30 Mart 2017 Perşembe 02:18

BİLİM TEKNOLOJİ

Osman Bolat: "Asimetrik Tehlike, Siber Savaşlar" Korkutuyor

Osman Bolat: "Asimetrik Tehlike, Siber Savaşlar" Korkutuyor

34VOLT

Ülkemiz büyük bir dijital dönüşüm içinde, kurumlarımız hızla yeni teknolojilere ayak uyduruyor. Bilişim teknolojileri hayatımızı kolaylaştırırken en değerli hazinemiz olan "bilgi varlıkları" büyük tehditlerle karşı karşıya! Asimetrik tehlikenin adı siber saldırılar. Yakın bir gelecekte ülkeler petrol için değil "bilgi" için savaşmak durumunda kalacaklar.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Siber güvenlik tehditleri ve kötücül erişim önlenemiyor

 

Dünya hızla dijitalleşirken, dijital verilere izinsiz erişim de artıyor. İstenmeyen bu kötücül erişim türü bir türlü önlenemiyor. Uzmanlar siber güvenlik tehditlerine karşı alınan önlemlerin henüz yeterli seviyede olmadığını düşünüyor. Bilgi Güvenliği Danışmanı Osman Bolat “ Bilgi artık bir güç ama bu gücü muhafaza etmek, kontrol altında tutmak ve veriyi, siber ataklara karşı koruyabilmek de önemli bir meziyet” dedi. Dünyada siber saldırı vakalarına her gün yenilerinin eklendiğini belirten Bolat siber güvenlik zafiyetlerinin tehditleri büyüttüğünü belirtti. Son yıllarda neredeyse hemen hemen her kuruma yapılan siber saldırıların belirli ölçülerde de olsa başarılı olduğunu söyledi.

 

Siber güvenlik risklerinde insan kaynaklı tehditler ön planda

Dijital dünyanın karşılaştığı sorunlara değinen Osman Bolat “Türkiye’deki kurumların daha varlık envanterine dahi sahip olmadığını düşünürsek ki bu varlık envanterinde “bilgi” de bir varlık olarak girmelidir. Henüz elindeki envanteri bilmeyenler nasıl olacak da bilmedikleri envanter hakkında risk çalışması yapacaklar! Daha bilgi varlığını tasnif dahi edememiş kurumlar bilmedikleri bilgiyi nasıl koruyacaklar. Biz ülke olarak yolun başındayız. Güvenlik risklerimiz artıyor. Artık siber güvenliğimizi sadece firewall, antivirüs programları kurarak sağlayamıyoruz artık siber tehditlerin yöntemleri, profilleri çok değişken hale gelmeye başlıyor. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bizi tehditlere de açık hale getiriyor. Bilgi Teknolojileri bölümleri sadece BT veya IT Bölümlerini koruma altına alarak siber güvenlik tehditlerini bertaraf edemiyorlar. Ne yazık ki asıl tehdit dijital ya da elektronik cihazlar değil İnsandan kaynaklanıyor” dedi.

 

Siber güvenlik ve bilgi güvenliği teknolojilerinde millilik çok önemli

Siber güvenlik konusunda yerli teknolojiler ve yerli yazılımların önemine değinen Bolat : “Bu millileşme yerlileşmeyi sağlayamadığımız sürece risklerimiz görece oldukça yüksek olacaktır bu nedenle dijital teknolojilerde yerliliği teşvik edecek yapılar bir an önce kurulmalı ve yatırımcılar teşvik edilmelidir. Avrupa Birliği’ne öfke dolu olsak da aklın yolu birdir deyip 2018 yılında yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği Siber Yönergeleri’ni ülke olarak değerlendirmeli özgün çabalarımızı bu yönergelerle birleştirmeliyiz. Bugün siber tehditlerden kaçamayız, mağara devrine dönmek mümkün değil bu tehditleri bertaraf etmeyi, siber tehditlerin etkilerini azaltmayı öğrenmeli ve muhtemel siber savaşlara ülke olarak hazırlıklı olmalıyız.

 

15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda bilgi güvenliği sorunudur!

Ne yazık ki konvansiyonel savaşlar yanıbaşımızda tüm barbarlığı ile medeniyeti yok ediyor fakat çok yakın bir gelecekte ülkeler daha karmaşık savaş teknikleri ile asimetrik olarak birbirleri ile mücadele edecekler. Bu mücadeleye hazır mıyız? SSM’ye bağlı bazı şirketlerimizin gayretkeşliğini takdir etmemek elde değil fakat bu şirketlerimizin iş gücü mesai saatleri göz önüne alındığında henüz kamuyu dahi tam olarak koruyabilecek güçte değiller. Bu alana odaklanmak gerektiğine inanıyorum. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kendi ülkesine ihanet edenlerin devletin bilgilerini kötücül emelleri için kullanmaları sürpriz olmaz. Bu insanların birçoğu devletimiz için çok önemli bilgi güvenliği sorunudur! Devlet bu konuda teyakkuz halinde olmalıdır!

 

Avrupa Birliği siber yönergeleri ve Türkiye'deki kurumlar

Birçok kurum siber saldırılara hedef oluyor ve kurumların neredeyse dijital verilerinin tamamına yakını uçup gidiyor. Bunlar çoğu zaman kamuoyuna dahi açıklanmıyor ya da açıklanamıyor. Oysa Avrupa Birliği Siber Yönergeleri’ne göre artık en geç 2 gün içinde siber ataklara, siber saldırılara, siber sabotajlara maruz kalan kurumlar bunu şeffaf bir şekilde raporlamak zorunda olacaklar! Bu Borsa içinde böyle olmak zorunda aksi takdirde hissedarları korumak mümkün olmaz!

Siber güvenlikte proaktif yaklaşımlar gerekli

 

Şunu belirtmeliyim ki hiçbir yazılım ya da teknoloji insan zekasını aşamaz. Bu nedenle öyle ya da böyle tüm kurumlarda bilgi güvenliği, siber güvenlik riski hep olacak! Bu bizi aynı zamanda zinde de tutup proaktif kalmamızı sağlayacak bir durumdur. Belirli, makul seviyelerde bilgi güvenliği, kaygısı, siber güvenlik endişesi bizleri uyanık tutacaktır. Önemli olan kurumlarımızda, evlerimizde tehlikenin farkında olmamız ve bu tehditlere karşı alabileceğimiz önlemleri bir an önce alarak bilgi mahremiyetimizi sağlamak olmalıdır.” Dedi.İlginizi Çekebilir

Yeni Medya Ve Kriptopara İç İçe Kavramlar

Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen 7. Yeni Medya Konferansı’nda kriptopara konuşuldu.


Van'da Kaza: 5 Ölü, 3 Yaralı

Van'ın Gürpınar İlçesi'nde kamyonetle otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, 5 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.


Yılın Seçilmiş Ürünleri 3'Üncü Kez Sahiplerini Buluyor

Yılın Seçilmiş Ürünleri 3'üncü kez


22 Kişilik İşe 351 Kişi İki Kez Başvurunca, Kura Çekimi İptal Edildi

Şanlıurfa’Nın Hilvan İlçesi’nde, Devlet Hastanesi’nin çeşitli birimlerinde değerlendirilmek üzere 22 kişinin alınacağı iş için 1800 başvuru yapıldı. Ancak 351 kişinin iki kez başvurduğu belirlenince, noter tarafından kura çekimi iptal edildi.


Tatilde Kendi Yemeklerimizi Çok Özlüyoruz

Tatil en keyif aldığımız şeylerden biri, ama tatildeyken bile özlediğimiz şeyler var. Seyahat sitesi momondo.com.tr tatildeyken en çok özlediğimiz şeyleri araştırdı. Verilere göre dünyada tatildeyken kendi mutfağını en çok özleyen birinci ülke konumundayız


Etiketler: bilgi güvenliği, dijital veriYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img