5 Aralık 2016 Pazartesi 13:27

BİLİM TEKNOLOJİ

Yerli Tohumun Gücü Dünyaya Meydan Okuyor

Yerli Tohumun Gücü Dünyaya Meydan Okuyor

34VOLT

Dünya devlerinin bağımsız tohum firmalarını satın alarak gıda üretimini kontrol etmeyi amaçladıklarını söyleyen işadamı Mehmet Yüksel, “Sebze tohumlarında kamuoyunda bilinen Hollanda ve İsrail tohumları bağımlılığı yanılgısının aksine kritik öneme sahip hiçbir türde dışa bağımlı değiliz. Kendi kendimize yeteriz” dedi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Türkiye'nin en büyük tarım fuarı Growtech Eurasia 16'ncı Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, Antalya Expo Center'da 30 Kasım-03 Aralık tarihleri arasında 22 ülkeden 500’ü aşkın firmanın katılımı ile 50 m2 alanda yapılıyor. İlk üç gününde ziyaretçi akınına uğrayan ve 80 ülkeden 61.240 kişiyi ağırlayan Growtech Eurasia’nın 85 bin ziyaretçi ile kendi rekorunu kırması bekleniyor.

Growtech Eurasia Tarım Fuarı’na bu yıl damgasını vuran sektör ‘Tohumculuk’ oldu. Türkiye’nin en büyük yerli tohumculuk firması olan ve 69 ülkeye ihracat yapan Yüksel Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, “Bugün insanlık için çok stratejik ve elzem olan 2 alan var: ‘Enerji’ ve ‘Tarım’. Dünya genelinde tohum pazarının büyüklüğü 52 milyar dolar ülkemizde ise bu rakam 1 milyar dolar civarında. Türkiye olarak dünya tohum pazarının yüzde 2’sine sahibiz. Gördüğünüz gibi sektörün cirosu rakamsal olarak çok küçük. Bu tek bir petrol şirketinin cirosunun onda birine karşılık geliyor. Parasal büyüklük küçük ama tohum konusu çok stratejik. Dünya’da bağımsız çok az tohum firması kaldı. Birkaç tane büyük tohum firması var ve dünya genelindeki firmaları tek tek satın alıyorlar. Avrupa’da sadece 5-6 bağımsız firma kaldı. Bu dev firmalar bizi de satın almak istediler. Amaçları belli ‘gıdayı kontrol etmek” dedi.

İlginizi Çekebilir

Dorsesi Kayan Tır'a Beton Mikseri İle Otomobil Çarptı: 2 Yaralı

Yozgat’Ta viraja girdiği sırada yağmurla birlikte mıcırın da etkisiyle dorsesı kayan TIR'a karşı yönden gelen beton mikseri ile otomobil çarptı. Kazada mikser ve otomobilin sürücüleri yaralandı.


Adalet Bakanlığı : Sosyal Medyada Yayılan Metin Sahte Ve Uydurmadır

Adalet Bakanlığı, 'Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığından Halkımıza Uyarı' başlıklı AIDS ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bir metnin, sosyal medyada ve mail yoluyla yayılması ilgili açıklama yaptı.


Kayseri’De ‘Yağma Ve Kara Para Aklama’ Suçundan 10 Gözaltı

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, 'Kara para aklama, yağma ve nitelikli dolandırırcılık' suçlarını işledikleri iddia edilen 13 kişiye yönelik operasyon düzenledi.


Hülya Koçyiğit Kütahya’Da

Hülya Koçyiğit Kütahya’da


'Blok Mermer Fuarı', Bursa'da Açılıyor

'Blok Mermer Fuarı', yarın Bursa'da kapılarını açıyor. Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen ve ilkine göre yüzde 41 büyüyen fuar, ziyaretçilerini Cumartesi akşamına kadar ağırlayacak.


Etiketler: tohum, Türkiye, büyük, Growtech, EurasiaYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img