13 Mart 2017 Pazartesi 03:08

EĞİTİM

İTÜ En İyiler Listesi’nde ilk 50’de

İTÜ En İyiler Listesi’nde ilk 50’de

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Dünyanın en saygın üniversite sıralamalarından olan “QS World University Rankings by Subject”in 2017 yılı verileri açıklandı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği bölümü ile 2016-2017 yılı QS Alan Bazlı Dünya Üniversite Sıralamasında, 31. olarak ilk 50 bandına girdi. 4438 üniversiteden 3,098’inin değerlendirmeye alındığı ve bunlardan 1117’sinin sıralandığı listede, 18.900’ün üzerinde programa karşılık gelen 127 milyon atıf incelendi.


İTÜ Mühendislik ve teknolojide Türkiye’yi birincilikle temsil etti


Bu yılki sıralamaya göre; İstanbul Teknik Üniversitesi, 46 disiplinin 11’inde “Dünyanın Elit Kurumları” (World’s Elite Institutions) arasına girdi. Sıralamanın, temeli olan teknik bilimlerin değerlendirildiği “Mühendislik ve Teknoloji“ (Engineering & Technology) genel kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi 242. sırada yer alarak Türkiye’yi mühendislik ve teknoloji alanında birincilikle temsil etti. “Doğa Bilimleri” (Natural Sciences) genel kategorisinde ise İTÜ, 321. sırada kendine yer buldu. Sıralamanın alt dallarına gelindiğinde ise “Mimarlık ve İnşa Edilmiş Çevre” (Architecture & Built Environment) alanında 101-150 bandına ve "Yer Bilimleri" (Earth and Marine Sciences) alanında 101-150 bandına yerleşen İTÜ, “Mineral ve Madencilik” (Mineral & Mining) alanında ise 31. sırada yer alarak “QS sıralamasında tüm alanlarda ilk 50’de yer alma” hedefini gerçekleştirmiş oldu.


Rekabet, üniversitelerin kalitesini artırıyor


İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, üniversiteler arasında bu tip değerlendirmelerin tatlı bir rekabet oluşturduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Dünyada üniversiteler zaman zaman farklı kurumlarca ve farklı kıstaslar üzerinden sıralanıyor. QS Dünya Üniversiteler Sıralaması ise uzun soluklu ve pek çok alanda birebir görüşmeler-anketler ve analizler sonucu oluşturulan bir liste. Bu sıralamalar, üniversiteler arası tatlı bir rekabet yaratmakla kalmıyor, üniversite yönetimlerinin bir yol haritası oluşturmasını da sağlıyor.”


İTÜ dünyanın elit kurumları arasında


İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca,“Bu sıralamalarda ülkemizden ne kadar çok üniversite yer alıyorsa biz o kadar çok gurur duyarız” dedi.İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir araştırma ve ilkleri başaran üniversite olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karaca, “Dünya uzmanlaşma üniversitelerine doğru yol alıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi de mühendislik eğitimindeki farkını hem Türkiye çapında hem de küresel ölçekte ortaya koyuyor. Biz üniversitemizin 250. yıl hedefleri arasına mühendislik ve teknoloji alanında her zaman ilk 50'de yer alan bir kurum olmayı koyduk. Amacımız sağlam adımlarla istikrarlı bir yükseliş. Bir akademik kurum için anlamlı olan böyle bir gelişimdir. İstisnasız her ‘en iyi üniversiteler’ sıralamasında İTÜ adı vardır. Maden Fakültemiz başta olmak üzere, İTÜ’nün güçlü ve uluslararası bilinirliği yüksek kadrosu bu başarıda önemli pay sahibidir.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

[] Avrupa’Nın En Hızlı Büyüyen Şirketleri Açıklandı

Financial Times 1000: Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Şirketleri 2018 listesi açıklanırken, RTB House teknoloji sektöründeki şirketler arasında 8. oldu


Tim Başkanı Büyükekşi'nin Merkez Bankası Hamlesiyle İlgili Açıklaması

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin Merkez Bankası'nın hamlesine ilişkin açıklaması aşağıdaki gibidir;


Jabbar Feat Serenay Sarıkaya Haz

Dondurma ve çikolata haz otoritesi Magnum, ustalık, uzmanlık ve ayrıntılara özen gösteren geleneğini kutladığı


Dr. Oetker’Den Sağlık İçin Yepyeni Bir Trend Glutensiz Beslenme!

Dr. Oetker’in çölyak hastalarına ve seçimini glutensiz beslenmeden yana kullananlara sevindirici bir haberi var: Dr. Oetker Glutensiz Serisi…


Düğün.Com 20 Bin’Den Fazla Firmaya; Yılda 1 Milyon 250.000 Nitelikli İş Potansiyeli Yaratıyor!

2007 yılında kurulan Düğün.com, kurulduğundan beri her yıl büyük bir hızla büyüdü ve 2013 yılında 3 milyon dolarlık Hasan Aslanoba’dan aldığı yatırım ile büyümesini hızlandırdı. 2016’da satın aldığı anneysen.com ve geçen ay satın aldığı İyisahne.com süreçlerinden sonra satın almalarla güçlenmesine devam etti. Evlenme sürecinde olan her iki çiftten birine ulaşan Düğün.com bu süreçte onlara düğün mekânından organizasyon şirketine,nikâh şekerinden, düğün pastasına kadar 30 kategoride hizmet veriyor. Bünyesinde bulunan 20.000’den fazla firmaya yılda 1 milyon 250.000 nitelikli iş potansiyeli yaratan Düğün.com bu firmaların en büyük pazarlama kanalı olarak hizmet vermekte.


Etiketler: Teknik, Üniversitesi, İstanbul, alanında, üniversiteYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img