30 Mart 2019 Cumartesi 10:02

GÜNDEM

Pınar Deniz’Den Otizmli Çocuklar İçin Bağışa Dönüşen “E – Atık Toplama” Projesine Destek!


34volt » 34Volt

ATAŞEHİR BELEDİYESİ, CARREFOURSA, TOHUM OTİZM VAKFI, AGİD VE EXİTCOM’UN ORTAKLAŞA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ E- ATIK PROJESİ İÇİN BAŞARILI OYUNCU PINAR DENİZ’DEN ÇAĞRI!

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’deki tüm CarrefourSA’larda yaygınlaştırılması hedeflenen Ataşehir Belediyesi, CarrefourSA, AGİD ve Tohum Otizm Vakfıyla iş birliği ile “Otizmin Farkındayız, Geri Dönüşümle Yanınızdayız” sloganıyla hazırlanan “E – Atık Toplama” projesi kapsamında Ataşehir’de bulunan CarrefourSA’lara, atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplanabilmesi için kutular kondu. Vatandaşlar, ömrü dolmuş veya atık haline gelen elektrikli ve elektronik küçük eşyalarını ve lambalarını CarrefourSA’lardaki toplama kutularına atarak otizmli çocukların eğitimine destek sağlamış olacaklar. Tohum Otizm Vakfı gönüllüsü başarılı oyuncu Pınar Deniz, herkesi, kullanılmayan elektrikli ve elektronik eşya ve lambaları Ataşehir’deki CarrefourSA’lara getirerek hem geri dönüşüme destek, hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlamaları için projeye destek olmaya davet etti.

Bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor.

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine otizm tanısı konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulmaktadır.Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında yaklaşık 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050’dir. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir.

Erken Tanı ve Eğitimle, Otizmli Bir Çocuk Yeniden Doğabilir!

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük ilerleme kaydedilebiliyor ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. Burada en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyulması ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim alınması. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitimin alınması çok kıymetli. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, vakfın kuruluş amacının da erken tanı ve eğitimle otizmli çocukları topluma, eğitim hayatına, sosyal hayata kazandırmak ve ekonomiye yük olmaktan çıkıp toplumsal yaşama katkıda bulunacak bağımsız bireyler haline getirebilmek olduğunu söylüyor.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm Spektrum Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.İlginizi Çekebilir

Anamed’İn “Arşivin Belleği Marcell Restle’Nin Anadolu Araştırmaları” Sergisi Devam Ediyor

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (ANAMED) “Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu” çerçevesinde ziyaretçilerle buluşturduğu “Arşivin Belleği: Marcell Restle’nin Anadolu Araştırmaları” sergisi, 1 Aralık 2019’a kadar görülebilecek.


Nadir Görülen Hemofili A Hastalığının Sağlık Harcamalarındaki Payı Yıllık 3 Milyar Tl

İstanbul, 7 Ocak 2020 – Nadir görülen genetik geçişli bir kan hastalığı olarak, dünyada yaklaşık 180 bin1, Türkiye’de ise 5 binden fazla kişinin yaşamını olumsuz etkileyen Hemofili A hastalığının bireyler ve sağlık kurumları üzerinde yarattığı etki, Roche desteğiyle hazırlanan ‘Hemofili A Hastalığının Toplumsal Yükü’ araştırmasıyla sunuldu.


Tekzen Ve Ziraat Bankası’Ndan Sizi Düşenen Kampanya

Tekzen ve Ziraat Bankası’ndan sizi düşenen kampanya


Bülten Tasarımcı Kadir Kılıç'ın Miin Defilesi Gerçekleşti..

Yeni sezon koleksiyonuyla MiiN, izleyicileri tükenmeye yüz tutan Dünya’dan alıp Ay’a götürdü... Ay ve medcezirden ilham alan MiiN tasarımcısı Kadir Kılıç, 2019-2020 Sonbahar-Kış Koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında bir defileyle tanıttı.


Tezmaksan Akademi Siemens Eğitimlerini İzmir’E Taşıdı

Tezmaksan Akademi ile Siemens arasındaki eğitim işbirliği “Siemens SINUMERIK 828D / 840DSL Kontrol Ünitelerinde Freze Kullanım ve Programlama - Temel ve İleri Seviye” eğitimleri ile devam ediyor. İmalat sanayisinde çalışan ya da çalışacak olan gençleri dijital dönüşüm sürecine hazırlayan eğitimin 10. etabı, Tezmaksan Akademi’nin İzmir şubesinde düzenlendi.


Etiketler: eğitim, Otizm, otizmli, CarrefourSA, TohumYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img