12 Ekim 2015 Pazartesi 16:10

BİLİM TEKNOLOJİ

Manisa Celal Bayar Üniversitesi CBÜ'de Kök Hücre Başarısı


DHA

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi'nde başlayan kök hücre nakli tedavisiyle üç lenfoma hastası tekrar sağlığına kavuştu. Nakilleri başarılı olan hastalar, mutluluklarını doktorlarıyla paylaştı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Geçen Haziran ayında CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'nde açılan Kök Hücre Nakil Ünitesi'nde yapılan çalışmalarda, üç kanser hastası sağlığına kavuştu. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt şu bilgileri verdi:


"Hastanın kendisinden kök hücre toplanıp tekrar hastaya veriliyor. Üç hastaya başarıyla uygulandı. 10 hastadan kök hücre topladık. 2 hastaya da hafta içinde uygulanacak. Hasta yakınından kök hücre toplama işlemlerimiz de başladı. 3 hastaya daha nakil yapacağız. Hem bölgemize, hem de dışarıdan gelen hastalara kök hücre nakli yapıp, uluslararası standartlara kavuşmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda akredite olmaya çalışacağız. Her türlü yeniliğe açığız."


Nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. İsmet Aydoğdu, ilk nakillerin başarıyla sonuçlandığını belirtip, kök hücre nakli için yatmayı bekleyen hastaları tek tek aldıklarını ve titiz bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.


YENİDEN DOĞMUŞ GİBİLER

İki yıl önce lenfoma hastalığına yakalandığını öğrenen ve tedaviye başlayan 21 yaşındaki Hasan Furkan Dede, bu zaman içinde zor günler geçirdiğini söyledi. Azerbaycan'da üniversite eğitimine devam ederken hastalığını öğrendiğini anlatan Dede, "Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. 1 yıl tedavi gördükten sonra bir yıl sonra yeniden nüksetti. En son kök hücre uygulaması yaptık" dedi.


22 yaşındaki Hafize Kabak da üniversite eğitimini hastalığı yüzünden yarım bıraktığını belirterek, iki yıl tedavi gördüğünü anlattı. Kabak, psikolojik olarak çok etkilendiğini ancak kök hücre naklinin başarılı olmasıyla birlikte tekrar hayata bağlandığını ve eğitimini sürdüreceğini dile getirdi.
İlginizi Çekebilir

Her 20 Çocuktan 1’İnde Kasık Fıtığı Görülüyor

Yetişkinlerde genellikle zorlanmaya bağlı olarak gelişen kasık fıtığı, çocuklarda farklı özellikler gösterebiliyor. En sık yaşanan belirtisi kasık bölgesinde görülüp kaybolan şişlikler olan kasık fıtığı, her 20 çocuktan 1’inde görülebiliyor. Kısırlık hatta hayati tehlikeye neden olabilecek sorunlara yol açan çocuklarda kasık fıtığı, erken teşhis ve doğru planlama ile tamamen tedavi edilebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Akman, çocuklarda görülen kasık fıtığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


Denizli Büyükşehir Belediyespor'da Beykoz Dönemi

Spor Toto 3'üncü Ligi 3'üncü Grup takımlarından Denizli Büyükşehir Belediyespor'da Beyhan Çalışkan'ın istifasıyla boşalan teknik direktörlük görevine Ali Beykoz getirildi.


Hd İskender “Çocuk Menüsü” Hem Eğlendiriyor Hem De Öğretiyor

Türkiye’nin köklü markalarından HD İskender, Düşyeri ile birlikte hazırladığı “PEPEE” konseptli “Çocuk Menüsü” ve menünün yanında hediye olarak vereceği “STEAM” tasarımlı oyuncaklarla çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefliyor.


Fetö Operasyonu'nda 6 Şüpheli Adliyeye Sevk Edildi

Anadolu Adliyesi çalışanlarına yönelik FETÖ operasyonunda 10 gün önce gözaltına alınan 22 kişiden 6’sı adliyeye sevk edildi.


Verisini Koruyamayan Yanacak!

SECURE DAY ETKİNLİĞİNİN İKİNCİ DURAĞI SAMSUN OLDU


Etiketler: Cbüde, Kök, Hücre, BaşarısıYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img