9 Eylül 2019 Pazartesi 14:40

GÜNDEM

Kitap Pakize

Kitap   Pakize

34volt » 34Volt

Koç Üniversitesi Yayınları (KUY) tarafından Tefrika dizisinden yayımlanan Pakize kitapseverlerle buluştu. Gazeteci ve çevirmen Behice Ziya Kollar tarafından kaleme alınan kitap, Mustafa Akay tarafından Latin harflerine aktarıldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Koç Üniversitesi Yayınları (KUY) tarafından yayımlanan Pakize adlı kitap raflardaki yerini aldı. Tefrika dizisinden yayımlanan kitap, gazeteci ve çevirmen Behice Ziya Kollar tarafından kaleme alındı, Mustafa Akay tarafından Latin harflerine aktarıldı.

Tanzimat romanı geleneğine bağlı bir şekilde evlilik, Batılılaşma, eğitim, kadının özgürleşmesi gibi konuları tartışan kitap, bu sorunların bir kadının bakış açısı ve duygu dünyası dolayımıyla yansıtılması nedeniyle diğer kitaplara göre “yeni” ve “ayrıksı” olarak ayrılıyor.

Gururlu, okuyan, yazan, eleştiren yirmili yaşlarında bir kadın olan Pakize’nin, gazetede okuduğu, “kadınlar ve aşka dair bir makale” ile hayatının değişmesini konu alan kitap, Pakize’nin yazının sahibine duyduğu hayranlığın, beklenmedik bir şekilde platonik bir aşka, ardından saplantılı bir tutkuya dönüşmesinden bahsediyor.

Behice Ziya Kollar’ın yazdığı, 1895 yılında Maarif dergisinde tefrika edilen Pakize, Türk edebiyatı araştırmaları için yeni imkânlar sunan bir roman olma özelliği ile öne çıkıyor.

Künye Bilgisi:

Yazar: Behice Ziya Kollar

Çeviren: Mustafa Akay

Fiyat: 14 TL

ISBN: 978-605-7685-01-8

Barkod: 9786057685018

Ürün Sırası: 198

Ana Kategori: Tefrika

Ebat: 13,5 x 20 cm

Sayfa Sayısı: 136

Kapak Türü: Karton Kapak

Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318

Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi’nin “mükemmellik merkezi” olma hedefinin barındırdığı öncülük arzusunu benimseyen Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), yayımladığı kitapları, kendi alanlarının en ileri bilgisini sunacak başlıklar arasından seçiyor.

Burasının Bilgisi dizisinde, bu coğrafya hakkında ve/veya bu coğrafyadan (geniş anlamıyla Ortadoğu) araştırmacılar tarafından yazılmış kitaplar yer alıyor. Literatüre ciddi katkı sağlayan, paradigmaları sorgulayan ya da değiştiren, daha önce kullanılmamış bulguları ya da uygulanmamış analiz yönetimlerini benimseyen önemli çalışmalar bunlar. Tarih, sanat tarihi, siyaset, sosyoloji, arkeoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar alanlarında yapılmış araştırmalar öne çıkıyor.

Uçbeyleri dizisi genel okuru hedefleyen, her alt dizide o alanda bildiklerimizin sınırını ortaya koyan (“state-of-the-art”) ya da o sınırı ileri taşıyan, iyi yazılmış, ilginç ve ufuk açıcı kitaplardan oluşuyor. Pozitif bilimler, beşeri bilimler, sosyal bilimler, edebiyat kuramı, sanat, hukuk, tıp, etik gibi alanlar bu dizinin kapsamına giriyor.

Maddiyat dizisi Uçbeyleri’nin yaklaşımını finans, ekonomi, işletme, inovasyon, girişimcilik alanlarına uyguluyor.

Tuhaf Etki dizisiyse adının da çağrıştırabileceği gibi Türkçenin, okunduğunda “tuhaf bir etki” bırakan ayrıksı metinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Dizide daha önce yayımlanmış ama değeri bilinmemiş ya da unutulmuş kitapların yanı sıra, ilk kez yayımlanacak çalışmalar da yer alıyor.

KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor.

KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.İlginizi Çekebilir

Saran Medya 2019 Fıba Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Ve Fıba Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası Yayın Haklarını Aldı

27 Haziran- 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2019 FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 31 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak FIBA Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası yayın haklarını Saran Medya aldı. Nefes kesen şampiyonalar S Sport, S Sport2 ve S Sport Plus’ta basketbol severlerle buluşacak.


Güneş Gözlüğü Kategorisinde En İyi E Ticaret Platformu Atasun Optik Seçildi

ECHO Awards sonuçlarına göre Güneş Gözlüğü Kategorisinde müşterisine en iyi e-ticaret deneyimini yaşatan marka Atasun Optik oldu.


The Walt Dısney Company Ve Make A Wısh® Kampanyası İle Disney’Den “Aladdin” Filminin Vizyona Girişini Kutluyor

The Walt Disney Company ve Make-A-Wish®, Disney’den “Aladdin” filminin


Oruç Tutarken Sağlığınızdan Olmayın

Ramazan ayındaki zengin sofralar birçoğumuzu baştan çıkarıyor. Uzun süren açlığın ardından iftarda yenilen ağır yemekler ve tatlılar da Ramazan’da sıkça karşılaşılan hazımsızlık ve kabızlık gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. “Ziyafet gibi iftar sofralarındaki ağır yemekleri bol bol ve hızlı yiyip bütün gün tembelleşen midenizi harap etmeyin” diyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Diyetisyen Büşra Nur Kobak, oruç tutarken yaşanan hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin çözümüne ilişkin önemli ipuçları paylaşıyor.


Ald Automotive Türkiye’De Operasyon Direktörlüğüne Oğuzhan Avdan Atandı

Oğuzhan Avdan, 1 Ekim 2019 itibarıyla ALD Automotive Türkiye Operasyon Direktörlüğü görevine getirildi. Avdan, yeni görevinde Satış Sonrası Hizmetler (bakım, onarım, sigorta, lastik, trafik işlemleri ve yedek araç) ve kontrat süresi dolan araçların ikinci el satış faaliyetlerini yönetecek.


Etiketler: Üniversitesi, Yayınları, tarafından, Pakize, kitapYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img