30 Mart 2019 Cumartesi 10:02

GÜNDEM

Pınar Deniz’Den Otizmli Çocuklar İçin Bağışa Dönüşen “E – Atık Toplama” Projesine Destek!


34volt » 34Volt

ATAŞEHİR BELEDİYESİ, CARREFOURSA, TOHUM OTİZM VAKFI, AGİD VE EXİTCOM’UN ORTAKLAŞA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ E- ATIK PROJESİ İÇİN BAŞARILI OYUNCU PINAR DENİZ’DEN ÇAĞRI!

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’deki tüm CarrefourSA’larda yaygınlaştırılması hedeflenen Ataşehir Belediyesi, CarrefourSA, AGİD ve Tohum Otizm Vakfıyla iş birliği ile “Otizmin Farkındayız, Geri Dönüşümle Yanınızdayız” sloganıyla hazırlanan “E – Atık Toplama” projesi kapsamında Ataşehir’de bulunan CarrefourSA’lara, atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplanabilmesi için kutular kondu. Vatandaşlar, ömrü dolmuş veya atık haline gelen elektrikli ve elektronik küçük eşyalarını ve lambalarını CarrefourSA’lardaki toplama kutularına atarak otizmli çocukların eğitimine destek sağlamış olacaklar. Tohum Otizm Vakfı gönüllüsü başarılı oyuncu Pınar Deniz, herkesi, kullanılmayan elektrikli ve elektronik eşya ve lambaları Ataşehir’deki CarrefourSA’lara getirerek hem geri dönüşüme destek, hem de otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlamaları için projeye destek olmaya davet etti.

Bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor.

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine otizm tanısı konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulmaktadır.Ülkemizde 0-19 yaş grubu arasında yaklaşık 434.010 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050’dir. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir.

Erken Tanı ve Eğitimle, Otizmli Bir Çocuk Yeniden Doğabilir!

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük ilerleme kaydedilebiliyor ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. Burada en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyulması ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim alınması. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitimin alınması çok kıymetli. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, vakfın kuruluş amacının da erken tanı ve eğitimle otizmli çocukları topluma, eğitim hayatına, sosyal hayata kazandırmak ve ekonomiye yük olmaktan çıkıp toplumsal yaşama katkıda bulunacak bağımsız bireyler haline getirebilmek olduğunu söylüyor.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm Spektrum Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.İlginizi Çekebilir

Türktraktör, Yeni Akıllı Tarım Uygulaması “Tarlam Cepte” İle Çiftçilerin Yanında

Kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör, sektörde yine bir ilk olacak, çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler vererek destek sağlayan yeni mobil uygulaması Tarlam Cepte’yi piyasaya sunuyor.


Çocukların Karne Hediyesi Kidzmondo’Dan!

Bir eğitim ve öğretim dönemi daha bitiyor, çocukların tatil günleri başlıyor. Çocuklar, yıl boyu gösterdikleri performansın sonucu olan karnelerine kavuşuyorlar. Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo da çocuklar yaz tatiline keyifli bir giriş yapsınlar diye karne hediyesi olarak 14-16 Haziran tarihleri arasında girişlerde yüzde 50 indirim fırsatı sunuyor. Kampanya, KidzMondo online bilet satışlarında geçerli olacak.


Continental’Den Yolda Ve İşte Güvenliği Artıran Akıllı Giysiler!

Continental’in ısıtmalı ve LED ışıklı, ‘akıllı’ prototip güvenlik ceketleri, dünyanın en büyük teknoloji fuarı Las Vegas Elektronik Fuarı'nda (CES) ilk defa görücüye çıktı. LED ışık fonksiyonu özellikle gece çalışanlar, acil servis, belediye, güvenlik çalışanları ve kamyon şoförleri için daha fazla güvenliği sağlamaya yardımcı olurken; entegre ısı fonksiyonu ile de sürüş sırasında sadece sürücüyü ısıtarak enerji tüketimini yüzde 90’a varan oranda azaltabiliyor. Her iki uygulamada da, sürücü koltuğuna yerleştirilen birleşik bir bobin vasıtasıyla endüktif şarj edilebiliyor.


Yapay Zeka’Nın Son Trendleri I Tech'te Görücüye Çıkıyor

Ankara'nın ilk teknoloji fuarı I-TECH


Gürmen Group Şirketlerinden Maspo Enerji’Ye İki Ödül

Türkiye’nin önde gelen grup şirketlerinden Gürmen bünyesindeki Maspo Enerji, Dünya’nın en prestijli finansal piyasalar ödüllerinden kabul edilen “2019 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri”nde “Yılın Proje Finansmanı” ve “Yılın Enerji Projesi Finansmanı” kategorilerinde en başarılı ilk 3 proje içerisinde değerlendirilerek iki farklı kategoride ödül aldı.


Etiketler: eğitim, Otizm, otizmli, CarrefourSA, TohumYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img