13 Kasım 2019 Çarşamba 10:12

GÜNDEM

Organ Bağışıyla Sekiz Kişinin Hayatını Kurtarmak Mümkün

   Organ Bağışıyla Sekiz Kişinin Hayatını Kurtarmak Mümkün
   Organ Bağışıyla Sekiz Kişinin Hayatını Kurtarmak Mümkün

34volt » 34Volt

İstanbul, 13 Kasım 2019 – Tüm dünyada organ nakli talebi artarken ihtiyacı karşılayacak yeterli organın bulunmaması ciddi bir halk sağlığı problemi olmaya devam ediyor. Organ bağışı konusunda özellikle yanlış bilgilerden kaynaklanan önyargılar, kronik organ yetmezliği olan birçok hastanın tedavisinde sınırlayıcı bir rol oynuyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Organ bağışına yönelik toplumsal bilinci destekleme amacı taşıyan 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında açıklama yapan İstanbul Organ Nakli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, organ bağışının tüm dünyada olması gereken düzeye ulaşmadığını ve insanların hala bu konuda çekimser olduğunu belirterek şunları şöyledi: “Organ nakli son derece önemli bir halk sağlığı sorunu. Adında kanser geçmemesi, konunun barındırdığı ciddiyeti ortadan kaldırmıyor. Öyle ki uluslararası sağlık kuruluşlarına göre, her 10 dakikada bir organ nakli bekleme listesine yeni bir hasta ekleniyor. Geçen yıl ABD’de böbreğe bağlı yaşanan hasta kayıpları meme kanseri ve prostat kanserinin üzerinde seyretmiş durumda. Toplumumuzun %12’si kronik böbrek yetmezliğinden muzdarip. Çok sayıda hasta diyalize ve organ nakline ihtiyaç duyuyor. Bir yılda 10.000 hastamızı diyalizde kaybediyoruz ancak yapılan çalışmalara göre diyaliz aşamasına gelemeden kaybettiğimiz hastaları da düşününce rakamlar bundan çok daha dramatik. Ne yazık ki kadavradan organ nakli konusunda da dünyada son sıralardayız.”

18-75 yaş arasındaki herkesin organ bağışı için gönüllü olabileceğini vurgulayan Tuncer, “Pek çok insan yaşama tutunabilmek için organ nakli bekliyor. Organ bağışının önündeki en belirgin engelleri ise aslında şehir efsanesi olarak nitelendirebileceğiz yanlış kanılar oluşturuyor. Oysa ki bağışlanan tüm organlar hiçbir insan müdahalesi olmaksızın, adaletli bir sistemle uyumlu hastalara naklediliyor. Kadavradan nakil durumunda da işlemler vücut bütünlüğünü bozmayacak şekilde yürütülüyor. İki aşamalı bir prosedür olan organ naklinde, gönüllü bağışçı olduğunu beyan eden kişilerin yakınlarının rızası alınmadan ve birden fazla hekimin bulunduğu kurulun onayı olmadan ilerlenemiyor. Öte yandan organ bağışçısı olarak tek başımıza 8 kişinin hayatını değiştirme şansımız var. Gerek bizim gerekse sevdiklerimizin her an organ ihtiyacıyla karşı karşıya kalabileceğimizi de unutmamamız gerekiyor. Bu yüzden halkımızı organ bağışıyla ilgili asılsız söylentilere inanmamaya ve duyarlı olmaya davet ediyorum. Organ bağışında bulunmak isteyenler, hastanelerin çoğunda yer alan organ bağışı birimlerine başvurabilirler” dedi.İlginizi Çekebilir

Pamuk Şekeri Yapan Japon Robot Üretim Sanayisinin De Sağ Kolu

Ekim 2019


Huaweı Yeni Müziği İle Yine Duyguları Fethetmeye Devam Ediyor!

#BaktığındanFazlasınıGör


Ünlü Tasarımcı Emre Erdemoğlu “Onu Alma Beni Al” Koleksiyonunu Görkemli Bir Defile İle Tanıttı

Ünlü tasarımcı Emre Erdemoğlu, Mercedes Benz Fashion WeekİstanbulSonbahar/Kış 2020 kapsamında “ONU ALMA BENİ AL” adını verdiği, Lila ve turuncunun, mor ile buluştuğu 2020 Kış koleksiyonunu muhteşem bir defile ile tanıttı.


Finansal Kurumlar Birliği, Bankacılık Dışı Finans Sektörü’ Nün 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Faktoring, Finansal Kiralama ve Finansman Şirketlerinin 2019 yılı 9 aylık konsolide verilerini açıkladı.


Bahara Sağlıkla Girmek İçin 10 Etkili Yöntem

Bir kışı daha geride bıraktık. Güneş ışınlarıyla birlikte mutluluk ve enerji seviyemiz artarken, alerji, halsizlik, uyku isteği gibi sorunlar da hayatımıza giriyor. Baharla gelen sorunlarla başa çıkabilmek ve fit olabilmek için beslenme ve aktivitenin önemi büyük. Bol su içmek, egzersiz yapmak, antioksidan değeri yüksek; vitamin ve mineralden zengin lifli gıdaları yeterli miktarda tüketmek mevsimin olumsuz etkilerinden korunmamızı sağlıyor. Nasıl mı? Herbalife Nutrition Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. İsmet Tamer anlatıyor…


Etiketler: organ, Organ, nakli, hasta, TuncerYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img