16 Ağustos 2019 Cuma 13:33

GÜNDEM

Türk Sanayisinin Dijital Olgunluk Seviyesi Endüstri 2.0 3.0 Arasında

Türk Sanayisinin Dijital Olgunluk Seviyesi Endüstri 2.0  3.0 Arasında
Türk Sanayisinin Dijital Olgunluk Seviyesi Endüstri 2.0  3.0 Arasında

34volt » 34Volt

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek, ayrıca yüksek teknoloji üretim ve kullanım kabiliyetini arttırmak için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını uygulamaya soktu. Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, bu hedeflerin gerçekleşmesinde Türkiye’nin Endüstri 4.0 kabiliyetinin çok önemli olduğunu ve bu noktada ülke olarak almamız gereken daha çok yol bulunduğunu kaydetti. Aydoğdu, “Türkiye sanayisi olarak hem rekabet gücümüzü arttırmak hem de pazardaki yerimizi kaybetmemek için çalışma şekillerimizi değiştirmek zorundayız. Çeşitli ülkeler için yapılmış Endüstri 4.0’a hazır olma endeksine bakıldığında Türkiye tereddüt edenler arasında. Türk sanayisinin dijital olgunluk seviyesi Endüstri 2.0- 3.0 arasında. Bu treni de yakalamamız gerekiyor.”

“Gençleri endüstri 4,0’a hazırlamak ana görevimiz”

Bugün ülkemizdeki tüm sektörlerin en önemli sorununun nitelikli eleman eksikliği olduğunu belirten Aydoğdu, sanayide yeni nesil makineleri çalıştıracak iş gücünün az olduğunu söyledi. Üretimde teknolojinin değişimine paralel olarak insan kaynağının dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Aydoğdu, Tezmaksan Akademi’nin makine kullanabilen ve makine üreten gençler yetiştirmeyi amaçladığını belirtti. 2015 yılından bu yana bu amaçla çalıştıklarını aktaran Aydoğdu, “Genç nüfusu yarınlara hazırlamanın herkesin görevi olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Biz Tezmaksan Akademi olarak sanayicimizin en büyük sorunlarından biri olan vasıflı eleman yetiştirme konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz. Özellikle de dijital dönüşümün hızlandığı bugünlerde endüstri 4.0 için kalifiye işçi ihtiyacının arttığını biliyor, eğitimlerimizi bu bakış açısıyla güncelliyoruz” dedi.

“Akademi olarak amacımız; kalifiyeli eleman yetiştirmek”

Türkiye’nin en önemli takım tezgahı üreticisi olan Tezmaksan bünyesinde kurulan akademinin meslek liseleri ve üniversitelerle önemli çalışmalar geliştirdiğini aktaran Aydoğdu, etki alanlarının yurt dışına kadar genişlediğini, İran, Arnavutluk, Hollanda ve Almanya’dan da katılımcılara eğitim verdiklerini söyledi. 5106 kayıtlı bireysel, 168 kurumsal üyelerine de oluşturdukları özel program ile uzaktan eğitim verdiklerini dile getiren Aydoğdu, şunları kaydetti: “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladığımız ücretsiz programlarımız kapsamında bu güne kadar 62 ildeki teknik ve mesleki liseler ile lisan programı öğrencilerine eğitimler verdik. Okullarda yeterli makine teçhizatın olmaması, olanların da verimli kullanılmaması, eğitmenlerin eğitimlerinin sektör beklentilerinin altında kalması gibi sebepler dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlenen ilgili bölüm öğretmenlerine de meslek içi eğitimler düzenledik. Sanayi sektöründe yer alan firmalara CNC eğitimleri ve operatörlük eğitimleri de sunuyoruz. Aynı zamanda ücretsiz online eğitim platformu da kurduk ve hali hazırda burada 5106 kayıtlı öğrencimiz bulunuyor. 168 kurumsal üyemizde söz konusu online eğitim platformumuzdan faydalanıyor. Biz, gençlerin mesleki eğitime yönelmesinin Türkiye’nin sanayileşmesinin önündeki en büyük engeli de ortadan kaldıracağına inanıyoruz ve bu inançla çalışıyoruz.”İlginizi Çekebilir

Anamed’İn “Arşivin Belleği Marcell Restle’Nin Anadolu Araştırmaları” Sergisi Devam Ediyor

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (ANAMED) “Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu” çerçevesinde ziyaretçilerle buluşturduğu “Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları” sergisi, 1 Aralık 2019’a kadar görülebilecek.


Organik Çayır Kraliçesi İle Ciltte Başlayan Mucizevi Aydınlık...

L'Occitane tarafından hasadı yapılan çayır kraliçesi, beyaz dut ve C vitamini ile en iyi aydınlatıcı krem olarak konumlanan Reine Blanche kompleksini oluşturuyor. Çayır kraliçesi öyle sihirli bir bitki ki, içeriğinde doğal olarak bulunan salisik asit ile kendi yapraklarını da aydınlatıyor ve anti enflamutar özellikleriyle lokman hekim reçetelerinde bile yer alıyor.


Kaspersky’Nin Blok Zinciri Tabanlı Oylama Sistemiyle Şirketler Güvende

Avrupa bilim merkezleri ve müzeleri ağı Ecsite, yıllık toplantısında ortak bir karar alabilmek için, Kaspersky’nin desteklediği blok zinciri tabanlı bir oylama sistemi olan Polys’i tercih etti. Kâr amacı gütmeyen kurumların bu tür oylama yöntemlerine ilgisi artıyor. Ecsite bu şekilde dijital karar alma tarzına geçen ilk kurumlardan biri oldu.


Kadıköy Belediyesi’Nin Kurucu Belediye Başkanı Osman Hızlan Hayatını Kaybetti

Kadıköy’ün seçimle işbaşına gelen ilk belediye başkanı Osman Hızlan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Hızlan’ın vefatı nedeniyle, Kadıköy Belediyesi’nin kuruluşu olan 10 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek 35’inci kuruluş yıl dönümü etkinliği iptal edildi.


L’Occitane İle Güneşin Öptüğü Sağlıklı Saçlar

Saçlar güneşle korkmadan dans etmek istiyor!


Etiketler: Aydoğdu, olarak, Türkiye, için, TezmaksanYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img