21 Ekim 2019 Pazartesi 14:01

GÜNDEM

Signify, Kuzey Amerika Aydınlatma Pazarındaki Konumunu Güçlendirmek İçin Cooper Lighting Solutions Şirketini Satın Aldı


34volt » 34Volt

Eindhoven, Hollanda – Signify (Euronext: LIGHT), aydınlatmada dünya lideri olan şirket, bugün, nakit 1,4 USD (yaklaşık 1.270 milyon EUR) karşılığında Cooper Lighting Solutions şirketini satın almak için Eaton’la kesin anlaşma yaptığını duyurdu. Kapanış, yasal onaylara ve diğer mutat koşullara tabi olup, 2020 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Genel Merkezi Peachtree City, GA, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Cooper Lighting Solutions profesyonel aydınlatma, aydınlatma kontrolleri ve bağlantılı aydınlatma alanlarında lider bir sağlayıcıdır. Şirket, hem iç hem de dış mekan segmentlerinde olmak üzere Corelite, Halo, McGraw-Edison, Metalux dahil Kuzey Amerika'da tanınmış olan markaları taşıyan çok çeşitli ürünler ve uygulamalar sunmaktadır. Cooper Lighting Solutions, aydınlatma portföyünü güçlü bir temsilcilik ağıyla sunmakta olup, perakendeciler, distribütörler ve diğer son kullanıcı müşterilerle doğrudan ilişki içerisindedir. Şirket,[1] 2018 yılında %84’ü LED bazlı olmak üzere 1,7 milyar USD satış yaparak, 187 milyon USD EBITDA bildirmiş ve 143 milyon USD serbest nakit akışı yaratmıştır.

Signify CEO’su Eric Rondolat konu ile ilgili şunları söyledi: “Bugün yapılan duyuru Signify için Kuzey Amerika pazarının stratejik önemini gösteriyor. Bu satın alma ile birlikte Kuze Amerika pazarında ki konumumuzu önemli ölçüde güçlendirecek. Profesyonellik, gerçek anlamda yenilikçi teklifler ve müşterileriyle uzun süreli ve güçlü ilişkilere dayalı yüksek performanslı bir şirket yaratmış olan Cooper Lighting ekibini aramızda görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Kendileriyle aydınlatma konusunda tek bir noktada toplanmış gerçek bir tutkuyu ve başarılı bir inovasyon geçmişini paylaşıyoruz. Bağlantılı aydınlatma faaliyetlerimizi daha da geliştirmek için güçlerimizi birleştirerek operasyonel etkinliği artırıp müşterilerimize en üst seviyede hizmet sunmaya devam edeceğiz”.

Signify’ın Kuzey Amerika profesyonel aydınlatma pazarındaki konumunu güçlendirecek stratejik bir hamle

Bu satın alma, Signify’ın Kuzey Amerika pazarındaki konumunu geliştirmesi ve iş karmasını iyileştirmesi bakımından Signify’ın cazip pazarlara açılma stratejisinin bir ürünüdür.

İki şirket birlikte, LED kullanımına doğru devam eden değişim ve bağlantılı aydınlatma sistemleri ve kontrolleri için artan talep doğrultusunda Kuzey Amerika'daki 12 milyar USD’lik büyüyen profesyonel aydınlatma pazarından fayda sağlamak için daha iyi konumda olacaklar.

Signify ve Cooper Lighting’in satış güçleri, temsilcilik ağları, ürün ve marka portföyleri, pazarlama ve ürün geliştirme ekipleri olmak üzere ön büroları ayrı olmaya devam edecek. Her iki işletme de artan inovasyon gücünün yanı sıra daha rekabetçi ve uygun maliyetli tekliflerden yararlanarak kendi ürün portföylerini güçlendirebilecek.

Yılda 60 milyon USD’nin üzerinde önemli maliyet sinerjisi potansiyeli

Satın alma ile birlikte, büyük bölümü ilk üç yıl içerisinde gerçekleştirilmek üzere, yıllık 60 milyon USD’nin üzerinde önemli maliyet sinerjilerinin oluşması beklenmektedir. İyi tanımlanmış bu maddi maliyet sinerjileri, ürünlere ait nitelik ve nicelik şartnamelerinin yanı sıra tedarik zinciri ve kaynak kullanımı optimizasyonunda elde edilen tasarruflarla sağlanacaktır.

Dikkat çeken finansal ölçüler

Signify, Cooper Lighting Solutions’ı nakit ve borçsuz olarak 1,4 milyar USD (yaklaşık 1.270 milyon EUR) nakit bedeli karşılığında satın alacaktır. Vergi indirimlerinin bugünkü net değeri2 hariç olmak üzere, işlemin işletme değeri 1.313 milyon USD (yaklaşık 1.191 milyon EUR) olup, beklenen 2018 EBITDA değerinin, sinerjiler hariç 7,0 kat ve mevcut trend üzerinden tahmin edilen sinerjiler dahil 5,3 kat artması anlamına gelmektedir.

Satın almanın, ilk yıl %13-19 arası hisse başına kazanç artışıyla sonuçlanması ve birinci yıldan sonra işlem yatırımı sermaye getirisinin Signify’ın ağırlıklı ortalama sermaye maliyetini aşması beklenmektedir.

İşlemin Signify üzerindeki etkisi

Satın alma işleminin kapanışı ile birlikte, Signify, büyüyen kar araçlarına ilişkin gelir tabanını 4,9 milyar EUR’dan 6,4 milyar EUR’a yükselterek Profesyonel segmentte satışlarını %50’den fazla oranda arttıracaktır. Kuzey ve Güney Amerika'da gerçekleştirilen satış oranı ise %28’den %40’a çıkacaktır. Sinerji potansiyeline tam olarak ulaşıldığında, Cooper Lighting’in %13-19 arasında bir düzeltilmiş EBIDTA marjı gerçekleştirmesi beklenmektedir.

Finansman Yapısı

Satın alma, taahhüt edilmiş köprü kredisi kullanılarak tamamen borç yoluyla finanse edilmiştir. Signify, köprü kredi ve ilk halka arz sırasında alınan mevcut vadeli kredi borcunu bu işlemin kapanışından önce veya hemen sonra yeni bir finansman yapısıyla değiştirmeyi planlamaktadır.

Sağlam sermaye yapısını korumak isteyen Signify’ın bir yatırım kategorisi profiline uygun finansman yapısı hedefi varlığını sürdürmektedir. İşlemin ardından, şirketin önceliği, şirketin net kaldıraç oranını, üç yıl içerisinde kapanıştaki yaklaşık 2 katından 1x net borç/EBIDTA değerinin altına düşürmesi beklenen güçlü serbest nakit akışları sayesinde kaldıraç oranının azaltılması olacaktır. Şirket hisse başına sabit veya artımlı bir temettü ödemeye devam etmeyi planlamaktadır.Signify, kaldıraç oranını azaltmaya odaklanırken aynı zamanda Ar-Ge ve diğer organik büyüme fırsatlarına yatırım yapmaya da devam edecektir. Signify, Cooper Lighting’in entegrasyonuna ve sinerjiler sunmaya odaklanacağı için birleşme ve satın almalara daha az öncelik verilecektir.

--- SON ---

Signify Hakkında

Signify (Euronext:LIGHT), profesyoneller, tüketiciler ve Nesnelerin İnterneti için aydınlatmada dünya lideridir. Philips ürünlerimiz ile birlikte Interact bağlantılı aydınlatma sistemleri ve veri etkin hizmetler bir taraftan ticari değer yaratırken bir taraftan da evlerde, binalarda ve şehirsel alanlarda yaşam kalitesinin arttırılmasına yardımcı olur. 2018 yılında ?6.4 milyar Euro değerinde satışlarımız ve dünya genelinde 70’ten fazla ülkede yaklaşık 29.000 çalışanımızla daha aydınlık yaşamlar ve daha iyi bir dünya için ışığın olağanüstü potansiyelini açığa çıkarıyoruz. Signify olarak, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde iki yıl üst üste Endüstri Lideri seçildik. Signify ile ilgili haberlere Newsroom,Twitterve LinkedIn üzerinden ulaşabilirsiniz. Yatırımcı iseniz Yatırımcı İlişkileri sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

[1] Özellikli Aydınlatma segmenti hariç olmak üzere denetlenmiş genişletilmiş mali beyanlara göreİlginizi Çekebilir

Plastik Atıklar İçin Dijital Pazaryeri

Döngüsel ekonominin giderek önem kazandığı günümüzde PlasticTwist projesiyle, plastikten adaların oluşmaya başladığı dünyamızı kurtarmak mümkün! Proje, blockchain (blok zincir) sistemini kullanan PLASTIC TOKEN isimli dijital teşvik aracıyla, plastiğin yeniden kullanımını kazançlı hâle getiriyor. Plastiğe “değer” atfederek bir “Bilgi ve Pazaryeri” imkanı sunan PlasticTwist ile plastik atığa daha fazla talep oluşturup, plastiğin erişilmesi zor ve değerli kılınması hedefleniyor.


Arabam.Com Anadolu’Da Otomobil Galerileriyle Buluşuyor

Türkiye`nin otomobil piyasasında önde gelen online pazar yeri olan arabam.com, 2000 yılında kuruldu ve 2016 yılında Sigortam.net, Kariyer.net gibi sektörünün lideri pek çok firmayı portföyünde bulunduran iLab Holding ailesine katıldı. İnternetten araç almayı ve satmayı çok daha güvenilir, kolay ve konforlu kılmak üzere tüm sistemini mükemmelleştirme misyonuyla çalışan arabam.com ekibi, her ay yeni fonksiyonlarla kullanıcılarının deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Araç ilanı vermek isteyen veya araç almak isteyenler iOS ve Android cihazlar için hazırlanan arabam.com mobil uygulaması ile her an, her yerden işlemlerini yapabiliyor.


Tüvtürk’Ten Kamuoyuna Önemle Duyurulur!

Son günlerde farklı kişi ve kurumların, kurdukları yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri aracılığıyla ücretsiz olarak sunulan randevu hizmeti için ücret talep ettiğini tespit etmekteyiz.


Karaca’Ya "Altın Baykuş" Ödülü...

Mutfak, sofra ve ev tekstili kategorilerinde sunduğu ürünleriyle yaşamlara değer katan Karaca pazarlama, perakende ve tasarım alanında aldığı çok sayıdaki ödüle bir yenisini daha ekledi. Karaca “Davetkar mağazalardan estetik sofralara” projesiyle, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından Altın Baykuş ödülüne layık görüldü.


Bülten M•A•C Extra Dımensıon

Işıltını yeni, cesur, ekstra bir boyuta taşı ve parıltı galaksisini yansıt! Üç yeni ultra yansımalı Extra Dimension Skinfinish Trio paletleriyle gizemli ışıltını paylaş. Olağanüstü metalik Extra Dimension Eye Shadow ve mistik ışıltılı Crystal Glaze Gloss ile parlaklığın sınırı yok!


Etiketler: Signify, aydınlatma, Amerika, Cooper, LightingYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img