18 Mart 2019 Pazartesi 20:20

BLOG

Pangaltı semti adını nereden almış?

Pangaltı semti adını nereden almış?

34VOLT

Pangaltı semti adını Bologna kökenli bir hancı olan Jean-Baptiste Pancaldi’den almıştır. Bu sakin bölgeye yerleşmiş olan İtalyan o zaman dutlu olan Pangaltı’da ve hanına uğrayan avcılar ile doğa meraklıları sayesinde para kazanmaktaymış.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Cumhuriyetin ilanından sonra devlet yetkilileri Avrupa meydanlarındakine benzer bir Cumhuriyet anıtını Taksime yaptırmak isterler. 1 Aralık 1926 günü karar alınıp çalışmalara başlanır. Milli Mücadelenin yaraları yeni sarılmaya başlanmıştır. O nedenle burada yaptırılacak anıtın parası devlet bütçesinden değil şirketlerden, bankalardan, halktan ve diğer kuruluşlardan toplanmıştır. Şimdi size heykeli mi anlatacağım? Hayır, Pangaltı semtinin kuruluş hikayesini.

Sırtınızı verin Taksim Cumhuriyet anıtına geniş bulvardan ilerleyin, yolun sol tarafında Ermeni ve Rum mezarlıkları, Surp Agop Hastanesi derken Pangaltı’ya geleceksiniz. Pangaltı semti adını Bologna kökenli bir hancı olan Jean-Baptiste Pancaldi’den almıştır. Bu sakin bölgeye yerleşmiş olan İtalyan o zaman dutlu olan Pangaltı’da ve hanına uğrayan avcılar ile doğa meraklıları sayesinde para kazanmaktaymış. Sinyor Pancaldi aslen Bolonyalı bir katoliktir. Bolonya bölgesinde çok yaygın olarak kullanılan Pancaldi soyadını taşır. Pancaldi 1840'ların başında karısı Rosa Zaghi'yi Roma'da bırakıp İstanbul'a yerleşir ve yukarıda bahşettiğimiz, otel birahane karışımı yerleri işletmeye açar. Eşinden kaçtığı bir dedikodudur ki hiç oralara girmeyelim. 1913 yılında Pangaltı gayrı-müslim semtiydi. Nüfusunun %27 si Levantenler, %19'u Rumlar, %49'u Ermeniler % 5'i "öteki" lerden oluşuyormuş.

 

Blogger Bolat'ın yazısını İstanbul İstanbul Olalı adlı blogtan okuyabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Millenicom'dan Kotakullisiz, Acısız İnternet!

Modem kutularının ve kabloların bir seyyar yemek tezgahının menüsünü süslediği filmde, internet bağlantısı göndermeli dürümler acılı faturalara sarılıyor, dürümlerin yanında kutu kotalar içiliyor. Başrolünde Mehmet Emin İnci'nin, yönetmen koltuğunda Aykut Tanrıkulu’nun oturduğu filmin prodüksiyonunu MŞTRK üstlendi, müziğini ise OPUS | Mehmet Yaranona&Tolga Türünz üretti.


Kanser Mi Bizi Yenecek, Biz Mi Kanseri– Videolu Haber

KANSERLE SAVAŞI KİM KAZANACAK?


Video Link Zülfü Livaneli Sevgisi Antik Tiyatro’Ya Sığmadı

VİDEO LİNK:


Biyoinformatik Şirketi Gene2info’Ya Yeni Ortak

Biyoinformatik alanında faaliyet gösteren Gene2info’nun kurucu ortakları arasına Türkiye, Avrupa ve ABD’de üst düzey yönetici olarak görev yapan Berk Gürdoğan da katıldı.


Tommy Tailored İle Özel Günlere Pastel Renkler

İLKBAHAR 2019


Etiketler: Pangaltı, Pancaldi, olan, İstanbul, semtiYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Blog Haberler
img