22 Haziran 2017 Perşembe 15:50

BİLİM TEKNOLOJİ

Mısır'daki en eski hiyeroglif bulundu

Mısır'daki en eski hiyeroglif bulundu

En eski Mısır hiyeroglif yazısı keşfedildi

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Mısır'da Hiyeroglif yazısının en erken örneği olduğu tahmin edilen bir kaya resmi bulundu. Kaya resmindeki imaj Hiyeroglif alfabede güneş döngüsü ve parlaklık kavramlarına denk düşüyor.

Arkeologlar muhtemelen en eski Mısır Hiyeroglif yazısının keşfedildiğine inanıyor.

Mısır'da daha önce bilinmeyen bazı kaya yazıtlarını ortaya çıkarıldı. Eski Mısır şehir Elkab'daki El-Khawy mevkiinde bulunan kaya yazıtlarında yaklaşık 5.200 yıl öncesine tarihlenen şekiller, en erken anıtsal hiyeroglifler olarak değerlendirildi.

Yeni keşfedilen kaya resminde bir boğa kafası, sırtları birbirine dönük iki leylek (saddlebill leylekleri (Saddle-billed stork): beyaz vücudunda siyah lekeler bulunan; gagası kırmızı, sarı ve siyah çizgili bir leylek türü) ve onların arasında boyunları hizasında bir kel ibis kuşu bulunuyor. Hiyeroglif uzmanlarına göre; bu simgeler düzenlemesi Mısır'da daha sonra örnekleri görülen Güneş döngüsü ve parlaklık kavramı ile paralel özelikler taşıyor.

Antik Mısır Uzmanı, Elkab Çölü Araştırma Projesi (Elkab Desert Survey Project) Eşbaşkanı, Yale Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. John Coleman Darnell; "Daha önce fark edilmemiş, kayıtlara geçmemiş bu yazıtlar Antik Mısır yazı sistemleri tarihi açısından büyük önem taşıyor" dedi.

El-Khawy'de yeni keşfedilen kaya resimlerinde yer alan resimler ve işaretler Mısır'daki bilinen en eski - ve en büyük - sistematize edilmiş işaretler. Bu Hiyeroglif alfabesinin oluşum dönemine ait bir keşif ve Hiyeroglif yazı sisteminin nasıl başladığını göstermesi açısından da eşşiz bir kanıt dedi.

Haberle ilgili gelişmeleri arkeolojikhaber.com sitesinden takip edebilirsiniz...

http://www.arkeolojikhaber.com/

İlginizi Çekebilir

Rolleri İçin Kick Boks Dersi Alıyorlar

Çekimleri bu ay Adana, Mersin, Gaziantep, Kocaeli ve Körfez’de yapılacak olan ‘Hedef 2023’ filmi oyuncularından Bülent Çetinaslan,Bilgehan Birincioğlu, Deniz Durmaz ve Seda Kement set öncesi kick boks dersleri almaya başladı. Beyazperdede gösterdikleri hünerlerini kick boks‘ta da göstermeye çalışan oyuncular rolleri için yoğun bir çalışma temposuna girdi. Eğlenceli anlara sahne olan derslerle ilgili konuşan filmin yönetmeni Banu Kaptanoğluları ,“ Performans gerçekçiliği filmin seyri açısından çok önemli. Oyuncularımız spor yapıyor ama aksiyon sahnelerinin gerçekçi olması adına kick boks dersleri almaya başladılar” dedi.


Trabzonspor Çıkışını Sürdürmek İstiyor

Ligde Galatasaray, kupada ise Çorum Belediyespor galibiyetleriyle moral bulan Trabzonspor, yarın evinde ağırlayacağı Çaykur Rizespor’u da mağlup ederek çıkışını sürdürmeyi hedefliyor.


Fetö'den Gözaltına Alınan Üniversite Personelleri Adliyeye Sevk Edildi

Samsun'da kapatılan Canik Başarı Üniversitesi'ne yönelik FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 9 il ve bir ilçede gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 7'si kadın toplam 39 kişi emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.


Fenerbahçe Asbaşkanı'ndan Galatasaray Derbisi Öncesi Mesaj

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi, 20 Kasım'da bir dünya derbisi olarak adlandırılan Fenerbahçe - Galatasaray derbisine bir kez daha sahne olacak.


Cumhuriyet Gazetesi Avukatından Savcıya Suçlama

Savcı hakkında FETÖPDY terör örgütü nedeniyle cezalandırılması istemiyle ceza davası açılmıştır, sanıktır ve dava devam etmektedir


Etiketler: arkeolojikhaber.com, arkeolojikhaber, Antik Mısır, arkeolog, arkeoloji, earliest monumental Egyptian hieroglyphs, El-Khawy, Elkab, Elkab Çölü Araştırma Projesi, Elkab Desert Survey Project, en eski Hiyeroglif, güneş döngüsü, Hiyeroglif, Kaya Resimleri, kaya resmi, Mısır, Mısır hiyeroglifleri, parlaklık, Prof. John Coleman Darnell,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img