28 Mayıs 2017 Pazar 02:20

BİLİM TEKNOLOJİ

Sabancı Üniversitesi bünyesinde kurulan NANOGRAFEN'den Grafen Klarnet

Sabancı Üniversitesi bünyesinde kurulan NANOGRAFEN'den Grafen Klarnet

34VOLT

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu’nun açılış konuşmasının ardından, SUNUM Direktörü Dr. Volkan Özgüz, SUNUM Araştırmacısı Yard. Doç. Dr. Burcu Saner Okan ve Akıneri Müzik Aletleri Şirketi’nin kurucusu Aydan Akıneri müzik aleti hakkında bilgi verdi. Etkinlik, klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın müzik dinletisi ile son buldu.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sabancı Üniversitesi ve Akıneri Müzik, dünyanın ilk grafen katkılı müzik aleti ile bilimi sanatla buluşturdu.

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ve Akıneri Müzik, dünyada bir ilke imza atarak Nobel ödüllü grafen maddesini müzik aleti üretiminde kullandı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde kurulan NANOGRAFEN şirketi tarafından nanomalzemelerinin üretildiği grafen katkılı klarnet 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Sabancı Üniversitesi kampüsünde gerçekleşen bir etkinlik ile tanıtıldı.Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu’nun açılış konuşmasının ardından, SUNUM Direktörü Dr. Volkan Özgüz, SUNUM Araştırmacısı Yard. Doç. Dr. Burcu Saner Okan ve Akıneri Müzik Aletleri Şirketi’nin kurucusu Aydan Akıneri müzik aleti hakkında bilgi verdi. Etkinlik, klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın müzik dinletisi ile son buldu.


BİLİMİN SANAT İLE BULUŞMASI

Etkinliğin açılış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu yaptı. Menceloğlu, tanıtımı yapılan dünyanın ilk grafen katkılı müzik aletinin bilimin sanat ile buluşması olarak adlandırılabileceğini söyledi. Yusuf Menceloğlu, bu çalışmanın bir malzeme teknolojisinin müzik teknolojisine nasıl uyarlandığının ve mühendisliğinin nasıl yapıldığının muazzam bir örneği olduğunu söyledi.


GRAFEN PAZARINDA DÜNYADA İLKLER ARASINDA

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) Araştırmacısı Yard. Doç. Dr. Burcu Saner Okan, konuşmasında grafeni 21. yüzyılın mucizevi nano malzemesi olarak adlandırdı. Manchester Üniversitesi’den Andre Geim ve Konstantin Novoselov’un grafen çalışmalarından dolayı 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandığını belirten Burcu Saner Okan, grafenin, nano yapısından kaynaklı üstün elektronik, mekanik, termal özellikler sağladığını aktardı. Şu ana kadar kask, tenis raketi, dokunmatik ekran gibi sınırlı sayıda grafen katkılı ürün olduğunu belirten Okan, ürettikleri klarnetin bu pazarda ilkler arasında yer aldığını belirtti. Burcu Saner Okan, grafen malzemesinin klarnete katkılarını şu şekilde aktardı: “Grafenin klarnette bulunmasının en büyük avantajı sesin daha kolay iletilmesini sağlaması. Çok daha az güç harcayarak enstrümanın çok daha iyi bir ses çıkarmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra grafen katkısı ile klarnetin kullanım ömrü 10 seneye kadar uzuyor ve zamanla korozyonu da önleniyor. Standart bir klarnette üflemeden dolayı nemlenme oluyor ancak bu durum grafen katkılı klarnette söz konusu değil.”


Akıneri Müzik Aletleri Şirketi’nin kurucusu Aydan Akıneri, daha önce karbon fiberli klarnet ürettiklerini ancak klarneti daha da güçlendirmek için “Grafen” maddesini kullanmayı düşündüklerini belirtti. Araştırmaları sonucunda Sabancı Üniversitesi’nin grafen maddesi ile yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edindiğini ve bir işbirliği talebinde bulunduğunu belirten Aydan Akıneri, “İki ay içinde çok hızlı sonuçlar elde ederek ürünleri son haline getirdik.” dedi. Bundan sonraki süreçte Sabancı Üniversitesi ile işbirliğine devam edeceğini, farklı enstrümanlarda da aynı çalışmaları sürdürmeyi amaçladıklarını açıkladı.


Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, açılış konuşmalarından sonra katılımcılara kısa bir müzik dinletisi sundu. Serkan Çağrı, grafen katkılı klarnet ile normal bir klarnet arasında hem duyumsal hem de yapısal açıdan farklar olduğunu belirtti. “Grafen katkılı klarnet daha parlak bir ses tonu verirken, normal ağaç bir klarnetin daha mat bir ses çıkardığı hem üfleyenler hem de dinleyenler tarafından fark edildi. Ben böyle parlak bir ses elde etmeyi sevdim. Bunun yanı sıra bu enstrümanın daha dayanıklı olması ve çatlama olasılığının düşük olması elbette ki klarnet çalanlar için tercih edilme sebebidir. Sanatçıların en büyük sıkıntısının tam bir enstrümana alışmışken onun çatlaması. Ancak bu grafen katkılı klarnet ile böyle bir durum yaşanmayacak. Çalışmalarından ötürü her iki kuruma da teşekkür ederim” dedi.
İlginizi Çekebilir

Adilcevaz’Da 150 Bin Liralık Kaçak Sigara Ele Geçirildi

Bitlis’İn Adilcevaz İlçesi’nde polis ekipleri durdurdukları hafif ticari araçta 150 bin lira değerinde kaçak sigara ele geçirdi.


Deıchmann'la Denım Rüzgarı

DEICHMANN, geçtiğimiz sezon sokakları kasıp kavuran denim çılgınlığını bu sezon birbirinden farklı tasarımlarıyla ayakkabı koleksiyonuna misafir ediyor. Markanın 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda yerini alan denim ayakkabılar moda tutkunlarının radarına girmeye hazır.


Ramazan’Da Dişlerinizi Daha Uzun Süre Fırçalayın

Araştırmalar, ağız kokusu olan insanların diş fırçalama süresini kısa tuttuklarını ortaya çıkardı. Ramazan’da ağız ve diş sağlığı, oruç nedeniyle çok daha fazla önemli hale geliyor. Özellikle iş ve sosyal yaşantılarında daha rahat etmek isteyenler, günde iki kez dört dakika boyunca dişlerini düzenli olarak fırçalamalı.


Amasya GÖKBİR'den 24 Haziran Seçimleri İle İlgili Basın Bidirisi

Amasya GÖKBİR Platformu alınan erken seçim kararıyla birlikte ülke gündemine oturan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir basın açılaması yaptı.


Lc Waıkıkı İle Bu Yaz Adımlar Şık Ve Rahat

LC Waikiki, her yaz sezonunun vazgeçilmezleri arasında yer alan sandalet modelleriyle rahat olduğu kadar şık bir yaz mevsimi de vadediyor.


Etiketler: grafen, Üniversitesi, Sabancı, katkılı, klarnetYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img