12 Eylül 2017 Salı 15:53

AİLE

Okula Dönüş Kuralları!

Okula Dönüş Kuralları!

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Okul zamanı geldi! İlk kez sınıf yolu tutacak ya da uzun bir süreden sonra okula dönmekte zorluk yaşayacak minikler için eğitim hayatına alışmak yeni arkadaşlar edinmek kolay olmayabilir. Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan çocukları okula motive etmenin yollarını anlattı.

Her yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte çocuklar ve aileler için zorlu bir dönem başlayabiliyor. İlk kez okula başlayacak çocuklar ya da uzun bir tatilden sonra, her ne kadar arkadaşlarını özlemiş olsa da, okula dönüşte sorun yaşayacak minikler bazen beklenmedik tepkiler verebiliyor. ‘Geleceği okumak’ mottosuyla yola çıkan, İstanbul ve İzmir’de çocukların gelecekteki hayatlarını öngörerek tasarlanan iki eğitim üssüne sahip olan Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan, okula uyum sürecinde sıkıntı yaşayan çocukların ailelerine sabırlı olmalarını ve bu süreçte mutlaka destekleyici bir tavır sergilemeleri gerektiğini söylüyor.

Motive edin

Bazen okulun başlaması “çocukluğun” ya da “oyuncaklarla oynamanın” sonu gibi yansıtılabiliyor çocuklara. Bu, özellikle çocukların okuldan soğumasına neden olup onları korkutabiliyor. Bunun yerine motive edici bir konuşma, gireceği sosyal ortamla ilgili bilgiler vermek onun bu yola çok daha rahat girmesini sağlayacaklar listesinde ilk sırada yer alıyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte okula gidip sınıfa bakması, kırtasiye alışverişini birlikte yapması, çocuğun bir önceki yıl okula başlamış ve kolay uyum sağlamış bir çocukla görüştürülmesi gibi çözümlerin, çocukları okula motive etmekte etkili olacağını vurgulayan Uğraşan, okulun ilk günü çocukların okulda yalnız bırakılmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Ayrıca okula yeni başlayan çocukların ilk defa ödev ve sorumluluklarla karşılaşacaklarını da unutmamak gerekiyor. Evde çocuklara sorumluluklar vererek onları okula alıştırmak ve ilk haftalar ödevlerini yaparken küçük yardımlarda bulunmak da okula uyum sürecini hızlandıracak yöntemler arasında yer alıyor.

Korumacı aileler okul fobisi yaratabiliyor!

Günümüzde aileler çocuklarının her dediğini yapmaya çalıştıkları için çocuk ailede kurallar ve sınırlarla karşılaşmadan okul hayatına başlayabiliyor. Çocukların sağlıklı gelişimi için sınırlara ihtiyacı vardır. Sınır konulduğunda çocuk kendini güvende hisseder, saldırgan ve öfkeli davranmaz. Aileler bunun bilincinde olmalı ve çocuklarını sınırlarla küçük yaşta tanıştırmalı. Eğer böyle olursa, çocuk okula başladığında okul kurallarına uymakta zorlanmaz. Okul fobisi yaşayan çocuklar; karnının, başının ağrıdığını söyler ve yoğun bir kaygı duyar. Çocuğunuzun okul kelimesi geçtiği zaman yoğun bir kaygı yaşadığını yüzünden fark edebilirsiniz. Ebru Uğraşan böyle sorunlarla karşılaşan ebeveynlerin genellikle aşırı korumacı aileler olduğunu belirtiyor ve “Kaygı seviyesi yüksek ebeveynler, yönlendirmeleriyle çocukların özgüvenini zedelediği için, çocuklar aileleri olmadan kendi kendilerine yetemeyeceklerini düşünürler. Bu da yabancı insanların olduğu ortamlara girmek istememeleri anlamına gelir. Eğer bu ağrılar ve kaygılar çok uzun sürüyorsa okulla iş birliği yaparak mutlaka uzman bir pedagogdan destek almalısınız,” diyor.

Tatili devam ettirin!

Tatil sonrası okula uyum sağlamak biraz zaman alabilir. İlk haftalar çocuklarınıza okul sorumlulukları konusunda büyük baskılar yapmayın. Sürekli “Okul başladı artık dışarıda arkadaşlarınla oynamayı unut!” demek yerine okul sonrası kısa aktiviteler gerçekleştirerek süreci kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinin sürekli okul hakkında konuşması çocuğu okuldan uzaklaştırabilir. Onun yerine “Bugün nasılsın?”, “Bugün birlikte ne yapalım?” gibi farklı konulardan konuşarak onu rahatlatabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dijital Dünyada Evcil Hayvanları Korumak İçin Neler Yapabiliriz

Kaspersky Lab, Opeepl araştırma şirketiyle birlikte 15 ülkeden* evlerinde hayvan besleyen 7740 kişiyi kapsayan bir anket düzenleyerek modern teknolojilerin evcil hayvanların güvenliğini nasıl etkilediğini araştırdı. Türkiye’deki evcil hayvan sahiplerinin %38’inin hayvanlarını izlemek veya güvene almak için dijital cihazlar kullandığı ve %34’lük bir kesim için bu cihazların hayvanlara veya sahiplerine risk oluşturduğu ortaya çıktı.


Alman Gazetesi Welt Am Sonntag'dan Erdoğan'a 'Darbeci' Benzetmesi

Almanya’Nın 450 bin tirajlı‚ Welt am Sonntag gazetesi, 4 sayfasını Türkiye'de yaşanan son gelişmelere ayırdı.


Gravıty Desıgn’A Uluslararası Arenada 3 Ödül Birden

Talat Semih Önal tarafından “Üretilemez Tasarım Yoktur” mottosuyla kurulan Gravity Design, bu yıl ikincisi düzenlenen "European Product Design Award" yarışmasında altın, bronz ve mansiyon olmak üzere toplam 3 ödüle layık bulundu.


6 Aylık Hamile Uyuştucu Ticaretinden Serbest Kaldı, 3 Kişi Tutuklandı

Bursa'da narkotik polisinin gerçekleştirdiği operasyonda 4 kişiyi gözaltına alındı. Adliyeye çıkartılan zanlılardan 6 aylık hamile Y.D.K. serbest bırakılırken, 3 kişi ise tutuklanarak cezaevine kondu.


Kırsal Mahalleler Gezici Kütüphaneyle Buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Manisa'ya hibe edilen gezici kütüphane otobüsüyle kırsal mahalleler, 11 yıl aradan sonra kütüphaneyle buluştu.


Etiketler: okula, okul, çocukların, için, UğraşanYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img