16 Ağustos 2019 Cuma 09:32

GÜNDEM

Türk Telekom’Un Yerli Yapay Zekâ Çözümleri Fiberde Kaliteyi Arttırıyor

Türk Telekom’Un Yerli Yapay Zekâ Çözümleri  Fiberde Kaliteyi Arttırıyor

34volt » 34Volt

Türk Telekom tamamen kendi kaynaklarıyla geliştirdiği yerli yapay zekâ kök neden analizi platformu ile fiber şebeke performansını yükseltti

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, yeni yapay zekâ çözümlerini Türk Telekom mühendisleri ile birlikte tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiklerini belirterek “Türk Telekom olarak attığımız her adımda, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak ve küresel platformda adından söz ettirecek yerli ve milli teknolojiler geliştirme hedefi doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Yapay zekâ sistemleri konusunda sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımızın ilk meyvesini, yerli ve milli yapay zekâ kök neden analizi platformu TT-ON ile almış bulunuyoruz. Bundan sonrada da yeni yapay zekâ uygulamaları geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kök neden analizi ve buna bağlı makine öğrenmesinin, yapay zekâ sistemlerinin temel unsurlarını oluşturduğunu aktaran Kıraç, geliştirdikleri platform hakkında şu bilgileri verdi: “Kendi iç kaynaklarımızla geliştirerek patentini de almış olduğumuz TT-ON Kök Neden Analizi Platformu, Türk Telekom fiber şebekesi üzerinde farklı çözüm ortaklarına ait altyapı verilerini tek bir ekrandan izlemeye olanak tanıyor. Fiber optik kabloların mevcut sistem parametreleri üzerinden canlı olarak kalite ölçümünü gerçekleştiren platform, gerektiğinde en uzak alt noktaya inerek detaylı analiz yapıyor ve yüksek performans için gerekli çözümün en hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Günlük işleri otomatik hale getiren modülleriyle operasyonel iç süreçleri de hızlandırıyor; üst düzeyde otomasyon teknolojisini kullanarak elle yapılan çalışmaları azaltıyor, sürekliliği artırarak personelin daha öncelikli işlere odaklanmasına imkân sağlıyor.”

Yerli, milli ve patentli yeni nesil teknoloji ürünleri

2018 yılında Türk Telekom adına yapmış oldukları patent başvuru sayısını bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 oranında arttırarak 182’ye çıkardıklarını ifade eden Kıraç, “Dünya çapında patentini aldığımız 17’si 5G tabanlı ürün için olmak üzere 25’ten fazla patent ile geleceğin teknolojilerini şekillendiriyoruz. Teknoloji alanındaki yenilikçi fikirlerimizi patentleyerek ülkemizin dijital ve teknolojik dönüşümüne öncülük etmeye devam edeceğiz. Türk Telekom olarak, Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik anlamda dışa bağımlılığını azaltmak adına, ülke ekonomisine katma değer yaratacak yerli ve milli teknolojilere yatırımlarımız sürecek” diye konuştu.

DWDM teknolojisi ne işe yarıyor?

Fatma Kaytez

Melih Kocagil

Türk Telekom Grubu hakkında

“Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” Türk Telekom, 30 Haziran 2019 itibarıyla 14,5 milyon sabit erişim hattı, 11,1 milyon genişbant, 3,6 milyon TV ve 22,4 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 31.467 çalışanıyla hizmet vermektedir.İlginizi Çekebilir

'Görünmez Katil' Başta Akciğer Olmak Üzere Sağlığımızı Tehdit Ediyor Tüsad Basın Açıklaması

TÜSAD BAŞKANI PROF. DR. ARZU MİRİCİ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE SAĞLIĞIMIZA DİKKAT ÇEKTİ


Şöhretlerin Güzellik Sırrı İsveç Cilt Bakımı

İsveç menşeli güzellik teknolojisi markası FOREO’nun cilt bakımında yarattığı devrimle tanışan ünlü isimlerin sayısı her geçen gün artıyor. FOREO rüzgârına en son kapılan ünlüler arasında pop yıldızı Miley Cyrus, oyuncu Diana Lane ve modacı Victoria Beckham da var.


Dünya Gıda Sektörü Türkiye’De Buluşacak

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. WorldFood İstanbul Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 1.000’den fazla markanın da katılımıyla gıda dünyasını birçok yeni ürünle tanıştırmaya hazırlanıyor. ITE Turkey tarafından düzenlenen ve gıda sektörünün en büyük buluşma noktası olan WorldFood İstanbul Fuarı, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin yanı sıra Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği desteği ile büyümesini sürdürüyor.


Her 4 Emekliden 1’İ Anadolu Hayat Emeklilik Müşterisi

Bugüne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olanların sayısı 100 bini aştı. 7 milyona yaklaşan katılımcı sayısı ve devlet katkısı dahil 96 milyar TL’yi aşan fon tutarı ile büyümeye devam eden Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emekli olan 102 bin kişiden 26 bini, Anadolu Hayat Emeklilik müşterisi.


Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü Bildiriyor; "Glokom Tehdidi Büyüyor, Hasta Sayısının Dünya Genelinde 2020 Yılında 80 Milyona Çıkması Bekleniyor"

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 12 Mart Dünya Glokom Günü’nde hastalığa dair çarpıcı bilgilere dikkat çekiyor. Glokom, tüm körlük nedenleri arasında ikinci sırada geliyor. Dünyada halen yaklaşık 61 milyon civarında olan glokomlu hasta sayısının 2020 yılında 80 milyon, 2040 yılında ise 111.8 milyona çıkması bekleniyor.


Etiketler: Türk, Telekom, zekâ, yeni, yapayYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img