17 Nisan 2019 Çarşamba 12:35

GÜNDEM

Mustafa Altunbilek "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"

Mustafa Altunbilek  "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"
Mustafa Altunbilek  "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"
Mustafa Altunbilek  "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"
Mustafa Altunbilek  "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"
Mustafa Altunbilek  "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"

34volt » 34Volt

YZB 2019, gıda ve perakende sektörüne değer katan binlerce ismiyle kapılarını açtı

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı. Bu yıl "Değer" temasıyla düzenlenen zirvenin açılışında konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; "Hükümetimizin titizlikle üzerinde çalıştığı Perakende Yasası ve Hal Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını rica ediyoruz. Yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri için 4 konuda destek bekliyoruz." dedi.

Altunbilek, hükümetten destek beklentisi konusunda, "Marketlerde manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi vatandaşımıza yarar. Yan yana ve indirim mağazalarının yeni market açılışları konusunda yapılacak düzenleme ile yerli ve küçük işletmeciler nefes alacak, rekabette avantaj kazanacak. Ayrıca çalışanlarımızın hayat kalitesi ile iş performansını yükseltebilmemiz için haftanın bir gününün tatil olmasını talep ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2019, "Değer" teması ile kapılarını açtı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvenin açılışında konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; “2018 ülkemiz ve sektörümüz adına zor bir yıldı. Ekonomik anlamda önemli sınavlar verdik. Mevcut ekonomik ortam nedeniyle sektörümüz özelinde hiçbir zaman yaşanmasını istemediğimiz gündemler ortaya çıktı, bizden kaynaklanmadığı halde vatandaşlarımızla zaman zaman fiyat artışları nedeniyle karşı karşıya geldik.” dedi.

“SEBZE-MEYVE KONUSUNDA EN ÇOK ZARARI BİZ GÖRDÜK”

Maliyetlerin her yıl yüzde 15 arttığını ve operasyonel karlılıkların düştüğüne dikkat çeken Altunbilek; “Büyük bir rekabet girdabında kürek çekiyoruz. Köylere kadar ulaşan indirim mağazaları yerel zincirlere büyük zarar vermeye devam ediyor. Et ve kıymadan sonra yereller olarak sebze-meyve konusunda da yine en çok zararı bizler gördük. Biz isterdik ki, halkımızın meyve-sebze tedarik kanalında biz de olalım. Tanzim satış koşulları sadece 5 zincir marketin 16 bin şubesine sunulmasın” açıklamasını yaptı.

Sektördeki sıkıntılı günlerin aşılacağına dair yerel zincirlerin inancının tam olduğunu belirten Mustafa Altunbilek, "Bizim önceliğimiz vatandaşlarımız, müşterilerimiz. 4 bine yakın mağazamızda 70 bine yakın çalışanımızla hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz yatırımlarımızı hep Türkiye'ye yaptık. Yerel perakendeciler yeterince kar edemiyor diye yatırımlarını başka ülkeye taşımaz. Biz işimizi yapmaya, ülkemize değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu nedenle Türkiye ve vatandaşlarımız için faydalı olacak her kararın yanında olduk, olacağız" dedi.

“KDV’NİN YÜZDE 8’DEN 1’E İNDİRİLMESİ VATANDAŞIMIZA YARAR”

Konuşmasında artan rekabette yerel işletmecilerin rahat nefes alabilmeleri için hükümetten 4 konuda destek beklediklerini söyleyen Altunbilek şöyle konuştu:

"Hükümetimizin titizlikle üzerinde çalıştığı Perakende Yasası ve Hal Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını rica ediyoruz. Yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri için 4 konuda destek bekliyoruz. İlk talebimiz market açılışları. Yan yana marketler açılmaz ve market sayılarına düzenleme getirilip indirim mağazaları konusunda önlem alınırsa, rekabette avantaj kazanacağız. İkinci talebimiz çalışma saatleri. Yapılacak düzenleme ile bizler ertesi güne daha iyi hazırlanacağız. Biz mesaimizi bitirip marketlerimizi kapatınca, küçük esnaf daha rahat nefes alacak. Üçüncü destek talebimiz ise haftanın bir gününün tatil olması. Bu düzenleme çalışanlarımızın hayat kalitesini yükseltecek. Aileleriyle vakit geçirip, dinlenebilecek, sosyalleşebilecekler. Eğitimlerine zaman ayırabildikleri için verimlilikleri artacak. Çalışan sirkülasyonuna bu düzenleme ile çare bulacağımızı düşünüyoruz. Son talebimiz ise vergi indirimi. Yerel zincir marketlerimizde manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den 1'e düşürülmesi vatandaşımıza yarar. Sağlanacak indirim ile sepetler daha ucuza dolar. Bu ürünler tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu, geri dönüşün en hızlı alınacağı ürünler. Hükümetimizin sağlayacağı değerli destek, yapılacak düzenlemeler tüm perakende ticaretini kapsayacak. Sektördeki binlerce yerli yatırımcı nefes aldıracak."

"YERLİ ÜRETİM, YEREL MARKETTEN ALINIR KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR"

Yerli üretimi, yöresel ürünleri desteklemek için geçen yıl başlatılan "Yerli Üretim, Yerel Marketten Alınır" kampanyası hakkında da bilgi paylaşan Altunbilek; "Sektörde yeni başarı hikayeleri, yeni markalar ortaya çıkarmak için 8 aydır raflarımızda yerli üretime, yerel ve yöresel ürünlere daha fazla yer açıyoruz. Bugün uluslararası standartlarda üretim gerçekleştiren, ürünleriyle uluslararası şirketlerle rekabet eden üreticilerimiz var. Projemiz ile vatandaşlarımızın kullandıkları ürünler için yerli alternatif bulabilmelerini, yöresel ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. Gerek YZB'de gerek Yerli Market Haftası'nda yerel ve yöresel üreticilerimizi tedarikçilerimiz ile buluşturuyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin yerli ve yöresel ürün tercihleri giderek artıyor. TPF olarak 14 Perakendeci Derneğimiz (PERDER) ve 4 bine yakın mağazamız ile bu projeyi devam ettireceğiz." dedi.

"İSTİHDAMIMIZI YÜZDE 5 ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Konuşmasında TPF'nin 2019 yılı istihdam hedefleri üzerine de bilgi paylaşan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; "Yerel zincirler olarak biz market sayıları ile rekabet etmiyoruz. Ülkemize daha fazla nasıl değer katabiliriz diye geliştirdiğimiz projeleri hayata geçiriyoruz. Öte yandan her yıl istihdamı artırma sözü veriyoruz. Bugüne kadar mahcup olmadık. Yıl sonuna kadar istihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz. Sektörümüzün en büyük problemleri arasında yer alan çalışan sirkülasyonunun önüne geçmek için son 4 yıldır olduğu gibi, Türkiye'yi karış karış dolaşmaya ve eğitim vermeye devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.İlginizi Çekebilir

Millet Bahçesi’Nde İlk Konser Coşkusu

Üsküdar’daki Nakkaştepe Millet Bahçesi, birbirinden keyifli kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başlayan açık havada sinema günlerinin ardından Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde bu kez de ilk konser coşkusu yaşandı. Millet Bahçesi’nde düzenlenen konserde, alanı dolduran binlerce kişi Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden Ekin Uzunlar’ın şarkıları eşliğinde unutulmaz bir akşam yaşadı.


Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası Ve İdo Öncülüğünde Gerçekleştirildi.

Deniz İş Kanunu Çalıştayı Deniz Ticaret Odası ve İDO öncülüğünde gerçekleştirildi.


Taç'tan Sevgililer Günü'ne Özel Işıldayan Kelebekler...

Işıldayan kelebekler Sevgililer Günü’ne özel TAÇ’ta


Zorlu Holding, Dünya Saati Uygulamasına Destek Vererek Işıklarını Bir Saatliğine Söndürdü

21. yüzyılda dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun olan insan kaynaklı iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Zorlu Holding, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) “Dünya Saati” etkinliğine katılarak; 6 Nisan Cumartesi günü genel müdürlük binası Levent 199 ve Zorlu Center’da ışıkları bir saatliğine söndürdü.


Türkiye’Nin En Büyük İş Ve Teknoloji Haftası &Now İçin Geri Sayım Başladı!

Türkiye’nin En Büyük İş ve Teknoloji Haftası &NOW için


Etiketler: için, Yerel, Altunbilek, nefes, destekYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img