3 Nisan 2019 Çarşamba 09:40

GÜNDEM

Süt Sektörüne Soruyoruz Gerçekten Doğal Mı

Süt Sektörüne Soruyoruz  Gerçekten Doğal Mı

34volt » 34Volt

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, "doğal" teriminin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemelerinde kullanımına izin verilmemesine yönelik yürüttüğü çalışmada, süt sektörüne yönelik yeni bir kampanya başlattı.?

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

“Doğal” teriminin gıda etiketlerinde pazarlama malzemesi olarak kullanılmasına izin verilmemesine ilişkin 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz imza kampanyamıza 53 bin kişi destek verdi ve bu imzalar Tarım ve Orman Bakanlığı'na sunuldu. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak bu kez süt sektörüne soruyoruz: Gerçekten doğal mı?

Kampanya metni:

UHT süt, pastörize süt, yoğurt, ayran ve kefir ürünlerinin bazıları veya hepsinin etiketlerinde "doğal" terimini pazarlama malzemesi olarak kullanıyorsunuz.

İlgili mevzuat buna izin veriyor olsa dahi, ürün etiketlerinde ve pazarlama malzemelerinde “doğal” ifadesini kullanan siz marka (ALTINKILIÇ, BALKAN, BİRŞAH, İÇİM, PINAR, SEK, SÜTAŞ, TORKU, YÖRSAN, YÖRÜKOĞLU) sahiplerine soruyoruz:

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak 53 bin imzacı ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik kampanyamız kapsamında “doğal” ve aynı anlamı taşıyan benzeri ifadelerin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemesi olarak kullanımına izin verilmemesini ve ilgili mevzuatın bu yönde değiştirilmesini talep ediyoruz.

Siz marka sahiplerinin de bu mevzuat değişikliğini beklemeksizin, ürün etiketlerinizde ve pazarlama malzemelerinizdeki “doğal” terimini kaldırmanızı ve kullanmamanızı istiyoruz.

Türk Dil Kurumu ”doğal” sözcüğünü “Doğada olan, doğada bulunan; doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel; kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı” şeklinde tanımlıyor. Halk arasında ise doğal kelimesi sağlıklı, müdahale edilmemiş/yapısı değişmemiş, besin değerlerini kaybetmemiş, güvenilir gıda algısı yaratıyor.

Amacı, algı farklılığını ortadan kaldırarak ve bilgi gereksinimini karşılayarak tüketicilerin üst düzeyde korunması olan “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği”ne istinaden çıkan Kılavuz’un içeriğindeki, “doğal”, “tabii”, “natürel” ve “natural” terimlerinin, izin verilen kullanım esasları; ”sağlıklı, müdahale edilmemiş/yapısı değişmemiş ürün” algısı yaratarak tüketiciyi yanıltabilecek koşullar içeriyor.

Doğal teriminin gıda etiketlerinde pazarlama malzemesi olarak kullanılmasına izin verilmemesi için gerçekleştirdiğimiz imza kampanyamıza buradan ulaşabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Gıda İsrafını Önlemek Elimizde!

Avrupa’da her yıl tahmini olarak ortalama 88 milyon ton gıda israf edilirken, bu rakamın Türkiye’de 26 milyon tonu bulduğu biliniyor. Hızla artan dünya nüfusu gıda israfıyla mücadelede yetersiz kalırken bu yolda atılacak en önemli adımın toplumda farkındalık sağlamak olduğuna dikkat çekiliyor.


Evinize Ve Bahçenize Baharı Getirin!

Türkiye’nin en köklü e-ticaret firması İstanbul Bilişim, evinize baharı getirecek kampanyalarıyla sizleri online mağazasına davet ediyor. Evinizin her köşesine yenilikler katabileceğiniz pratik, ekonomik, kaliteli ve konforlu bahçe mobilyaları, bahçe makineleri, mangal ve barbekü ürünlerini yüzde 55’e varan indirimleri ile müşterilerinin beğenisine sunuyor.


Çocuklara ‘Kolaj Atölyesi’ Trump Art Gallery’De, 3 Ağustos Cumartesi

Trump Alışveriş Merkezi’nin sergi alanı Trump Art Gallery’de, ‘Göç’ sergisi kapsamında sanatçı Seren Ceren Asyalı ile 7-12 yaş aralığındaki çocuklarla atölye çalışması düzenlenecek.


Garanti Caz Yeşili İle Alice Phoebe Lou İlk Kez Türkiye’De

Garanti Caz Yeşili konserleri bahar programı, tüm hızıyla ve coşkusuyla devam ediyor. Garanti Caz Yeşil’in nisan ayındaki konuğu, Güney Afrika doğumlu, Berlin’de yaşayan, özgür ruhunu indie folk, caz ve blues’la besleyen şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Alice Phoebe Lou olacak. 8 Mart 2019’da yayımlanacak yeni albümü ‘Paper Castles’ın turnesi kapsamında İstanbul'da ilk kez müzikseverlerle buluşacak. Lou, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 5 ve 6 Nisan’da saat 22:00’da Salon İKSV’de sahne alacak. Garanti kredi kartları ile bilet satın alan ilk 100 kişiye, 1 bilet Garanti’den hediye edilecek.


“Çocukları Teknolojik Cihazlardan Uzaklaştırmaya Çalışmayın!” Öğrenme Terapisti Ve Uzman Psikolog İnci Özkoray

Öğrenme Terapisti ve Uzman Psikolog İnci Özkoray:


Etiketler: doğal, pazarlama, olarak, etiketlerinde, izinYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img