22 Mayıs 2020 Cuma 14:35

GÜNDEM

Korona 21. Yüzyıl İnsanına Olumlu Etki Edecek

Korona 21. Yüzyıl İnsanına Olumlu Etki Edecek

34volt » 34Volt

Türkiye’de hayat, tüketim ve algılar dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgınından nasıl etkilendi?” sorusuna cevap arayan araştırma, öncelikli olarak günlük yaşantımızdaki rutinlerimizi yeniden şekillendirdiğimizi ve davranış değişiklikleri gösterdiğimizi tespit etti.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Vatandaşların %74’ü, ilk önlem olarak sosyal izolasyon uyguladı. Alınan ilk önlemlerde stoklama, kişisel temizlik vs. yerine %74 oranında sosyal izolasyonla ile ilgili önlemler dikkat çekiyor. Araştırmada eve kapanma %27, kalabalık alanlara gitmeme %19, kişilerle teması kesme %16 olarak verilendi.

Erkekler kişisel temizliklerine daha çok dikkat eder hale geldi

Kadınlar genel olarak önlem alma konusunda erkeklere kıyasla daha hassas davranıyor. Eve kapanma ve ev işlerinde yoğunluk kadınlarda daha çok öne çıkarken, kişisel temizliğe daha çok dikkat eder olma durumu erkeklerde daha yüksek. Bu da salgın öncesi kişisel temizlik konusunda erkeklerin, kadınlar kadar dikkatli olmadığını, ancak salgınla birlikte erkeklerin de bu hassasiyete kavuşup kişisel temizliklerine daha çok dikkat eder hale geldiğini gösteriyor.

35 yaş altı online TV izliyor

Evde daha çok vakit geçirilen bu salgın günlerinde en çok ekran karşısında (online/TV) vakit geçiriliyor ve el yıkama daha yoğunlukla yapılıyor.

Kadınlarda yemek pişirme/yeme; erkeklerde ise TV dizi/haber izleme davranışı daha fazla görülüyor.

Online TV izleme 35 yaş altında; TV’de haber izleme ise 45 üstü yaşta daha çok görülüyor.

Araştırma, bu dönemde, günlük hayatın koşturmacasında gözden kaçırılan şeylere daha çok odaklanılabildiğini gösteriyor. Biraz daha kendine dönme, yaşamı sorgulama ve kendi için bir şeyler yapma çabası göze çarpıyor.

Araştırma verileri büyük çoğunluğun, virüsün 21. yy insanına olumlu etkileri olacağına inandığını gösteriyor. En çok da kişisel hijyen (%74), sağlığa önem verme (%69) ve bilime önem verme (%65) noktalarında. Pozitif etkisi olmaz diye düşünenler ise sadece %2 oranında.

Her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor

Konu ekonomiye gelince olumlu etkilerle ilgili inancın tersine döndüğü görülüyor. Her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Bu da önümüzdeki dönemde hükümetin alacağı önlemler konusunda vatandaşların ne kadar hassas bir noktada olduğunun işaretlerini veriyor.İlginizi Çekebilir

Çocuklar Marbotik İle Eğlenerek Öğrenmek İçin Marmara Park’Ta Buluşacak

Marbotik interaktif öğrenme oyuncakları 29 Şubat – 1 Mart tarihlerinde eğlenerek öğrenmeyi isteyen çocukları Marmara Park’ta buluşturuyor. Özel eğitmenler eşliğinde farklı yaş gruplarına özel gerçekleştirilen akıllı sayılar ve akıllı harfler atölyeleri Marmara Park’ta minik ziyaretçilerini bekliyor.


Abdi İbrahim’Den Yeni Yılda Yeni Görevlendirmeler

Abdi İbrahim Yeni Atamalarla Organizasyon Yapısını Kuvvetlendiriyor


Boşanmalar Da Salgına Dönüşebilir Mi

Koronavirüs (COVID-19) salgını ilişkileri de tehdit ediyor. Sosyal izolasyon döneminde tüm günü birbirleriyle geçiren çiftler, sorunlarını aşamazlarsa süreç boşanmaya kadar gidebiliyor. Uzmanlar, çiftlere günlük tutmalarını, kavgada bile birbirlerinin gözlerinin içine bakmalarını ve aynı evin içinde dahi olsalar ayrı ayrı zaman geçirmeyi de öğrenmelerini öneriyor


Lacoste Florence İle Anneler Günü’Nü Unutulmaz Kılın

Anneler Günü’nü unutulmaz bir anıya dönüştürmek isteyenler için Fransız zerafetinin simgesi Lacoste, Florence saat koleksiyonuyla klasik ve spor şıklığı bir arada sunuyor.


“Yumurta Dondurma” İşlemi İle İlgili Merak Edilen 4 Soru

Kadın yaşı ilerledikçe yumurta rezervi azalıyor ve yumurta kalitesi bozuluyor. Özellikle 40 yaş sonrası yumurtalarda bu olumsuz etkilenme belirginleşiyor. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalıklarda genetik problem riskinin arttığını ve gebelik oranlarının düştüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanları Doç. Dr. Tayfun Kutlu ile Dr. Ebru Öztürk Öksüz, yumurta dondurma işlemi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.


Etiketler: daha, kişisel, dikkat, olarak, ederYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img