3 Kasım 2015 Salı 16:03

BİLİM TEKNOLOJİ

NOBEL Ödüllü Çağan Şekercioğlu Aras Havzasını Çalışıyor

NOBEL Ödüllü Çağan Şekercioğlu Aras Havzasını Çalışıyor

34VOLT

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.


Yedinci sezonun ilk Fark Yaratan’ı gelişen dünyada toplum temelli doğa koruma çalışmalarının artması için çalışan Çağan Hakkı Şekercioğlu oldu.


Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu, 2003 yılında başlattığı Kars-Iğdır Biyolojik Çeşitlilik Projesi’ni 2008 yılında Kars’ta kurduğu Kuzey Doğa Derneği’ne taşıyarak genişletti.

Ekolog, kuşbilimci, doğa koruma bilimci, doğa fotoğrafçısı ve Türkiye'nin ilk tropik biyoloğu olan Şekercioğlu, dernek faaliyetlerini ağırlıklı olarak Aras Havzası diye de adlandırılan Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı bölgesindeki korunan alanlar, önemli kuş, bitki ve doğa alanları gibi öncelikli ekosistem bölgelerinde yürütüyor. Şekercioğlu, dernek faaliyetleriyle gelişen dünyada biyolojik çeşitliliğin korunmasında yerel halk ve özel sektörün farkındalığının ve etkinliğinin artması için çalışıyor.


Doğa koruma ve araştırma çalışmalarıyla “Yükselen Kâşif” ilan edildi


Şekercioğlu, Kuzey Doğa Derneği ile doğa turizmine katkılar sağlamak için yörede kapasite geliştirme çalışmaları yürütüyor. Özellikle kuş gözlem turizminin geliştirilmesi için çalışan Şekercioğlu, bu amaçla bilimsel araştırmalar yapıyor, doğa koruma eğitimleri düzenliyor.


Yaban hayatın rehabilitasyonu için Kars Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ni kuran Şekercioğlu’nun çabaları neticesinde Sarıkamış-Posof arasındaki bölge Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru ilan edildi. Koridor boyunca yaban hayatın izlenmesi ve koruma faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük etti. Kars - Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın korunmasına önemli katkılar sağladı. Kuyucuk Gölü'nde Türkiye'nin ilk kuş üreme adasının inşa edilmesini, Kuyucuk Gölü’nün Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar alanı ilan edilmesini ve 2009 Avrupa Seçkin Turizm Cenneti seçilmesini sağladı.


Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu Doğu Anadolu'daki doğa koruma ve araştırma çalışmaları nedeniyle 2008 yılında 'Çevre Nobeli' olarak bilinen Whitley Altın Çevre ödülünü almaya hak kazandı. National Geographic tarafından 2011'in 'yükselen kâşifi' ilan edilen Şekercioğlu, Türkiye’nin ilk National Geographic Belgeseli olan ‘Bozayı’nın İzinde’yi hazırladı. Belgesel Kuzey Doğa Derneği’nin bölgede yürüttüğü yaban hayatı izleme çalışmalarına ışık tutuyor.


Çağan Hakkı Şekercioğlu’nun fark yaratan hikâyesi 30 Ekim 2015 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Patlayıcılı Tuzak, Hazırlık Aşamasında Engellendi

Diyarbakır, Çınar ve Bismil karayollarının kesiştiği Yuvacık Mahallesi yakınlarında, PKK'lıların el yapımı patlayıcılı tuzağı daha hazırlık aşamasındayken bulunarak, olası bir facia engellendi.


Moto Gp'de Viñales, Cota Başarısını Sürdürmeyi Hedefliyor

Viñales, COTA başarısını sürdürmeyi hedefliyor


Çorlu'da Hdp'lilerin Protestosuna Polis Müdahale Etti: 13 Gözaltı

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde HDP'li milletvekillerinin gözaltı ve tutuklanmalarını protesto gösterisine polis müdahale ederek, 13 kişiyi gözaltına aldı.


Idex’Te Hedef 150 Milyon Dolarlık Ticari Bağlantı-

İmplant tedavisini 1 güne indiren cihazın da sergilendiği IDEX CNR EXPO’da başladı


Dünyagöz Göz Yaralanmalarında Yanlış Müdahale Körlüğe Yol Açıyor

Vücudumuzun en narin bölgesi olan gözlerde oluşabilecek yaralanmalar, ilk anda yapılacak doğru müdahaleler ile ciddi sonuçlar oluşmadan kontrol altına alınabilir. Gözlerde şampuan kaçmasından sert objeler ile temas sebebiyle oluşan ciddi yaralanmalara kadar pek çok problemin doğru ilkyardım müdahaleleriyle kontrol altına alınabileceğini belirten Dünyagöz Etiler’den Doç. Dr. Levent Akçay, “Problem ne olursa olsun, yapılacak ilkyardım müdahalesinde gözlere veya kontakt lenslere dokunulmaması, gözlerin ovuşturulmaması, gözlerdeki objelerin çıkarılmaması ve sargı yaparken göze fazla basınç uygulanmamasına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor” uyarılarında bulundu.


Etiketler: sabancı vakfı, kuzey doğa derneği, utah üniversitesi, ekolog, kuş bilimciYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img