18 Ekim 2017 Çarşamba 17:06

BİLİM TEKNOLOJİ

Suudi Arabistan'da bir volkanda gizemli yapılar keşfedildi

Suudi Arabistan'da bir volkanda gizemli yapılar keşfedildi

İnsan yapımı olduğu belirlenen Harrat Khaybar volkanik alanındaki en kısası 13 en uzunu 518 metre uzunluğunda garip yapıların ne zaman ve ne amaçla yapıldığı bilinemiyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Harrat Khaybar volkanik alanında keşfedilen ve insan yapımı olduğu tahmin edilen en kısası 13 en uzunu 518 metre uzunluğundaki garip yapıların ne zaman ve ne amaçla yapıldığı bilinmiyor.

Suudi Arabistan'daki Harrat Khaybar yanardağı bölgesindeki eski lav kubbeleri arasında en uzunu 518 metre uzunluğa sahip, en kısası 13 metre olarak ölçülen ve insan yapımı olduğuna kanaat getirilen gizemli taş duvarlar keşfedildi. NFL futbol sahasından daha uzun alandaki taş duvarlardan bazıları dikdörtgen şekilli.

Suudi Arabistan'da keşfedilen gizemli taş yapılara arkeologlar, eski kapılara benzerliklerinden dolayı kapılar (geçitler) diyorlar.

Araştırmacılar, çoğunluğu uydu görüntülerinden yola çıkılarak keşfedilen yapılardan birçoğunun, volkanın bazaltik lavları özümseyen volkanik kubbelerin bulunduğu tarafında yer aldığına dikkat çektiler.

Batı Avustralya Üniversitesi'nden David Kennedy, Suudi Arabistan'ın Harrat Khaybar bölgesinde bulunan garip yapıların ne amaçla ve ne zaman yapıldığının bilinmediğini söyledi.

"KAPILARDAN BAZILARININ ÜZERİNDE LAZ AKINTISI VAR",

Harrat Khaybar region in Saudia Arabia, remains unknown. " id="result_box" lang="tr">Live Science dergisinde Harrat Khaybar region in Saudia Arabia, remains unknown. " lang="tr">Owen Jarus imzasıyla yayınlanan habere göre; Kasım ayında "Arabian Archeology and Epigraphy" (Arap Arkeoloji ve Epigrafi) dergisinde konuyla ilgisi makalesi yayınlanacak Batı Avustralya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. David Kennedy, “Kapılar adını verdiğimiz taş yapılar, kabaca inşa edilmiş ve hayli alçak duvarlar. Kapılar, bölgedeki en eski insan yapımı yapılar gibi görünüyor. Niçin ve ne zaman yapıldıklarına dair bir açıklama getiremiyoruz. Çölde mütemadiyen az su veya bitki örtüsü bulunan, soğuk, daralan lav alanlarında bulunuyorlar.  Kapılardan bazılarında lav akışının kalıntıları görülebilir ve bu da bazı yanardağın lav püskürtmesinden daha önce yapıldıklarını düşündürüyor" dedi.

ARKEOLOJİ ARAŞTIRMASI GEREKİYOR

“Bu arazi binlerce yıl önce, insan hayatına daha uygundu. Bu lav alanlarında da bulunan taş yapıların da yaşamsal ihtiyaçlarla ilgisi olabilir.  Mesela bir kısmı hayvanları avlamak için kullanılmış olan “uçurtmalar” ki bunlara şekillerinden dolayı bunlara “tekerlekler” denilmiştir." dyen Dr Kennedy, yapıların tam olarak ne zaman inşa edildiğini belirlemek için arkeolojik saha çalışmasının gerekli olduğunu söylüyor

Kapıların keşfinden önce 1980'lerde Vic Camp ve John Roobolmapped adlı iki iki volkanistin bölgeyi ziyaret ettiği ve diğer bazı oluşumları içeren alan haritaları çizdikleri biliniyor. Onların inceledikleri lav kubbelerinin etrafındaki oluşumlardan bazılarının 7000 yıllık olduğu tahmin ediliyordu.

O oluşumlar arasında  tekerlek biçimli iki oluşum dikkat çekiyordu. Araştırmacılara göre bunlar, kış gündönümü ve gündoğumu ile alakalı astronomik önem taşıyan oluşumlardı.

Büyük lav kubbesi, Arapça “beyaz dağ” anlamına geliyor ve Jabal Abyad olarak adlandırılıyor.

Vic Camp, volkanın artık aktif olmadığına dikkat çekti.

Yayınlanacak makaleye  Ortadoğu’daki Arkeoloji Hava Fotoğraf Arşivi araştırma yardımcısı Travis Hearn'ın da bazı amatör araştırmacılarla birlikte haritalama çalışması yaptığı belirtildi. 

arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” Projesi Kapsamında Ardahan’Da Eğitim Atölyeleri Düzenledi.

Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde desteklenen, TANAP Doğalgaz Boru Hattı’nın geçtiği 11 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne) uygulanacak olan “Eğitime Uzanan Yol Projesi” kapsamında, 9-13 Haziran tarihleri arasında Şehit İbrahim Erdoğan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitimler verdi.


Siverek'te 27 Öğrenci Okulda Yemekten Zehirlendi

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde okulda yedikleri yemekten rahatsızlanan 27 öğrenci, hastanede tedaviye alındı.


Shura Türkiye'nin Enerji Dönüşümü İçin Yola Çıktı

Türkiye’nin enerji dönüşümü tartışmalarına katkı koymayı amaçlayan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, 9 Mayıs 2018’de iş dünyası, kamu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin bir araya geldiği bir tanıtım toplantısıyla faaliyete geçti. SHURA; Türkiye elektrik sektörü için çarpıcı sonuçlar içeren ilk çalışmasını da toplantıda kamuoyuyla paylaştı. Türkiye ölçeğinde ilk kez gerçekleştirilen çalışmaya göre, Türkiye herhangi bir ek iletim altyapı maliyeti altına girmeden 2026 yılına kadar kurulu rüzgâr ve güneş enerjisi kapasitesini 40 bin MW’a çıkarabilir.


Golden State Warriors, Nba Sundays Maçında New Orleans Pelicans’A Konuk Oluyor

Videoyu indirmek için tıklayın


Urla’Da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi

4 Haziran tarihinde, Urla Belediyesi ev sahipliğinde Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kuruldu. Projenin kurulum sponsorluğunu Solarçatı, ekipman sponsorluklarını Solarbaba platformunun organizasyonu ile Endepo, Goodwe ve Smart Solar gerçekleştirdi.


Etiketler: Arabian Archeology and Epigraphy, arkeolog, arkeoloji, arkeolojik, David Kennedy, duvar, geçitler, gizemli yapılar, Harrat Khaybar, kapılar, Suudi Arabistan, tekerlekler, volkani yanardağ, arkeolojikhaber.comYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img