28 Mart 2017 Salı 01:30

BİLİM TEKNOLOJİ

Siber güvenlik vakası büyük kayıplara neden oluyor

Siber güvenlik vakası büyük kayıplara neden oluyor

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bilgi Güvenliği / 34volt / Haber

Raporda, Kaspersky Lab bir kuruluşun güvenlik bütçesini ciddi olaylardan kaynaklanan kayıplarla karşılaştırdı. Genel olarak, işletmeler BT altyapısının artan karmaşıklığı nedeniyle BT Güvenlik bütçelerinin önümüzdeki üç yıl içinde en az %14 oranında büyümesini bekliyor. Tipik bir küçük işletme şu anda toplam BT bütçesinin %18'ini güvenliğe ayırırken, büyük işletmeler %21’ini ayırıyor. Araştırma, farklı boyutlardaki işletmeler arasında belirgin bir farklılık olduğunu gösteriyor: çok küçük olan işletmelerin yıllık güvenlik bütçeleri 1.000 dolardan başlarken, büyük şirketler için bu bir milyon dolardan fazla olabiliyor.


Kaspersky Lab ve B2B International, toplam kurtarma maliyetini tahmin etmek için işletmelerden karşılaştıkları en ciddi güvenlik olayından hareketle kayıplarını farklı kategorilerde rapor etmelerini istedi. En sık karşılaşılan maliyet ek personel ücretleri için olmasına rağmen, işletmeler kaybedilen iş fırsatları, BT güvenliğinde iyileşme, dış uzmanları istihdam etme ve yeni personel alımı nedeniyle önemli harcama yaptıklarını da belirtmişler. İşletmeler, eğitime 79 bin dolar, harici uzmanlardan yardım istemek konusuna 85 bin dolar harcamışlar. Bu, toplam zararın %19'unu oluşturuyor.


Kaspersky Lab KOBİ’lerden Sorumlu Pazarlama Başkanı Vladimir Zapolyansky, “Dünya çapında yürüttüğümüz ankete göre, ortalama IT güvenliği bütçesi, doğrudan ve dolaylı kayıpların tümü hesaba katıldığında sadece 2.5 siber saldırıya eş değer teşkil ediyor. Her gün kurumsal dünyaya saldıran binlerce tehdit varken etkili bir siber güvenlik kesinlikle kaçınılmaz hale geliyor. İşletmeler tehdidi açıkça anlıyor; KOBİ'lerin %59'u ve büyük işletmelerin %62'si getiriyi ölçme becerisine bakılmaksızın güvenliğini artıracağını belirtiyor” diyor.

Zapolyansky sözlerine şöyle devam ediyor: “Bununla birlikte anket, ihlal sonrası tepki süresinin mali kayıplar üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ispatlıyor. Bu bütçe artışları ile giderilemeyecek bir kayıptır. Yetenek, zeka ve kişinin işini korumasına yönelik çevik bir tutum gerektirir. Bir güvenlik sağlayıcısı olarak amacımız, şirketlerin güvenlik bütçesi tahsis etme kabiliyetlerindeki farkları göz önünde bulundurarak, her ölçekteki işletmeler için araçlar ve istihbarat sağlamaktır.”


"BT Güvenliğinin İşletmeler Üzerindeki Finansal Etkisinin Ölçülmesi" başlıklı raporun tamamını Kaspersky Lab'ın web sitesinde okuyabilirsiniz.


------
[1] Kurumsal BT Güvenliği Riskleri, Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yıllık olarak yürütülen bir ankettir. 2016’da, 25 ülkede 4000’den fazla küçük, orta ve büyük ölçekte işletmeye BT güvenliği konusundaki görüşleri ve karşılaştıkları olaylar konusunda sorular soruldu.

Kaspersky Lab Hakkında
Kaspersky Lab, 1997 yılında kurulmuş bir küresel siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/trİlginizi Çekebilir

Karasu Kanal İstanbul Projesiyle Yarışıyor

KARASU İŞ DÜNYASININ AMİRAL ŞEHİR OLMAYA ADAY


6 Aylık Hamile Uyuştucu Ticaretinden Serbest Kaldı, 3 Kişi Tutuklandı

Bursa'da narkotik polisinin gerçekleştirdiği operasyonda 4 kişiyi gözaltına alındı. Adliyeye çıkartılan zanlılardan 6 aylık hamile Y.D.K. serbest bırakılırken, 3 kişi ise tutuklanarak cezaevine kondu.


“Türkülerin Babası” Neşet Ertaş İstanbul'da

Dünyanın en ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, Türkiye’nin ve dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerine bir yenisini daha ekledi. Beş yıl önce hayatını kaybeden ve Türkiye’de “Türkülerin Babası” olarak gösterilen ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ın figürü, sanatçının oğlu Hüseyin Ertaş ve kızları Canan Ertaş ile Döne Ertaş’ın da katıldığı bir lansmanla tanıtıldı.


Ayhan Bilgen'den Hdp'ye Operasyon Açıklaması

Hdp Eş Genel Başkanları ve vekillerinin gözaltına alınmasının ardından HDP Genel Merkezi'nde açıklama yapılacaktı. HDP Genel Merkezi'ne giriş çıkışları izin verilmesinin ardından HDP sözcüsü Ayhan Bilgen sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.


Abd: Derin Kaygı Duyuyoruz

Abd Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin Türk hükümetinin HDP eşbaşkanları da dahil olmak üzere demokratik yollarla seçilmiş parlemento üyelerini tutuklamasından derin kaygı duyduklarını söyledi.


Etiketler: güvenlik, Kaspersky, için, büyük, işletmelerYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img