1 Şubat 2017 Çarşamba 15:49

SİVİL TOPLUM

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Gerçekleştirildi

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Gerçekleştirildi

34VOLT

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), 31 Ocak 2017 günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ‘’Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’’ ile birlikte “Türk Deniz Gücünün 21. Yüzyıl Boyutu’’ konulu bir çalıştay icra etti.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kurulduğu günden bu yana denizcilik alanında akademik/bilimsel yaklaşımlar geliştirerek, “halkımız ve devletimizle denizcileşmek’’ idealine hizmet etmek prensibiyle seri çalıştaylar düzenleyen Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), 7. çalıştayını ‘’Türk Deniz Gücünün 21. yüzyıl Boyutu’’ konusunda organize etti. Çalıştayda Türk deniz gücüne katkı sağlayan tüm paydaşlar bir araya getirilerek denizcilik gücünün çatısını oluşturan Donanma, Sahil Güvenlik, Ticaret Filosu ve Deniz Savunma Sanayi 11 bildiriyle tartışıldı. Türk deniz gücünün 21. yüzyıl vizyonunun stratejik ve teknolojik açılardan ele alındığı çalıştayda geleceğe ışık tutacak görüşler üst düzeyde masaya yatırıldı.


İlk kez “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi” ile ortak düzenlenen söz konusu çalıştaya deniz gücünün temel unsurları olan Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları, başta ASELSAN ile Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri olmak üzere savunma sanayinde yeni teknolojiler geliştiren kurumlar ve Türk Deniz Ticaret Filosu’nun temsilcileri, akademisyenler, düşünce kuruluşları, emekli amiraller ve emekli büyükelçilerle deniz subayları katıldı.

Çalıştayın ev sahipliğini yapan KÜDENFOR direktörü Amiral Cem Gürdeniz açılış konuşmasında, 21. yüzyılın okyanuslar yüzyılı olacağının artık her alanda kabul gördüğünü, küresel çapta jeopolitik, stratejik ve ekonomik gelişmelerde okyanus ve denizlerdeki gelişmelerin belirleyici olacağını işaret ederek, Türkiye’nin 21. yüzyılda savunma, güvenlik, refah ve mutluluğu için tarihinde hiç olmadığı kadar çevrelendiği denizlere bağımlı olacağını dile getirdi. Amiral Gürdeniz, Türkiye’nin deniz ve denizcilik gücünün tüm alanları ile bu yüzyıla hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Çalıştayın ilk paneli “Türk Deniz Gücü Nerde?” başlığı altında dört sunum ile gerçekleşti. Bu sunumlarda Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcileri, çevre denizlerde başarıyla yürütülen deniz gücü faaliyetlerini ve kuvvetlerin stratejileriyle vizyonlarını katılımcılarla paylaştılar. Türk Armatörler Birliği Deniz Ticaret Filosu’nun ve liman yeteneklerimizin son durumuyla ilgili bilgi verdi.


“Nasıl Bir Deniz Gücü?” başlığıyla icra edilen ikinci panelde, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın önümüzdeki dönemde sahip olması gereken yetenekler, kuvvet yapısı ve vizyonu tartışıldı. Panelin başında Emekli Büyükelçi Osman Korutürk tarafından yapılan ‘’21. Yüzyılda Türk Deniz Gücünün Türk Dış Politikası Üzerindeki Rolü ve Etkisi’’ konulu sunum dinleyicilere çok boyutlu bir ufuk turu imkanı sağladı.


Çalıştayın son oturumunda “21. Yüzyılda Deniz Teknolojileri” başlığı altında yapılan son panelde ise su altı ve su üstü teknolojilerinde gelinen son durum ve gelecek yüzyılın teknolojik gelişmeleri masaya yatırıldı. Panelde özellikle sualtı sensör ve silah teknolojileri ile insansız sualtı otonom sistemlerinin 21. yüzyıl deniz stratejisinde oyun değiştirici ve kuvvet çarpanı özellikleri ile öne çıkacağı vurgulandı.


140 katılımcının yer aldığı çalıştayın kapanış konuşmasında KÜDENFOR Direktörü Amiral Gürdeniz, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın, ulusal savunma sanayini, 21. yüzyıldaki deniz jeopolitik, savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının etkin, ekonomik ve kapsamlı çözümlerine hazır olması gerektiğini vurgularken, bu alanlarda kritik eşiğin aşılmış olmasının güçlü bir gelecekten umutlu olunması sonucunu doğurduğunu dile getirdi.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), denizcilik gücünün değişik alt alanlarını bu tip akademik faaliyetlerle incelemeye ve Türkiye’nin denizcileşmesine yeni fikirler üreterek katkı sağlamaya devam edecek.İlginizi Çekebilir

Türkiye Finans’Tan İkinci Çeyrekte 113 Milyon 500 Bin Lira Net Kâr

Son 10 yılın en yüksek çeyreklik kârını elde etti


Merakla Beklenen “Cassandre” Filmbox Hd Ekranlarında

Merakla beklenen “Cassandre” FilmBox HD ekranlarında


Kerim Hız Kesmiyor

Yaz aylarında yayınlanan ilk single çalışması "İlla Aşk" ile dikkatleri üzerine çeken Kerim, yeni single "Buraya Kadar" ile müzik listelerinin zirvesine yerleşmeyi hedefliyor!


“Suriyeliler Barometresi Suriyelilerle Uyum İçinde Yaşamın Çerçevesi”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Araştırma dizisine yeni eklediği “Suriyeliler Barometresi: Suriyelilerle Uyum İçinde Yaşamın Çerçevesi” isimli eseri okurla buluşturdu. Prof. Dr. M. Murat Erdoğan tarafından kaleme alınan kitap, hem Türkiye toplumu hem de Suriyeliler tarafından konuyu ele alarak “ortak toplumsal yaşamın” dinamiklerine, uyum ve gerilim süreçlerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.


Kurban Bayramında 9 Güne 6 Cennet Rota

9 günlük Kurban Bayramı tatiliyle birlikte çalışanlar tatil planları yapmaya başladı. Bayram boyunca kalabalıklardan uzak, sakin bir tatil geçirmek isteyenler ve yeni yerleri keşfetmeyi sevenler için Türkiye’nin önde gelen turizm portallarından tatilsepeti.com gizli kalan tatil yörelerini, sakin ve huzurlu köyleri araştırdı. Eğer henüz bayram tatili programınızı yapmadıysanız, eşsiz doğaları, büyük şehirlere yakınlığı ile ön plana çıkan bu saklı kalmış cennetlere göz atın!


Etiketler: Deniz, Türk, deniz, gücünün, SahilYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img