17 Mayıs 2019 Cuma 17:21

GÜNDEM

Kadınlar O Testi Artık Evde Yapabilecek

Kadınlar O Testi Artık Evde Yapabilecek

34volt » 34Volt

Evde HPV testi

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında olan genital siğil HPV virüsü (Human Papilloma Virus) testi, çok yakında artık doktora gitmeden evde yapılabilecek.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’in verdiği bilgiye göre, İngiltere’de yapılan yeni bir bilimsel çalışmanın sonuçları, HPV varlığının rahim ağzındaki örneklemeye göre çok az hassasiyet farkıyla idrar örneklerinde de saptanabileceğini ortaya koydu.

İdrar bazlı bu testin en önemli avantajı; ucuz, kolay ulaşılabilir olması ve ek malzeme gerektirmemesi.

HPV NEDİR?

Op. Dr. Betül Görgen, çok yaygın olan HPV hakkında şu bilgileri verdi:

“HPV, sadece insanları enfekte eden ve etkileyen 100 farklı virüs tipinden oluşan bir gruptur. Cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. HPV, genital siğiller ve bazı kanserler de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu virüsler penis cildi, vulva (vajina dışındaki alan) ve anüsü enfekte edebilir. Ayrıca vajina, serviks ve rektumun astarını da enfekte edebilirler.

HPV NASIL YAYILIR?

Seks yapan ya da hiç seks yapmış olan herkes HPV alabilir. HPV o kadar yaygın ki, neredeyse tüm cinsel yönden aktif insanlar yaşamlarının bir noktasında HPV alıyorlar.

Genital HPV, seks sırasında enfekte bir kişiden enfekte olmayan bir kişiye geçer. HPV, çoğunlukla vajinal ve anal seks sırasında, genital temastan geçer. HPV ayrıca oral seks sırasında da geçebilir.”

Op. Dr. Betül Görgen

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Facebook: OprDr.BetülGörgen

Instagram: drbetulgorgen

FERTİ-JİN

Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Nisbetiye Cad. Bebek Yokuşu Sok. No: 6 Etiler - İstanbulİlginizi Çekebilir

Kidzmondo’Da 23 Nisan’Da ‘Kidzfest’ Var! 20 28 Nisan

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu Kidz Fest ile kutlamaya hazırlanıyor. Sadece çocuklar değil anne babalar da çocuklarıyla birlikte etkinliklere katılıp KidzMondo’da çocukların sevincine ortak olup eğlenebilecekler.


Müzik Ve Tv Dünyasında ‘Yılın En’Leri Belli Oldu

‘Yılın En’leri araştırması sonuçları açıklandı…


Sap Türkiye Üst Üste 4’Üncü Kez “En İyi İşveren” Sertifikası İle Ödüllendirildi

SAP Türkiye, yenilikçi İnsan Kaynakları stratejisi ve uygulama süreçlerindeki başarısıyla Top Employers Institute tarafından bu yıl da “En İyi İşveren” sertifikası ile ödüllendirildi. Top Employers Türkiye sertifikasının yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu sertifikalarını da bu yıl dördüncü kez almaya hak kazanan SAP Türkiye, başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu. SAP, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Top Employers Global 2019 Sertifikasını alarak, tam 24 ülke ve 4 bölgede “En İyi İşveren” seçildi.


Arzum Okka Ailesi 5.Yılına Özel Yeni Ürünlerini Ambıente Fuarı'nda Lanse Ediyor

5 yıldır OKKA Ailesi ile Türk kahvesinin ideal lezzetini, kültürünü dünyanın dört bir köşesine yayan Arzum, Ambiente 2019 Fuarı'nda ailenin en yeni üyelerini lanse ediyor. Swarovski taşlarla süslenmiş Arzum OKKA, Gold renk serisi OKKA Ailesi ve 8 fincan kapasiteli Arzum OKKA Minio Duo'yu Ambiente’de tüketicilerin beğenisine sunan Arzum, Türkkahvesi lezzetinin altına imzasını atmaya devam ediyor.


10 Maddede Ameliyat Öncesi Ve Sonrası İçin Tavsiyeler

Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar


Etiketler: enfekte, Bebek, seks, olan, genitalYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img