15 Şubat 2020 Cumartesi 10:55

GÜNDEM

Kalkınma Yatırım Bankası, Aktiflerini Yüzde 23,3 Artırdı

Kalkınma Yatırım Bankası, Aktiflerini Yüzde 23,3 Artırdı
Kalkınma Yatırım Bankası, Aktiflerini Yüzde 23,3 Artırdı

34volt » 34Volt

2019 yılında yatırım bankacılığı ürünlerini ve sermaye piyasası araçlarını daha etkin kullanma hedefi doğrultusunda yeniden yapılanmasını tamamlayan Kalkınma Yatırım Bankası, yıl içerisinde ekonomiye uzun vadeli yeni kaynaklar kazandırdı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Banka, aktiflerini yüzde 23,3 oranında artırarak 19,4 milyar TL’ye ulaştırdı. Yıl sonu itibariyle Kalkınma Yatırım Bankası’nın dönem net kârı ise 447 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kalkınma Yatırım Bankası, 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Aktif toplamını yüzde 23,3’lük artışla yaklaşık 19,4 milyar TL’ye yükselten Kalkınma Yatırım Bankası’nın kredi tutarı, yüzde 11’lik artışla 15.1 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın net faiz gelirleri, kredi hacmindeki artışa bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55’lik artışla 708 milyon TL’ye ulaştı. Yıl sonu itibariyle Kalkınma Yatırım Bankası’nın dönem net kârı 447 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Aktif kalitesinin önemli bir göstergesi olan brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,1 puan azalarak yüzde 0,8 düzeyine geriledi. Sermaye yeterlilik oranı 2018 yıl sonuna göre yüzde 57 artışla sektör ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 22,3 oldu.

Finansal sonuçları değerlendiren Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, 2019 yılında yeniden yapılanan Bankanın performansındaki hızla yükselişe dikkat çekerek “Bankamız için dönüşüm yılı olan 2019 yılını son derece olumlu sonuçlarla tamamladık. 2019 yılında Türkiye ekonomisinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandık. Genel Merkezimizi Ankara’dan İstanbul’a taşıdık. Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı için ekonomiye uzun vadeli yeni kaynaklar kazandırırken yatırım bankacılığında da aktif rol oynadık. 2019 yılının son günlerinde Türkiye Kalkınma Fonu’nun kuruluşunu tamamladık. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yatırımcısı olduğu ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında kurulan Teknoloji ve İnovasyon Fonu ve Bölgesel Kalkınma Fonu ile ülkemizde birçok şirket ve girişime yatırım yapmak üzere önemli bir adım attık” dedi.

Öztop, Kalkınma Yatırım Bankası’nın 2019 bilançosu kredi hacminin aktif büyüklük içindeki payındaki yüksekliğe dikkat çekerek “Bu oran kalkınma/yatırım bankaları grubunda yüzde 69,8 ve bankacılık sektöründe yüzde 59’dur. Bankamızın ekonomiye desteğinin net bir göstergesi olan bu oran Bankamızda sektör ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.Kredi portföyümüzün sektörel dağılımına baktığımızda, enerji sektörünün yüzde 45 ile en büyük payı aldığını görmekteyiz. Takipteki krediler oranımızda görülen gelişme ise aktif kalitesinin iyileştiğine işaret etmektedir. Kalkınma Yatırım Bankası geliştirdiği temalar ve temin ettiği kaynaklarla, istikrarlı ve güçlü bir ekonomi için rekabetçi ve verimli üretime verdiği desteği sürdürecektir” diye konuştu.İlginizi Çekebilir

Ayla Çelik Bu Kez “Daha Bi’ Aşık”

AYLA ÇELİK BU KEZ “DAHA Bİ’ AŞIK”


Bilgilendirme Samsung Electronics Logo

Samsung Electronics'in güncel logosunu haber çalışmalarınızda ihtiyaç duyduğunuzda arşivinizde bulunması amacıyla sizlere iletiyoruz. Eski logo ile karışıklık yaşanmaması açısından yeni gönderdiğimizi kaydetmenizi rica ederiz.


Kuzeyin Oğlu Yenilediği Repertuvarıyla Elexus Hotel’İ Büyüledi

Kuzeyin oğlu Volkan Konak Elexus Hotel’de bayramın üçüncü günü sevenleriyle buluştu. Repertuvarında geçtiğimiz Mayıs ayında çıkardığı Dalya albümünden şarkılara yer veren Konak’a 2500 kişi hep bir ağızdan eşlik etti. Usta yorumcu sevilen şarkıları ve bitmeyen enerjisiyle kendisini izlemeye gelen misafirlerine unutulmaz bir gece yaşattı.


Filli Boya'dan Garantili Hizmet

2 yıl boyunca uygulama ve ürün garantisi…


“Türkiye Bir Büyükelçinin Görev Almak İsteyeceği En İlgi Çekici Ülkelerden Biri”

İTALYA BÜYÜKELÇİSİ MASSIMO GAIANI’NIN GÖZÜNDEN TÜRKİYE


Etiketler: yüzde, Kalkınma, Yatırım, Bankası, 2019Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img