22 Ocak 2020 Çarşamba 16:54

GÜNDEM

Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi

Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi
Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi
Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi
Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi
Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi
Kurumsal Esenlikte 2020'Nin 8 Trendi

34volt » 34Volt

KURUMSAL ESENLİKTE 2020’NİN 8 TRENDİ

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kurumsal Zindelik Danışmanı Sibel Yücesan, iş dünyasında 2020’de öne çıkacak “zihin sağlığı ve esenlik” konularının artık bir lüks değil gereklilik olduğunu vurguluyor.

2020’de işveren ajandalarında yer alacak önemli konuların başında “esenlik ve zindelik” geliyor. Her ne kadar farklı kuşaklar iş hayatında bir arada olsalar da özellikle Y kuşağı ve çok yeni iş hayatına katılan Z kuşağının esenlik, zindelik konularında bir önceki kuşaklardan daha talepkar olacakları öngörülüyor. İşveren penceresinden bakıldığında yeni kuşakların talepkar olma hali, bu konuları lüks olmaktan çok gereklilik kategorisine doğru geçiş yaptırıyor.

Size Bütünsel Yaklaşım Kurucu Ortağı Sibel Yücesan, kurumsal esenlik 2020 trendlerini sekiz ana başlıkta topluyor. İşte bu başlıklar:

Esenlik Kavramına Bütünsel Yaklaşım

Esenlik (well being), zindelik ( wellness) kelimesinden daha kapsamlı, zira insanın sadece beden, duygu, zihin boyutunda değil daha da geniş bir bağlamda iyi olması demek oluyor. Bunun içine, ruhsal, finansal, sosyal, kariyer, çevre gibi boyutlar ekleniyor. Bu da şirketlerin bu konuda tek atımlık çözümler yerine bütünsel yaklaşıma sahip olmalarını, çalışanlarına tüm alanlarda destek olmak ile ilgili stratejileri ortaya koymalarını, farkındalık eğitimleri, bina iyileştirmeleri gibi pratik çözümleri de düşünmelerini gerektiriyor.

Zihin Sağlığına Önem Verme

Dünya Ekonomik Forumu 2019 raporuna göre dünya üzerinde en yaygın 10 hastalıktan 5’i zihinle ilgili ve zihin sağlığı gittikçe bozuluyor.Zihin sağlığının bozulması odaklanma, uyku, problem çözme, merak, yaratıcılık, olumlu düşünme, mental hastalıklar gibi konuların olumsuz etkilenmesi demek oluyor. Çalışanın zihin sağlığını koruması ve sürdürmesi konusunda işverenlerin stres yönetimi, mindfulness, meditasyon, zindelik koçluğu gibi desteklere ilgileri artarak devam edecek.

Finansal Zindelik Desteği

Çalışanların finansal konularda iyi olma halini desteklemek adına çalışanın emekliliğini planlamasını, birikim yapmasını teşvik etme, kısa uzun vadede parasını iyi yönetmesi için eğitimler verme, eğitim yardımları, şirket ürün ve hizmetlerinden indirim gibi konuların daha da popüler olması bekleniyor.

Olumlu Kültür Ve Güven Ortamı Yaratan Liderler

Güçlü İlişkiler Yaratma

Çalışanın sosyal destek ihtiyacı esenliğin önemli konusu. Sosyal destek ise kurum içi etkin ilişkiler ve bağ kurma ile olgunlaşıyor. Bu ortamı sağlayacak etkinlikler, network çalışmaları, grup mentorluğu, koçluk yapan yöneticiler ve çalışanların ailelerini de kapsayacak etkinlikler önem kazanacak.

Esnek Çalışma Kültürü Yaratma Ve Aile Bakımına Destek

Büyük şehirlerde evden işe gidişlerin yarattığı zaman kaybı ve stresi yönetmek, çalışanın evdeki bakım sorumluluklarına destek vermek, farklı ortamlarda çalışmanın katma değerlerinden yararlanmak öne çıkıyor. Esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma gittikçe popülerlik kazanacak uygulamalardan. Bunu yaparken cinsiyet eşitliği gözeterek hem kadın hem erkek çalışana aynı hakları tanımak da denge adına önemli.

Gönüllülük Ve Topluma Fayda

Ruhsal iyi olma; hayat amacını keşfetme, çevreye ve topluma faydalı olma, sevgi ve şefkat gösterme ile mümkün. Bu bağlamda çalışanların sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını desteklemek, ayda birkaç saat veya yarım gün gönüllülük çalışmalarına ücretli izin vermek hem çalışanın yönetim becerilerini geliştirecek hem de onlara çok iyi gelecek uygulamalar. Kurumun desteklediği projeler olunca hem çalışana hem kuruma itibar kazandırıyor.

Kişiselleştirilmiş Programlar

Her çalışanın özgün olduğunu kabul etmek, cinsiyet, yaş, mevcut sağlık durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel programlara erişimi sağlamak da tüm esenlik programlarında öne çıkacak parametre gibi duruyor.İlginizi Çekebilir

Machka Zarafeti İle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile buluşturan Machka Sonbahar Kış 2019-2020 Koleksiyonu, yılbaşı davetlerine yüksek dozda ışıltısını yansıtarak göz kamaştırıcı siluetler sunuyor.


Emaar’Da Doğal Ve Geleneksel Lezzetin Yeni Adresi Kilye Lokanta

İstanbul’un en büyük yaşam ve alışveriş merkezi Emaar, teras katında açılan Kilye Lokanta ile Türk mutfağının klasikleşmiş lezzetlerini lokanta ve meyhane konseptiyle lezzetseverlere sunuyor.


Mevsim Değişiklikleri Sizi Hasta Etmesin

Mevsim geçişlerinde sıcaklık, hava basıncı, elektriksel yük, rüzgar ve nem gibi pek çok çevresel faktördeki ani değişiklikler, metabolik ve psikolojik problemlere neden olabiliyor. Bu dönemde en sık görülen sağlık sorunlarının başında üst solunum yolu enfeksiyonlarını geldiğini belirten DoktorTakvimi.com doktorlarından Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Görevlisi Tuna Kenar, hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin ve düzenli uykunun büyük önem taşıdığını söylüyor.


Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasına Türkiye’Den 34 Üniversite Girdi

BASIN BİLDİRİSİ


İmamoğlu Altı Ayını Değerlendiriyor

21 Aralık 2019


Etiketler: gibi, esenlik, zihin, zindelik, dahaYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img