10 Ocak 2019 Perşembe 10:01

GÜNDEM

İstanbul’Un Hububat İhracatında 78 Yıllık Rekor

İstanbul’Un Hububat İhracatında 78 Yıllık Rekor
İstanbul’Un Hububat İhracatında 78 Yıllık Rekor
İstanbul’Un Hububat İhracatında 78 Yıllık Rekor
İstanbul’Un Hububat İhracatında 78 Yıllık Rekor

34volt » 34Volt

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2018 yılında ihracatını yüzde 8 artırarak yeni bir rekora imza attı. 2018’de 1 milyar 925 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren birlik, toplam sektör ihracatından yüzde 28 pay aldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Hububat ve bakliyat sektörü ihracatı, 2018 yılında da ihracatını en fazla artıran alt sektörler arasında yer aldı. Sektörün dünyada en çok ihracat yaptığı bölgeler; Ortadoğu, Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri oldu.

Birlik kapsamında en çok ihracat gerçekleştirilen ürünler arasında pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, kakaolu mamuller, şeker ve şeker mamulleri, diğer gıda müstahzarları, bakliyat ürünleri, bitkisel yağlar ve hububat yer aldı.

İhracattaki rekora ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Haluk Okutur, sektör potansiyelinin reel ihracat rakamından çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Okutur, “Dünya üretiminde lider olduğumuz çok sayıda tarım ürünü mevcut. Yüzlerce tarım ürünümüz 180 ülkede alıcı buluyor. Doğal ve organikte lider olmamamız için hiçbir sebep yok. Şirketlerin küreselleşmesi, ancak katma değerli ve markalı ihracatla gerçekleşebilir” dedi.

Gıda, tarım ve buna bağlı olarak katma değerli ihracat zincirinin Türkiye’nin ekonomik geleceğinin ana dinamiği olacağına inandığını söyleyen Okutur, “Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de ekonominin itici gücünü ve ihracatın büyük kısmını KOBİ’ler oluşturuyor.Kobiler ekonomimizin ve ihracatımızın bel kemiğidir. Bu nedenle KOBİ’lerin ihracatı artırmak için markalaşmaları şart” dedi.

2019 yılı içinde, sektörün orta vadede dünyaya çok daha katma değerli ürün ihraç edebilmesi için ilk sayılabilecek birçok yeniliğe imza atacaklarını belirten Okutur, “Bu vesileyle Türkiye’nin lokomotif İhracatçı Birliği olmamızda emeği geçen şirketlere teşekkür ederim” dedi.

İstanbul Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Hakkında

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 1940 yılının Mart ayında kurulmuştur. Türkiye Genelinde İstanbul, Akdeniz, Doğu Karadeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri olmak üzere 7 Genel Sekreterlik bünyesinde yer almaktadır.

2023 yılı için 13,7 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü TİM'in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) sektörel sınıflandırmasına göre, ihracat değerleri açısından tarım kategorisindeki en büyük alt sektör konumundadır.

Yükselen bir grafik çizen sektör gerek üretim gerekse ihracat bağlamında ülke ekonomisinin dinamolarından biri olmuştur. Sektör 190'dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmekte ve geniş bir pazar yelpazesine sahiptir. Sektör ihracatında Orta Doğu ülkelerinin ağırlığı göze çarpmakta olup, Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri ise öne çıkan diğer pazarlar olmaktadır.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü, büyük ölçüde işlenmiş gıda ürünlerini kapsamaktadır. Tarımsal ürünler içinde önemli bir yere sahip olan sektör, uluslararası gıda standartları ile Türk Gıda Kodeksine uygun biçimde ve şık ambalajlarda üretim yapmaktadır.

Haluk Okutur Hakkında

1959 yılında Gaziantep’te doğmuştur. ODTÜ’de İşletmeeğitimi almıştır. Üniversite yıllarında girişimcilik üzerine çeşitli çalışmalar yapan Okutur, 2002 yılında dünyada halen bir inovasyon örneği olarak bilinen Simit Sarayı Yatırım A.Ş’yi kurarak 2016 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı Görevini yürütmüştür. Okutur’un halen Onursal Kurucu Başkanlığı yaptığı Simit Sarayı, 2010 yılında Hollanda’da ilk yurt dışı mağazasını açmış, günümüzde 25 ülkedeki mağazalarıyla günde 1 milyon misafirini ağırlamaktadır. Geleneksel lezzetimizin hijyenik koşullarda üretilmesi için dünyanın ilk ve tek simit fabrikasının kurulmasıyla; Simit Sarayı, geleneksel tatlarımızı dünyaya taşıyan lezzet bayrağı olmuştur.

Haluk Okutur, 2007 yılında kurulan Rella Gıda’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Tarıma destek, Çiftçiye destek, Ülkeye destek hedefiyle, 2012 yılında HSG Tarım’ı kuran Okutur, halen şirketin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir.

Okutur, 2018 yılı Nisan ayında TİM bünyesindeki İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanlığına seçilmiştir.

Türkiye’de ve yurt dışında girişimcilik üzerine birçok konferansta konuşmacı olarak yer alan Haluk Okutur, Sivil Toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır. Okutur, evli ve 2 çocuk babasıdır.İlginizi Çekebilir

Lezzet Deposu Taze Siyah İncirin İhracat Yolculuğu Başladı

Hem sağlığa faydası, hem de lezzeti nedeniyle popülerliği her geçen gün artan, İngiliz Kraliyet ailesinin tercihiyle dünya genelinde büyük bir popülerlik kazandırdığı taze siyah incirin ihracat yolculuğu 29 Temmuz'da başladı.


Şahintepe Tırmanma'da Rekor Katılım

90’lı yıllarda bir çok kez otomobil yarışları gerçekleşen Bursa Gemlik Şahintepe parkuru, 16 yıl aradan sonra 24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Türkiye Tırmanma Şampiyonası 5. yarışına ev sahipliği yaptı. Kısa adı BOSSEK olan Bursa Otomobil Sporları Kulübü tarafından Gemlik Belediyesi katkılarıyla düzenlenen yarış hem seyirci hem de sporcu açısından rekor katılıma sahne oldu.


Eastpak İle Hayat Okuluna Hoş Geldiniz!

Eastpak sizi hayatın okuluna davet ediyor! Hoş geldiniz! Asla bitmeyen gerçek bir yolculuk... Deneyerek, uğraşarak ve hatta başaramayarak öğreneceğiniz, şans ve fırsat dolu bir yolculuk.


Adata İlk Pcıe Gen 4X4 Ssd Modeli Xpg Gammıx S50'yi Duyurdu

31.07.2019 – Dünyanın önde gelen yüksek performanslı DRAM modülü, NAND Flash depolama birimleri ve mobil aksesuar üreticilerinden biri olan ADATA Technology, PCIe Gen 4x4 arabirimini kullanan ilk M.2 2280 SSD modeli XPG GAMMIX S50'yi duyurdu. Yeni nesil PCIe Gen 4x4 arabirimi yanında NVMe 1.3 standardını da destekleyen S50 saniyede 5000 MB'a kadar okuma ve 4400 MB'a kadar da yazma hızına çıkabiliyor. 2 TB'a varan kapasite seçenekleriyle gelen S50, veri güvenliği ve dayanıklılık için pek çok gelişmiş teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor.


Türkiye’Nin Kadın Girişimcisi Yarışması İşlerinde Fark Yaratan Kadın Girişimcileri Arıyor

Garanti BBVA'nın, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle bu sene 13. kez düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması için başvurular başladı.


Etiketler: Okutur, ihracat, Hububat, Birliği, yılındaYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img