21 Kasım 2019 Perşembe 13:56

KÜLTÜR SANAT

Sarıyerli Edebiyatçılar aynı çatı altında buluştu


Sarıyer’deki kültür-sanat faaliyetleri içinde aktif olarak yer alan, üretken edebiyatçıları bir araya getirmek ve ortak etkinliklere imza atmak amacıyla Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) oluşturuldu.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kurucuları arasında İbrahim Balcı (yazar), Tuncay Dağlı (gazeteci-yazar), Nurten Ertul (gazeteci-yazar), Cafer Hergünsel (yazar), Rezan Özger (Av.-yazar), Bilge Karaduman (eğitimci-yazar), Yaşar İliksiz (yazar), İsa Altun (Adli Bilişim Uzmanı-Yazar), Betül İstanbullu (yazar), Emine Topçu (şair) ve Gökten Ulugergerli’nin (şair) bulunduğu Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) ilk toplantısını ÇYDD Sarıyer Şubesi’nde yaptı.

Kuruluşu gerçekleştirildikten sonra yedi kişilik yürütme kurulu oluşturulan SEP tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sarıyer’in edebiyat konusunda daha da gelişmesi, yazım sanatıyla uğraşan kişilerin bir çatı altında toplanması ve birlikte etkinlikler gerçekleştirmesi, Sarıyer’de yaşayanların kültürel faaliyetlerden daha çok yararlanması, edebiyat dünyası ile diğer sivil toplum örgütlerine üye kişilerin ortak noktalarda buluşması, yerel yönetimin edebiyatla uğraşan yazar ve şairler ile bu kapsamda düzenlenen etkinlik ve edebi eser üretimine daha fazla destek vermesi amacıyla, edebiyatçıların birlikte hareket edip, işbirliği yapılması amacıyla Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) oluşturulmuştur.

Sarıyer Edebiyatçılar Platformu'nun hedefleri

Sarıyer Edebiyatçılar Platformu, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen, gelecek nesillere modern ve aydınlık bir ülke bırakmayı düşünen gayrıresmi bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet alanlarını şu şekilde belirlemiştir: Edebi söyleşiler, konferans, panel, seminer, kurs, sergi ve eğitim çalışmaları düzenlemek, düzenlenen etkinliklere katkıda bulunmak. Edebiyatla ilgili yarışmalar düzenlemek veya düzenlenen yarışmalara katkı sağlamak, destek vermek. Üyelerin edebiyatla ilgili TV, radyo programlarına katılımını sağlamak. Edebiyatla uğraşan kişilere ödül vermek ya da bu kapsamda ödül veren kuruluşlara katkı sağlamak, önerilerde bulunmak. Kültürel içerikli geziler düzenlemek, başka yerlerde düzenlenen edebiyatla ilgili etkinliklere toplu katılımı sağlamak. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin düzenlenmesinde yerel yönetimle işbirliği yapmak, SEP üyelerinin bu etkinlikte daha fazla yer almasını sağlamak, düzenlenen öykü, şiir ve roman yarışmalarının jüri üyeliklerine öneride bulunmak, görev almak ve edebiyata halkın kolay ulaşmasını sağlamak, sanatı halkın günlük hayatının içine dahil ederek daha güzel ve keyifli yarınlar yaşamaya katkı sağlamak umuduyla bu oluşum gerçekleştirildi.”

18 yaş üzeri herkes platforma üye olabilir.

SEP tarafından yapılan açıklamada platforma üye olacak kişiler için aranan nitelikler şu şekilde ifade edildi: “Edebiyatla uğraşan, edebi eser niteliğinde en az bir kitap yayınlamış, en az bir yıl Sarıyer’de yaşamış ya da çalışmış ve Sarıyer’deki edebi-kültürel etkinliklere katılmış 18 yaş üzeri herkes bu platforma üye olabilir.”İlginizi Çekebilir

Kuşların Kaf Dağı Serüveni Sesli Kitap Haline Getirildi

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’deki uzaktan eğitim 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, evde kalınan bu dönemde öğrencilerin daha verimli vakit geçirmelerini katkıda bulunmak amacıyla anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Kuveyt Türk, çocukların ve ailelerin büyük beğenisini toplayan Kuşların Şarkısı (Mantıku’t-Tayr) eserini sesli kitap haline getirdi. Ayşenur Kapusuz’un kaleme aldığı ve seslendirmesini Hatice Âlime Şahintürk’ün yaptığı sesli kitap, 10 bölüm halinde öğrencilerin ilgi ve beğenisine sunuldu.


Denizbank’Tan Emeklilere 1000 Tl’Ye Varan Promosyon İle Avantajlı Hizmet Paketi

DenizBank, emeklilerin finansal ihtiyaçlarına özel çözümler üretmek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. Banka, 3 yıl boyunca maaşını DenizBank’tan alma sözü veren emekli müşterilerine 1000 TL’ye varan nakit kazanma fırsatı sunuyor.


Gyoder Yüksek İstişare Kurulu Toplantısında Gündem 'Yatırım Ortamı' Oldu

BAKAN VE BAKAN YARDIMCISININ DA KATILDIĞI GYODER YÜKSEK İSTİŞARE KURULU TOPLANTISINDA GÜNDEM ‘YATIRIM ORTAMI’ OLDU


Goodyear, En Zorlu Koşullarda Çalışan Araçlar İçin Tasarladığı Omnıtrac Heavy Duty Ürün Hattını Piyasaya Sürüyor.

Goodyear, Yenilikçi OMNITRAC Heavy Duty ürün hattı ile en zorlu arazi ve hava koşullarının altından kalkabilen mükemmel lastikler sunuyor.


İbb, Elazığ’Da Arama Kurtarma Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

İBB, Elazığ ve Malatya’yı etkileyen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gönderdiği arama kurtarma ve yardım ekibi çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 158 personel ve 23 araçtan oluşan ekipler, enkaz altından 19 vatandaşı kurtardı.


Etiketler: Sarıyerli yazarlar, sarıyer, yazar, edebiyatçılar, Edebiyatçılar, Edebiyat, Sarıyer Edebiyatçılar Platformu, sep, İbrahim Balcı, Yaşar İliksiz, Nurten Ertul, Tuncay Dağlı, Cafer Hergünsel, Bilge Karaduman, Emine Topçu,Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img