15 Temmuz 2019 Pazartesi 09:28

GÜNDEM

Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu

  Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu
  Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu
  Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu
  Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu
  Tegv'li Çocuklar Ve Gönüllüler Baksı Müzesi'nde Sanatla Buluştu

34volt » 34Volt

Kurulduğu günden bu yana imkânı kısıtlı çocukları eğitim desteğiyle buluşturan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) 10 - 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Bayburt Baksı Müzesi’nde düzenlediği sanat atölyeleri ile gönüllü ve çocukları sanatla buluşturdu.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan TEGV’in Mobil Öğrenim Birimi Düş Gezgini Ateşböceği Şubat 2019 tarihinden itibaren Bayburt’ta ilköğretim çağı çocuklarına eğitim desteği veriyor. Sanat etkinlikleri düzenleyen Düş Gezgini Ateşböceği okulların kapanması ile birlikte Bayburt’ta bulunan Baksı Müzesi’nde küratör Işın Önol’un liderlik ettiği sanat atölyeleri düzenledi.

10 – 12 Temmuz tarihleri arasında yapılan atölyeler Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın desteği ile gerçekleşti. Işın Önol’un TEGV gönüllüleri ile gerçekleştirdiği atölyelerde baskı tekniği ile öz hikâyeler oluşturma, yaşam haritam ve halatlarla soyut sanat gibi çalışmalara yer verildi.

Atölyelerin ardından, 12 Temmuz’da, Bayburt İl Mİlli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ve Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın da katılımıyla müzede bir şenlik düzenlendi.Atölyelerde 2 gün boyunca yeni sanat teknikleri öğrenen Rize Öğrenim Birimi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı ve Düş Gezgini Ateşböceği'nden katılan 19 gönüllü, etkinliğin son günü gerçekleşen şenlikte 100’ü aşkın Bayburtlu çocukla buluştu.

Şenlikte Baksı Müzesi gezildi, çocuklar istasyonlarda iki farklı sanat çalışması gerçekleştirdi. Bayburtlu çocukların hem eğlendiği hem öğrendiği sanat atölyesi etkinlikleri, çocuklarda uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir etki yarattı.

2015 yılından bu yana Alta Mane Vakfı’nın destekleri ile faaliyet gösteren Düş Gezgini Ateşböceği, Şubat 2019’dan beri Bayburt’ta bulunuyor. Alta Mane Vakfı ve TEGV, “çocukların sanata erişmelerini sağlamak” ve“sanatın iyileştirici gücünden faydalanmak” ortak değerlerinden hareket ederek sanat tırı ile hem her yıl binlerce çocuğa hizmet ediyor, hem de çocuk ürünlerini görünür ve değerli kılmak adına fiziksel ve sanal sergiler ile şenlikler organize ediyor.

Düş Gezgini Ateşböceği’ndeki çocukların “sergi” ve “müze” kavramının farkında olmalarını sağlamak ve Ateşböceği’nde yaptıkları çalışmaları aileleri ve çevreleriyle de paylaşabilmelerini sağlamak için, katılan tüm çocukların eserleri http://www.dusgezgini.com/ internet sitesinde sergileniyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve yeni nesil öğrenme olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 32 ilde 9 Eğitim Parkı, 38 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (Mobil Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. Eğitim Gönüllüleri, her yıl yaklaşık sekiz bin gönüllüsünün desteğiyle kuruluşundan bu yana 3 milyona yakın çocuğumuzun aydınlık geleceğine katkı sağladı. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.org adresi ziyaret edilebilir.

Işın Önol hakkında:

İstanbul Sabancı Üniversitesi'nden ise 2003’te Görsel Sanatlar alanında yüksek lisans derecesini elde eden Işın Önol, 2000 yılında Çukurova Üniversitesi’nde Sanat Eğitimi Bölümünde ve heykel ana sanat dalı alanında başladığı lisans eğitimini İstanbul Marmara Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Zürih Sanat Üniversitesi’nden 2011’de küratörlük alanında yüksek lisans derecelerini elde eden Önol, bağımsız küratörlüğün yanı sıra, Montclair Eyalet Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okutman olarak görev yapmıştır. İstanbul'da 2006-2009 arasında Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde direktor/küratör olarak çalışmıştır. 2013 yılından bu yana Nesin Sanat Köyü‘nün eğitim programlarını organize etmektedir.

Baksı Müzesi hakkında

Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen Baksı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlenmiştir. 2005 yılında da Baksı Kültür Sanat Vakfı kurulmuştur. Müze, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşmüştür.

Merve Saraç Güngörİlginizi Çekebilir

Frappuccino®’Dan Yaz Sıcağında İçinizi Serinletecek Yepyeni İki Tat Daha…

Frappuccino®’dan yaz sıcağında içinizi serinletecek yepyeni iki tat daha…


Çocuklar Bayram Tebrik Kartlarını Kendileri Yapıyor, 10 11 Ağustos

Trump Alışveriş Merkezi’nin çocuk katı Trumpland’de bayram hafta sonunda yaratıcı ve sanatsal etkinlikler düzenleniyor. Keyifli saatler vadeden etkinliklerde çocuklar hem tiyatro izleyecekler hem de sevdikleri için bayram tebrik kartları yapacaklar.


B.Bulteni...Edenred'den Calisanlara Bayram Hediyeleri...

Edenred’den Çalışanlar İçin Bayram Hediyeleri


Kurban Kesimi Uzman Kasaplar Tarafından Yapılmalı

Kurban kesimi uzman kasaplar tarafından yapılmalı


E Ticaret Sertifika Programı Haliç Üniversitesi Ticimax İşbirliğinde

Haliç Üniversitesi ile Ticimax E-ticaret Sistemleri güçlerini birleştirdi. Haliç Üniversitesi ve Ticimax işbirliği çerçevesinde başlatılan “E-ticaret Uzmanlığı Sertifika Programı” serisinin ilki 4-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. E-ticaret ekosistemi, yerel ve global elektronik ticaret fırsatları, ödeme sistemleri ve dijital pazarlama gibi derslerin yer aldığı eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara, Haliç Üniversitesi onaylı E-ticaret Uzmanlığı Sertifikası verilecek.


Etiketler: Baksı, sanat, Ateşböceği, Müzesi, TEGVYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img