25 Mart 2019 Pazartesi 13:19

GÜNDEM

Rosenergoatom Novovoronej 2 Ngs’De 2 No’Lu Ünitede Fiziksel Çalışma İçin Son Aşama Devam Ediyor

Rosenergoatom  Novovoronej 2 Ngs’De 2 No’Lu Ünitede Fiziksel Çalışma İçin Son Aşama Devam Ediyor

34volt » 34Volt

Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından inşası devam eden Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’nin referans santrali ve VVER-1200 reaktörü ile donatılmış Novovoronej-2 NGS’nin 2’inci ünitesi minimum kontrol gücüne (MCP) getirildi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Nötron akışı, bir fisyon zinciri, reaksiyonunu sürdürmek için yeterli seviyede çalışan bir reaktöre kaydedildiğinde minimum kontrol gücü seviyesine ulaşılıyor. Minimum kontrol gücüne (MCP) ulaşmak, fiziksel çalışma prosedürünün son aşaması olarak kabul ediliyor. Her aşama programa ve tüm güvenlik düzenlemelerine uygun olarak gerçekleştirildi. Bu alanın uzmanları tarafından, reaktörün ilk yakıt şarjının nötronik özellikleri üzerine bir dizi fiziksel deney gerçekleştirilecek ve reaktörün tüm izleme ve emniyet sistemlerinin operasyonel güvenilirliği doğrulanacak. 2’inci ünitede fiziksel başlangıç, bu deneylerin ardından tamamlanacak.

Güç ünitesi daha sonra güç başlangıcı ve şebekeye bağlantı için hazırlanacak. Bu iki aşamanın da 2019 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Reaktörün piyasaya sürülmesi, Orta Rusya'nın elektrik şebekesindeki nükleer payının yüzde 27'ye ulaşmasını sağlayacak ve her yıl 4 milyon ton sera gazı emisyonunu engelleyerek bölge ekonomisine katma değer katacak.

VVER-1200, Rosatom’un 3’üncü Nesil + PWR tipi reaktörü ve dünyanın seri üretimdeki tek 3’üncü nesil reaktörü tasarımının amiral gemisi olarak öne çıkıyor. Novovoronej-2 Nükleer Santrali'ndeki 2 No’lu Ünite, 2016 yılında başlatılan aynı NGS’deki 1 Nolu Ünite ve 2017’de başlatılan Leningrad-2 NGS’deki 1 Nolu üniteyle birlikte bu seride üçüncü olacak.

VVER-1200 reaktörü ile donatılmış yenilikçi 3’üncü nesil güç ünitesi, bir önceki nesle (VVER-1000) kıyasla bir dizi ekonomik ve güvenlik avantajına sahip bulunuyor. Santral yüzde 20 daha güçlü hale gelirken, reaktörü çalıştıran personel miktarında da yüzde 30 ila 40'a varan bir azalma sağlanıyor. Ayrıca reaktörün ömrünün ikiye katlanarak 60 yıla ulaşması ve ek 20 yıl daha çalışmaya devam etme olanağı doğuyor.

Bu teknolojiyi benimseyen ülkelere baktığımızda Finlandiya, Macaristan, Çin, Bangladeş ve Belarus dikkatleri çekiyor. Rosatom’un uluslararası aldığı siparişler şu anda 12 pazarda ve 36 taahhüt edilmiş VVER ünitesinden oluşuyor.İlginizi Çekebilir

Hipertansiyon Hastalarının Uyması Gereken 5 Altın Kural

HİPERTASİYON HASTALARININ UYMASI GEREKEN 5 ALTIN KURAL


Kenan Doğulu’Dan Vadi Açıkhava’Da İlk Konser

Kenan Doğulu temmuz ayındaki Harbiye konserlerinin ardından, 3 Ağustos Cumartesi akşamı Atlantis Yapım’ın İstanbul’a kazandırdığı, bu yaz başında açılan İstanbul'un en genç açıkhava sahnesi olan Vadi Açıkhava’da konser verecek.


Türkiye'de İzmit'te Üretilen Pirelli Lastiklerle Donatılmış Mazda Mx 5 İle İlk Dünya Rekorunu Kırdı

Münih, 4 Eylül 2019 –Vintage ve modern klasik otomobiller için lastikler sunan Pirelli Collezione serisi, Avusturya’da 12 saatlik en yüksek sayıda keskin virajın geçildiği sürüşte ilk kez dünya rekoru kırdı. Bu başarı, Mazda Motors GmbH (Deutschland) tarafından birinci nesil Mazda MX-5’in 30’uncu yıldönümünde düzenlenen testte elde edildi.


Şişli Belediyesi Stratejik Planı Kabul Edildi

2020-2024 Strarejik Planı Şişli Belediye Meclisi’nin 09 Ekim 2019 tarihli Ekim ayı ikinci oturumunda oybirliği kabul edildi. Toplantıda meclis üyeleri, belediye tarafından hazırlanan ve 2020 – 2024 yıllarını kapsayan stratejik plan hakkındaki görüş ve önerilerini sundular.


Evlenecekler Daha Erken Ev Sahibi Olabilecek

EVLENECEKLER DAHA ERKEN EV SAHİBİ OLABİLECEK


Etiketler: reaktörü, fiziksel, olarak, reaktörün, dahaYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img