16 Ocak 2020 Perşembe 17:16

GÜNDEM

Tügiad Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu’Nunmerkez Bankası Faiz İndirimi Değerlendirmesi

Tügiad Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu’Nunmerkez Bankası Faiz İndirimi Değerlendirmesi
Tügiad Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu’Nunmerkez Bankası Faiz İndirimi Değerlendirmesi
Tügiad Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu’Nunmerkez Bankası Faiz İndirimi Değerlendirmesi

34volt » 34Volt

Merkez Bankası politika faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 11,25'e çekti. Merkez'in son beş toplantıdaki toplam faiz indirimi 12,75 puanı buldu. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu Merkez Bankası politika faiz indirimini değerlendirdi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında da 200 baz puanlık indirim yaptığını söyleyen Şohoğlu “Ocak için beklenti olan 75 baz puanlık indirime paralel bir faiz kararı bugün Merkez Bankası tarafından alınmış, politika faizi 2 puan indirimle yüzde 12'ye düşürülmüştür. Böylelikle 2019 yılındaki toplantılarda toplamda 12 puanlık indirim gerçekleşmiş oldu. Son enflasyon 11,84 Politika faizi 12 oldu. Bu rakamlara baktığımızda yılın ilk çeyreğinde enflasyonun 11- 12 bandında kalacağını söylememiz mümkündür. Tek haneli enflasyon birinci çeyrekte mümkün görülmemekle birlikte, ikinci çeyrekte ise olabilitesi yüksek görünüyor. Şu an ekonomi politikalarının hedefi tek haneli enflasyon yani tek haneli faiz. Faiz indirimlerinde kademeli bir model ve makro konjonktür ile örtüşen bir faiz indirim politikasının Merkez Bankamız tarafından uygulanıyor olması, piyasa aktörlerinde güven tesis etmektedir” ifadelerini kullandı.

Son verilere göre Ocak ayı itibari ile Merkez Bankası ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11’lere gerilediğini de aktaran Şohoğlu “TL ticari kredi faiz düzeyi %13.11’e kadar inmiş durumdadır.Merkez Bankasının önümüzdeki dönemde faiz hamlelerinde elinin kuvvetlenebilmesi için bu süreçlerin yapısal reformlarla desteklenmesi için yapısal reformların en kısa sürede tamamlanıp sağlıklı sürdürülebilir bir büyüme modelinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi tüketim değil üretim ekonomisi olma yolunda ilerlemeli, üretim odaklı projelere imza atmayı öncelik belirlemeliyiz” dedi. Merkez Bankası indiriminin iç piyasalarda da hareketlilik yaratacağını ifade eden Anıl Alirıza Şohoğlu sözlerine şunları ekledi: “Bu indirimler konut ve otomotiv sektöründe de canlılık yaratacaktır.”İlginizi Çekebilir

Bağımlılık Davranışları Ramazan’Da Değişiyor!

Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Sigara ve alkol kullanan kişiler, Ramazan ayı nedeniyle alışkanlıklarını değiştiriyor. “Bağımlılık davranışlarının bu ayda değişebiliyor olması önemli bir fırsat olarak görülmelidir” diyen Doç. Dr. Gül Eryılmaz, tıbbi destek ile bağımlılık tedavisi için önemli bir adım atılabileceğine dikkat çekiyor.


2019 Yılının İlk Çeyreğinde Alacak Sigortasına Yönelik Talep Arttı...

20 Yıl İçinde Gelecek Çok Değişecek


Po Marine’Den Rekor Yakıt İkmali Hamburg Express'e 5.000 Mt Yakıt Verildi

Petrol Ofisi’nin denizcilik yakıtları markası PO Marine, tarihinin en büyük yakıt ikmalini İstanbul’da gerçekleştirdi. Küresel denizyolu lojistik firmalarından Hapag-Lloyd’a ait Alman bandralı Hamburg Express adlı konteyner gemisine 5.000 metrik ton (mt) yakıt ikmali yapıldı. PO Marine’in, Ambarlı Kumport Limanı’nda 24 Temmuz Çarşamba akşamı başlattığı ikmal, sırasıyla Necati Alpagül, Demre 8 ve Tevfik Kuyumcu barçları ile yaklaşık 20 saatte başarıyla tamamlandı.


Hearthstone Global Finallerine Geri Sayım Başladı

08.07.2019 – Her yıl gerçekleşen Hearthstone Global Finals için bu yıl da gözler Blizzcon’a çevriliyor. Dünyanın en iyi Hearthstone oyuncusu olmak için yarışacak sekiz kişi, büyük kupayı kaldırmaya ve toplamda 500.000$ değerindeki ödül havuzundan pay kapmaya çalışacaklar.


Fırsatlar Ülkesi Macaristan Yatırım İçin Türkleri Bekliyor

Avantajlı teşvik sistemi ve Türkiye ile kurduğu yakın ilişkilerle yatırımcılar için cazip bir ortam sunan Macaristan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında düzenlenen “Macaristan Ülke Günü” etkinliğinde masaya yatırıldı.


Etiketler: Merkez, faiz, Bankası, puanlık, indirimYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img