21 Kasım 2019 Perşembe 13:56

KÜLTÜR SANAT

Sarıyerli Edebiyatçılar aynı çatı altında buluştu


Sarıyer’deki kültür-sanat faaliyetleri içinde aktif olarak yer alan, üretken edebiyatçıları bir araya getirmek ve ortak etkinliklere imza atmak amacıyla Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) oluşturuldu.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kurucuları arasında İbrahim Balcı (yazar), Tuncay Dağlı (gazeteci-yazar), Nurten Ertul (gazeteci-yazar), Cafer Hergünsel (yazar), Rezan Özger (Av.-yazar), Bilge Karaduman (eğitimci-yazar), Yaşar İliksiz (yazar), İsa Altun (Adli Bilişim Uzmanı-Yazar), Betül İstanbullu (yazar), Emine Topçu (şair) ve Gökten Ulugergerli’nin (şair) bulunduğu Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) ilk toplantısını ÇYDD Sarıyer Şubesi’nde yaptı.

Kuruluşu gerçekleştirildikten sonra yedi kişilik yürütme kurulu oluşturulan SEP tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sarıyer’in edebiyat konusunda daha da gelişmesi, yazım sanatıyla uğraşan kişilerin bir çatı altında toplanması ve birlikte etkinlikler gerçekleştirmesi, Sarıyer’de yaşayanların kültürel faaliyetlerden daha çok yararlanması, edebiyat dünyası ile diğer sivil toplum örgütlerine üye kişilerin ortak noktalarda buluşması, yerel yönetimin edebiyatla uğraşan yazar ve şairler ile bu kapsamda düzenlenen etkinlik ve edebi eser üretimine daha fazla destek vermesi amacıyla, edebiyatçıların birlikte hareket edip, işbirliği yapılması amacıyla Sarıyer Edebiyatçılar Platformu (SEP) oluşturulmuştur.

Sarıyer Edebiyatçılar Platformu'nun hedefleri

Sarıyer Edebiyatçılar Platformu, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyen, gelecek nesillere modern ve aydınlık bir ülke bırakmayı düşünen gayrıresmi bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet alanlarını şu şekilde belirlemiştir: Edebi söyleşiler, konferans, panel, seminer, kurs, sergi ve eğitim çalışmaları düzenlemek, düzenlenen etkinliklere katkıda bulunmak. Edebiyatla ilgili yarışmalar düzenlemek veya düzenlenen yarışmalara katkı sağlamak, destek vermek. Üyelerin edebiyatla ilgili TV, radyo programlarına katılımını sağlamak. Edebiyatla uğraşan kişilere ödül vermek ya da bu kapsamda ödül veren kuruluşlara katkı sağlamak, önerilerde bulunmak. Kültürel içerikli geziler düzenlemek, başka yerlerde düzenlenen edebiyatla ilgili etkinliklere toplu katılımı sağlamak. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin düzenlenmesinde yerel yönetimle işbirliği yapmak, SEP üyelerinin bu etkinlikte daha fazla yer almasını sağlamak, düzenlenen öykü, şiir ve roman yarışmalarının jüri üyeliklerine öneride bulunmak, görev almak ve edebiyata halkın kolay ulaşmasını sağlamak, sanatı halkın günlük hayatının içine dahil ederek daha güzel ve keyifli yarınlar yaşamaya katkı sağlamak umuduyla bu oluşum gerçekleştirildi.”

18 yaş üzeri herkes platforma üye olabilir.

SEP tarafından yapılan açıklamada platforma üye olacak kişiler için aranan nitelikler şu şekilde ifade edildi: “Edebiyatla uğraşan, edebi eser niteliğinde en az bir kitap yayınlamış, en az bir yıl Sarıyer’de yaşamış ya da çalışmış ve Sarıyer’deki edebi-kültürel etkinliklere katılmış 18 yaş üzeri herkes bu platforma üye olabilir.”İlginizi Çekebilir

Anadolu Sigorta’Dan Türkiye’De Bir İlk Daha “Uçuşum Güvende© Sigortası”

Yenilikçi ve ezber bozan uygulamaları ile sigorta sektöründe her zaman öncü olan Anadolu Sigorta, “Uçuşum Güvende” Sigortası’nı satışa sunarak sektörde bir ilke daha imza atıyor.


Aile Şirketleri Yurt Dışına Açılıyor

KPMG’nin Avrupa Şirketleri Barometresi 2019 sonuçlarına göre Türkiye’de son bir yılda yurt dışındaki faaliyetlerini artıran şirketlerin oranı yüzde 64’e ulaştı. Avrupa’daki oran ise yüzde 37… Türkiye’de aile şirketi yöneticilerinin yarısı, şirketlerinin geleceğine güvenle bakıyor. Önümüzdeki yıl uluslararası genişleme için yatırım yapacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 19.


Şeker Hastalarına Yaban Mersinli Aşure Tarifi

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof.Dr.Alper Çelik ,şeker hastalarına şekersiz, doğal ve özellikle kuru üzüm yerine yaban mersini ile pişirilmiş aşure yemelerini öneriyor.


Go, ‘5 Yıldızlı Mükemmellikte Yetkinlik’ Sertifikasını İkinci Kez Aldı

Türkiye’nin köklü enerji şirketi İpragaz’ın akaryakıt sektöründeki dinamik ve yenilikçi markası GO, Türkiye Kalite Derneği tarafından kurumsal çalışmaların Avrupa Kalite Yönetim Vakfı EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine uyumu üzerinde yapılan değerlendirmede, ‘5 Yıldızlı Mükemmellikte Yetkinlik’e layık görüldü. GO, iş dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ‘5 Yıldızlı Mükemmellikte Yetkinlik’ sertifikasını 6’ncı yılında ikinci kez alarak, önemli bir başarıya daha imza attı.


Dijital Harcamaların Yarısı Vakıfbank’Tan

Dijital harcamaların yarısı VakıfBank’tan


Etiketler: Sarıyerli yazarlar, sarıyer, yazar, edebiyatçılar, Edebiyatçılar, Edebiyat, Sarıyer Edebiyatçılar Platformu, sep, İbrahim Balcı, Yaşar İliksiz, Nurten Ertul, Tuncay Dağlı, Cafer Hergünsel, Bilge Karaduman, Emine Topçu,Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img