26 Eylül 2016 Pazartesi 11:26

BİLİM TEKNOLOJİ

Koç Ailesinden Büyük Hizmet Müzebüs'le müze görmeyen çocuk kalmayacak

Koç Ailesinden Büyük Hizmet Müzebüs'le müze görmeyen çocuk kalmayacak

34VOLT

Rahmi M. Koç Müzesi, 13 senedir yürüttüğü “Müzebüs” projesiyle müze koleksiyonundan seçilen 70 objeyle Türkiye’nin her bir köşesindeki öğrencilere ulaşıyor. Şu ana kadar 1853 okulun 388 bin 330 öğrencisine ulaşan “Gezici Müze” bu yıl turlarına 19 Eylül’de Kırıkkale’den başladı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze birçok farklı döneme ve ülkeye ait objeye ev sahipliği yaparak aydınlanmanın tarihine ışık tutuyor. Bu süreçte müzelerden birer eğitim kurumu olarak yararlanılabilmesi ilkesiyle hareket etmeye çalışan müze, her geçen gün genişleyen zengin koleksiyonuyla öğrencilere gerçek hayatta göremeyecekleri objeleri müzede orijinal boyutlarında görme ve zamanda yolculuğa çıkma şansı sunuyor.

Gelişimin, eğitimin ve öğrenimin çok yönlü sosyal ve kültürel çevreler içinde etkileşimde bulunarak oluştuğunun bilinci ile hareket eden Rahmi M. Koç Müzesi, “Müzede Eğitim Projesi” kapsamında 2002 yılından beri eğitim programları geliştiriyor ve yönetiyor. Bu bilinçle 2003 yılında başlattığı “Müzebüs” programıyla maddi, coğrafi veya zamansal sıkıntılar yaşayan çocuklara müze ortamını tattırmak, müze ziyaretlerini bir alışkanlık haline getirmek, farklı ve yaratıcı araç ve yöntemlerle eğitim alma şansı sunmak için Türkiye’yi il il dolaşıyor.

Çocuklar “kendi bahçesini” yetiştirecek
Voltaire’in Candide’indeki gibi “kendi bahçesini” yetiştirecek ve kendi olmayı başaracak” çocuklarımızı uygulamalı, anlatımlı ve görsel olarak eğiterek aydınlanma yolundan kopmamalarını hedefleyen Rahmi M. Koç Müzesi, bu sene de Müzebüs ile en az 30 il ve 130 okul ziyaret etmeyi planlıyor.

Müzebüs iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 objeyi çocuklarla buluşturuyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.


İlginizi Çekebilir

Bin Yıllık Türk Kültürü İlk Defa Başkentte

Şairlerin dizelerine anlam katmış, kitaplara konu olmuş, Osmanlı sanatına ev sahipliği yapmış eski başkent Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın buram buram kokan tarihi, turizmi, sosyal ve kültürel faaliyetleri Ankara’da canlanacak. Bölgenin ilk tanıtım günleri, 19 – 22 Nisan 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Trakya Kalkınma Ajansı, Trakyalılar Vakfı ve Ruan Fuarcılık birlikteliğiyle yapılan “1. Trakya Tanıtım Günleri” yörenin meşhur lezzetleri ve geleneklerini Ankaralılarla buluşturmak için gün sayıyor.


Tbd, Avrupa’Nın Bilişimde Lider Ülkelerini Türkiye’De Buluşturuyor

TBD, AVRUPA’NIN BİLİŞİMDE LİDER ÜLKELERİNİ TÜRKİYE’DE BULUŞTURUYOR


İzmir Valisi: Her Türlü Önlemi Aldık

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, ABD Büyükelçiliği'nin Türkiye'deki vatandaşları için yaptığı İzmir'de oluşabilecek çatışma ve şiddet uyarısıyla ilgili, "Her türlü övnlemi aldık" açıklaması yaptı.


Mor Meyvelerin Kraliçesi ‘Aronya’ Vitaronia İle Sofralarda

Mor meyvelerin kraliçesi ‘Aronya’


Ormana Kurulan Çadıra Sahte İçki Operasyonu

Mersin'de ormanlık alanda kurulan çadırda sahte içki imalatı yapan 3 kişi, polisin operasyonu ile yakalandı.


Etiketler: Müzebüs, müze, eğitim, Rahmi, MüzesiYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img