31 Ekim 2015 Cumartesi 02:05

BİLİM TEKNOLOJİ

"Kanser yiyen virüs" İlaç Olarak Onaylandı

"Kanser yiyen virüs" İlaç Olarak Onaylandı

34VOLT

Bilim dünyasından umut verici bir haber geldi. Bir biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen ve kanserli hücreleri yok ederken normal hücrelere zarra vermeyen virüs Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylandı ve ilaç oldu. Bilim insanları bu virüsü aslında uçuğa neden olan herpes virüsünün genetiğini değiştirerek cilt kanserinde umut veren yeni bir yönteme imza attılar.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Özellikle kanser hastalarını sevindirecek bir gelişme var. Kanserli hücreleri yok eden T-VEC adlı bir virüs üretildi. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylanan bu ilaç cilt kanserinde devrim yaratacak. Bilim insanları bu virüsü aslında uçuğa neden olan herpes virüsünün genetiğini değiştirerek cilt kanserinde umut veren yeni bir yönteme imza attılar.

Kanser hücrelerinin ayırt edici özelliği olan kontrolsüz gelişimin, bu hücrelerin virüslere karşı savunma sistemlerinin zayıf kalmasına neden olduğu belirtiliyor. Bu yüzden bilim insanları onlarca yıldır kanserli hücreleri yok eden, fakat normal hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yenilebilecek bir virüs gelliştirme üzerine çalışıyor. Biyoteknoloji firması Amgen tarafından geliştirilen T-VEC'le uygulanacak tedavinin, kanseri kısmen yok edebildiği, ancak bunun hastalığın tamamen tedavi edilmesi konusunda büyük bir adım olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’de servisinde yer alan habere göre, ABD ve Avrupa'da melanoma karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bazı tedaviler bulunuyor. Ancak T-Vec adı verilen yeni yöntemde melanom tedavisinde ilk kez bir virüs kullanılmış oldu.

 

Harvard Üniversitesi'ne "Genç Akademi Üyesi" olarak kabul edilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren de cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıracak, dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az sürede sonuç veren cihaz geliştirdi.İlginizi Çekebilir

70 Ülke Antalya'da Buluşacak! Mıce&Weddıng Forum 28 Mayıs'ta Başlıyor

INTERNATIONAL MICE & WEDDING FORUM İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!


"Tüketici Değişirse Her Şey Değişir"

Marka Okulu Sektörün Önde Gelen İsimlerinden Oluşan Kadrosu İle “Tüketici Serüveni”ni Anlattı


Gazipaşa'da 37 Bin Ton Zeytin Rekoltesi Bekleniyor

Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'nde 19 bin dekar arazide zeytin üretimi yapılırken, geçen yıl 30 bin ton olan rekoltenin bu yıl 37 bin ton olması bekleniyor.


Türkiye'yi Basın Özgürlüğü Konusunda Eleştiren Merkel: “Durum Alarm Verici"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu ve gazetecilerin göz altına alınmasını eleştirerek, “Durum alarm verici" dedi.


Pdg Mimarlar’Dan Yeni Bir Pazar Anlayışı Antalya Yöresel Ürünler Pazarı

İstanbul ve Houston (ABD) kentlerindeki ofislerinde yer alan profesyonel kadrolarıyla ulusal ve uluslararası ölçekte nitelikli projelere imza atan PDG Mimarlar, Antalya’da 3.200 m²’lik bir alana yerleşen, organik ürün üreticilerinin desteklenmesi ve ürünlerinin ilk elden halka ulaştırılması açılarından Türkiye için ilk olacak bir örnek teşkil eden pazar tasarımına imza atıyor.


Etiketler: cilt kanseri, t-vec, kanser, fda, Canan DağdevirenYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img