26 Mart 2017 Pazar 17:02

BİLİM TEKNOLOJİ

Yapay zeka insanlığın sonunu getirecek

Yapay zeka insanlığın sonunu getirecek

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking, “Yapay zeka insanlığın sonunu getirecek” dediğinde herkes bilim-kurgu filmlerinde olduğu gibi insanlık ile yapay zeka arasında bir savaş yaşanacağını düşünmüştü. Aradan üç yıl geçti ve teknolojik kasırga Hawking’in sözlerini güçlendirerek ilerliyor. Yeni iş modelleri, yeni teknolojiler hayatımıza girdiğinde iş alanları birden büyürken, teknoloji kaynaklı işler de yükselişe geçiyor. Küresel perspektiften bakan KPMG, son araştırmalarıyla gelecek üç yılın hem dünya hem Türkiye için çok kritik olduğunu belirtiyor.

Refah seviyesi düşecek, sosyal sıkıntılar yaşanacak

Her geçen gün gelişen yapay zekanın insanların hayatını kolaylaştırdığını ancak bununla kalmayıp insanların işlerini de yapabildiğini vurgulayan analize göre, yakın gelecekte beyaz yakalı çalışanlar büyük bir değişim ile karşı karşıya kalacak. Üretimde otomasyonun yükselmesiyle birlikte mavi yakalıların işsiz kalışını izledik. Önümüzdeki 10-15 yıl büyük bir teknolojik devrimi de beraberinde getirecek. Ofislerin boşaldığını, beyaz yakalıların yerini yapay zekanın ve bilişsel yazılımların aldığını görebileceğiz.

Değişimin temelleri bankacılıkta atıldı

Bu değişimin mutlaka faydaları olacak. Örneğin maliyetler düşecek, kalite yükselecek, inovasyon daha hızlı olacak. Ancak beyaz yaka işlerinin azalması sadece artan işsizlik anlamına gelmiyor. Bu tablo ciddi politik ve sosyal sıkıntıları da beraberinde getirecek. İşgücünün büyük bölümünün gerekli yeni yetkinliklere sahip olmadığından çalışamadığı bir toplumda, herkesin beklediği refah seviyesine ulaşması mümkün görünmüyor. Değişimin ilk adımları aslında bankacılık sektöründe atıldı. Her geçen gün daha çok kullanılan telefon ve internet bankacılığı, yüzyüze bankacılığı temelinden sarsıyor.

Zekasını doğru kullanan ve değişime ayak uyduran liderler ayakta kalacak. Beyaz yakalılar için “yapılacaklar listesi” ise şöyle:

Beyaz yakalılar şehir ve hatta ülke değiştirmeye açık olmalı, yeni iş fırsatları için taşınmaktan korkmamalı.

Yeni yetenekler kazanılabilir, öğrenmeye açık insanlar her zaman kazanan taraf olacak.

Gelişime şüpheyle yaklaşanlar veya gelişmekten kaçanlar muhtemel iş bulma zorluğuna daha yakın tarafta yer alacak.

Esnek davrananlar ve ekonomideki değişimlere adapte olanlar büyük dönüşüme daha kolay ayak uyduracak.

Önümüzdeki 10-15 yıl sorunlarla birlikte beyaz yakalıların önüne çıkacak. Sorunlara soğukkanlı ve çözüm odaklı yaklaşanlar rakiplerine karşı avantaj sağlayacak. 

Yapay zekanın gücü karşısında kolay bir çözüm yok. Ancak yapay zekayı yaratacak kadar zeki olan insanoğlu, yaratıcılığı ve uyum sağlama yeteneğiyle bu buhrandan da refah seviyesini koruyarak ve hatta gelecek kuşaklar için yükselterek çıkabilir.

Yenilik, yeni yenilikleri doğuracak. Önemli olan bu yenilikleri yaratacak vizyona sahip olmak.İlginizi Çekebilir

Babanız İçin Son Trend Bakım Önerileri Bb

Zinde, genç ve bakımlı bir yüz, sadece kadınların değil erkeklerin de son dönemlerde isteği... Doğal yollardan yapılan bakımların yetersiz olduğu durumlarda, ufak dokunuşlarla erkeklerin de genç ve dinamik görünüme kavuşması sağlanıyor. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Doç. Dr. İsmail Küçüker, Babalar Günü dolayısıyla erkeklerin bakımlı ve daha genç görünmesini sağlayacak son trend uygulamaları anlattı.


Dhl Open Golf Turnuvası 2. Yılında Kemer Country Golf Club'da

Bu hafta sonu golf sporuna gönül verenler ikincisi gerçekleştirilen DHL Open Golf Turnuvası’ndaydı. İş ve cemiyet dünyasından çok sayıda ismin katıldığı Kemer Country Club’daki turnuvada 9 farklı kategoride 26 golfçü ödüllendirildi.


New Balance, Ayakkabı Ve Tekstil Ürünlerinde % 25 Sezon İndirimi

New Balance’ın, 2018 ilkbahar yaz koleksiyonundan seçili lifestyle, performans, çoçuk ayakkabı ve tekstil ürünlerinde geçerli sezon indirimi, New Balance mağazalarında moda tutkunlarını ve sporseverleri bekliyor.


Dişlerde Test Sürüşü Devri

Dişlerde test sürüşü devri


Düzeltme Lc Waıkıkı, Sap Hybrıs İle E Ticarette Avrupa’Ya Açılmaya Hazırlanıyor

Türkiye’nin global arenadaki milli elçisi LC Waikiki, yurt dışında başlattığı ilk yerel e-ticaret operasyonu için SAP’yi seçti. LC Waikiki için Türkiye'nin en büyük SAP Hybris Commerce projesini, bir yıldan az bir sürede başarıyla kuran ve uygulayan SAP, LC Waikiki’nin istikrarlı, geleceğe yönelik ve yeni yaygınlaştırma projelerine hazır bir platformun ana yüklenicisi oldu. Dünya genelinde benzer büyüklükteki uygulamalar arasında hızı ile ön plana çıkan proje, LC Waikiki’nin teknoloji iş ortağıyla gerçekleştirdiği ilk e-ticaret operasyonu olma özelliğini taşıyor.


Etiketler: getirecek, yapay, yeni, için, beyazYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img