27 Ekim 2015 Salı 01:49

KİTAP

İstanbul’daki 1020 tarihi ve modern yapının mimarlık envanteri

İstanbul’daki 1020 tarihi ve modern yapının mimarlık envanteri

İstanbul’daki 1020 tarihi ve modern yapının hem görsel hem de yazılı envanteri özel bir çalışma ile bir araya getirilerek bastırıldı. Milliyet Gazetesi'nde Mert İnan imzasıyla yayınlanan haber şöyle:

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Afife Batur’un editörlüğünde hazırlanan 4 ciltlik kapsamlı eser, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından hayata geçirilirken, aralarında Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Doğan Kuban, Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Prof. Dr. Tülay Kılınçaslan gibi isimlerin bulunduğu mimarlar da hazırlanan çalışmaya destek verdi.


‘Modern ve Çağdaş’
İstanbul için bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı mimarlık rehberi olan eserde, Tarihi Yarımada’dan 283, Galata’dan 236, Boğaziçi ve Asya yakasından 278, modern ve çağdaş binalardan 223 yapının fotoğraf, harita ve bilgilerine yer veriliyor. Yapıtların 1/10.000 gerçek ölçekli kent planları üzerinde işaretlendiği rehberde, söz konusu yapıların belgesel nitelikli ve güncel fotoğraflarının, çizimlerinin yanı sıra ilgili kısa metinleri de bulunuyor. Bilgi metinleri yapıtın tarihini, mimarını, yaptıranını ve geçirdiği onarımları, yıkımları ile mimari özelliklerini özetliyor. İstanbul Mimarlık Rehberi’nde; Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma yapıların yanı sıra son dönemde inşa edilen yapıları da ‘Modern ve Çağdaş’ başlığı altında yer alıyor.

 

Kaynak: Milliyetİlginizi Çekebilir

Ekrem İmamoğlu “İlk Adım” Buluşmasına Katılacak

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı kutlamaları büyük bir coşkuya sahne oluyor.


Tekzen İle Annenizin Kalbine Sıcacık Bir Köşe

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli ve en yaygın ev güzelleştirme merkezi Tekzen, Anneler Günü’nde annesinin yüzünü gülümsetecek, yaşam alanlarına renk katacak şık ve kullanışlı hediye alternatifleri sunuyor. Tekzen’in dekoratif fenerleri, çiçekli mini ahşap saksıları, ananas konseptli tabakları ve daha birçok alternatif ürün seçeneği ile oluşturulabilecek yaz köşesi annelerin kalbine de yazın sıcaklığını getirecek.


Vodafone’Dan Yarı Maratonda Sporculara Anlık Fotoğraf Ve Video Hizmeti

VODAFONE, YARI MARATONDA BİR İLKE İMZA ATACAK


Burun Estetiği Süresi 5 Dakikaya İnecek

Burun estetiği süresi 5 dakikaya inecek


Murat Aydın " İstanbul’Un İncisi Beykoz’U, Turizmin Cazibe Merkezi Haline Getireceğiz"

Murat Aydın:" İstanbul’un incisi Beykoz’u, turizmin cazibe merkezi haline getireceğiz"


Etiketler: Prof, İstanbul, hazırlanan, modern, yapınınYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Kitap Haberler
img