19 Nisan 2017 Çarşamba 14:17

BİLİM TEKNOLOJİ

Yapay Zekâ ile verimlilik yüzde 50 artıyor

Yapay Zekâ ile verimlilik yüzde 50 artıyor

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yapay Zekâ araştırmalarının en fazla umut vadeden konularının başında gelen derin öğrenme, bilimkurgularda görülen, kendi kendine düşünebilen robotlara bir adım daha yaklaşmamızın önünü açıyor. Günümüzde derin öğrenme, oyun endüstrisinde kullanılmasının yanında birçok farklı sektörde de yer alıyor.

Sağlıktan ya da resim algılamaya, sürücüsüz araçlardan kişisel asistanlara kadar birçok alanda kendi kendine öğrenebilen algoritmalar, birçok farklı gelişmenin de yaşanmasını sağlıyor. Örneğin, bir kanser hücresinin teşhis edilmesi ya da siyah beyaz bir fotoğrafın renklendirilmesinde kullanılabiliyorlar.

Oldukça hassas çıkarımlar sağlayan derin öğrenme teknolojisinin reklamcılık sektöründe de kullanıldığına işaret eden RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, “RTB House teknolojisiyle üretilen kendi kendine öğrenebilen algoritmalar sayesinde, kullanıcılara çok daha doğru ürün önerileri getirmek mümkün. Ayrıca kullanıcıların tıklama ihtimallerini çok daha iyi öngörerek dönüşüm potansiyelini ya da dönüşüm değerini hesaplamada sunulan yüksek başarı oranı sayesinde reklam aktivitelerinin yüzde 50’ye kadar daha verimli olması da sağlanabiliyor” dedi.

Derin öğrenme insan beynini taklit ederek gelişiyor

Derin öğrenmenin reklamcılık alanındaki gücü, herhangi bir spesifik kural ya da yönlendirmeye gerek duymadan devasa bir verinin işlenerek insan davranışını taklit edebilmesinden geliyor. Kendi kendine öğrenebilen teknolojiler ile eski sistemi karşılaştıran Okay Tuğ, süreci şu şekilde açıkladı:

“Eskiden insanlar tarafından önceden belirlenen kurallar çerçevesinde, herhangi bir kullanıcı, içerisinde altın sarısı renkte tokalı siyah bir ayakkabıya baktığında, öneri sistemi reklamlarda (banner) karşısına tokalı siyah ayakkabılar çıkarmaya devam ediyordu. Ancak derin öğrenme ile birlikte önceden belirlenen kurallara ihtiyaç ortadan kalktığı gibi çok daha gerçekçi öneriler sunulabiliyor. Bilgisayar otomatik olarak edindiği tecrübe ile birlikte siyah ayakkabılara uygun siyah bir çanta gibi en iyi kombinasyonu ya da tamamen farklı, kullanıcının beğenebileceği bir seçeneği karşısına çıkarıyor. Bu işlemde yalnızca bilgisayarın öğrendiği veriler ve algoritmalar karar mekanizmasında yer alıyor.”İlginizi Çekebilir

Ukrayna'da Siyasilerin Servetleri Tartışma Yarattı

Halkın büyük bölümünün yoksullukla mücadele ettiği Ukrayna’da siyasilerin ve bürokratların servet beyanları büyük tartışma yarattı.


Tspb'den Global Menkul Değerler'e En İyi Sosyal Sorumluluk Ödülü

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin verdiği TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri’nde Global Menkul Değerler, ‘Parıltı Çocuklarının Işığı Olalım Projesi’ ile En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü aldı. Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile birlikte 5 yıldır devam eden projede Global Menkul Değerler çalışanlarının katıldığı atölyeler ve sergiler gerçekleşti. Global Yatırım Holding’in iyilik koşusu Global Run da işbirliğine entegre edildi.


Tank Konvoyu Silopi Yolunda

Ankara ve Çankırı'dan sınır bölgesine sevk edilen tank konvoyu bu sabah Adana'dan Şırnak'a doğru gitti.


Moda Haber Vakko Yeni Yılı Işıl Işıl Karşılıyor...

Kurulduğu günden bu yana sadece moda değil bir yaşam tarzı sunan Vakko, hediye paketlerinden birbirinden özel hediye seçeneklerine, özenle tasarlanmış vitrinlerinden mağaza içi süslemelerine yeni yılı büyük bir coşku ve heyecan ile karşılıyor. Vakko Dostları’nı her sene büyülü bir yılbaşı hikayesine davet eden Vakko, bu sene de yeni yılın gelişini Vakko Suadiye’nin bahçesinde kurulan Vakko Buz Pateni Pisti ve 1920-30’ların keyifli melodileri eşliğinde kutluyor.


Bakanlıktan, Uluslararası Proje Ve Protokol İşbirliklerinde Fetö/Pdy Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ildeki tüm okullara yazı yazarak, Uluslararası Proje ve Protokol İşbirlikleri ile ilgili dış temsilcilikler ile yapılacak tüm yazışmaların Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılmasını istedi.


Etiketler: öğrenme, daha, siyah, derin, kendineYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img