27 Kasım 2016 Pazar 12:32

BİLİM TEKNOLOJİ

Misinadan Yapay Kas Ödüle Layık Görüldü

Misinadan Yapay Kas Ödüle Layık Görüldü

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çorlu Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Özer Göktepe ve Prof.Dr. Fatma Göktepe tarafından, Texas (Dallas) Üniversitesi NanoTech Enstitüsü’nde (ABD) davetli profesör olarak yürüttükleri çalışmalarda gerçekleştirilen “Misinadan Yapay Kas” buluşu dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science dergisinde yayınlandı ve ABD’de The 2015 R&D100 Awards, Market Disruptor Product kategorisinde altın madalya ödülüne layık görüldü.

Teknolojik yenilikler her geçen gün gelişme gösteriyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Özer GÖKTEPE ve Prof. Dr. Fatma GÖKTEPE tarafından bulunan polimer lif esaslı yapay kaslar, %20 civarında kısalabilen doğal kaslara kıyasla yaklaşık %50 oranında uzayıp-kısalabiliyor ve bu kasılma hareketini ağır mekanik yük altında milyonlarca kez tekrar edebiliyor. Tıpkı doğal kaslarda olduğu gibi yüzlerce kas bir arada kullanılarak çok ağır yükleri kaldıracak şekilde ölçeklendirilebiliyor.

Yapay kaslar 30-40 yıldır ileri araştırma merkezlerinde, şekil hafızalı alaşımlar (SMAs), karbon nanotüpler (CNTs) vb malzemelerden üretilmeye çalışılıyor. Ama bu malzemelerin gerek pahalı olması, gerek düşük ve tersinir olmayan aktüasyonları gibi sebeplerle başarı kazanıp ticari bir ürüne dönüşemiyor. Sunulan çalışmada, bu malzemelerin yerine çok daha ucuz ve tekstilde yaygın kullanılan misina benzeri polimerik malzemelerin kullanılmasıyla elde edilen daha yüksek performansa sahip ve kolayca uygulanabilecek yapay kaslar tanıtılıyor.

İNSANSI ROBOTLAR AKILLI TEKSTİL ÜRÜNLERİ…

Öte yandan misinadan elde edilen yapay kaslar; elektrik, elektromanyetik, ısı, ışık ya da kimyasal uyarıcılarla harekete geçirilebiliyor. Bu yapay kasların uygulama alanları ve sunduğu fırsatlar ise çok geniş. Geliştirilen bu süper malzeme, hayal gücüne bağlı olarak, enerji hasatından akıllı tekstillere, insansı robotlardan robot böceklere varıncaya kadar çok geniş bir alanda kullanılabilecek. Günümüzün en ileri insansı robotları, prostetik kol ya da bacaklar veya giyilebilir dış iskeletlerin hem ağırlık ve büyüklük, hem de kuvvet ve güç üretimi bakımından motor ve hidrolik sistemlerle kısıtlandığı düşünülürse geliştirilen bu yeni ürün, robotlar ya da dış iskeletler gibi süper insan dayanımının arandığı alanlarda da kullanılabilecek.

Bu önemli buluşu görmek ve mucitleri ile tanışmak isteyenler 29 Kasım Salı günü İstanbul Kongre Merkezinde başlayacak olan 1. Ar-ge ve İnovasyon Zirvesi’nde Trakya Kalkınma Ajansı standını ziyaret edecekler.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’Nin İlk Helal Sığır Gıda Ve Farmasötik Jelatin Üreticisi Sel Sanayi

Tezman Holding tarafından 1961 yılında, İstanbul Kağıthane’de kurulan Sel Sanayi, o yıllarda sadece teknik jelatin/tutkal üretmek üzere çalışmalarına başlamıştı. 1984 yılında üretim hattını tabakhanelere ve suya sahip olan Balıkesir, Gönen’e taşıdı. 2008 yılında Gönen tesislerine yeniden yatırım yaparak kolajen konusundaki 50 yıllık tecrübesini ve knowhow’unu kullanıp,teknik jelatin üretiminin yanı sıra, yüzde 100 sığır derisinden gıda ve farmasötik jelatin üretimine başladı. Böylelikle bir ilki gerçekleştirip Türkiye’nin ilk gıda ve farmasötikjelatin üreticisi unvanını kazanarak SelJel markasını yarattı.


Chp'li Biçer: İç Savaş Arifesindeyiz

Chp Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, "İnşallah yanılırım ama iç savaş arifesindeyiz gibi görünüyor" dedi.


Nazilli'de Pkk Operasyonu: 8 Gözaltı

Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bu sabah polis tarafından yapılan operasyonda, terör örgütü PKK üyesi olduğu iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı.


Şırnak'a Giden Askeri Konvoy Gaziantep'te

Irak'a sınır komşusu olan Şırnak'ın Sinopi ilçesine gitmek üzere Ankara ve Çankırı'dan hareket  eden 28'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı bünyesindeki tank ve zırhlı araçların oluşturduğu 17 TIR'lık konvoy Gaziantep'e ulaştı.


İyi bir lider olmanın 5 yolu

“İyi lider özgün olandır” diyen eğitimci, yazar ve yaşam koçu Sevgi Saybaşılı, iyi bir lider olmanın 5 yolunu ise, “Özgün amacın farkındalığı”, “Duyguların farkındalığı”, “Davranışları yöneten değerlerin ve düşünce kalıplarının farkındalığı”, “Yeteneklerin ve güçlü yanların farkındalığı” ve “Sosyal farkındalık” başlıklarında sunuyor. Saybaşılı ayrıca Atlarla Liderlik Koçluğu unvanına da sahip.


Etiketler: Dr. Özer Göktepe ve Prof.Dr. Fatma GöktepeYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img