11 Temmuz 2019 Perşembe 14:31

GÜNDEM

İstanbul’Da Test Sürüşü Yapacak Otonom Araç Tanıtıldı

İstanbul’Da Test Sürüşü Yapacak Otonom Araç Tanıtıldı
İstanbul’Da Test Sürüşü Yapacak Otonom Araç Tanıtıldı
İstanbul’Da Test Sürüşü Yapacak Otonom Araç Tanıtıldı
İstanbul’Da Test Sürüşü Yapacak Otonom Araç Tanıtıldı

34volt » 34Volt

İSTANBUL’DA TEST SÜRÜŞÜ YAPILACAK İLK OTONOM ARAÇ TANITILDI

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

AVL’NİN OTONOM TEKNOLOJİLERİ SAHAYA İNİYOR

Dünyada büyük bir dönüşümün habercisi olan ve farklı ülkelerde test sürüşlerine başlanan gelişmiş özelliklere sahip otonom araçlar, Türkiye’de de atılan mühendislik adımları sayesinde test edilecek noktaya ulaştı. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye mühendislerinin son yıllardaki çalışmaları sonucunda otonom teknolojisi geliştirilen hibrit özellikli ilk sürücüsüz araç, İstanbul’da test sürüşlerine başlamaya hazır hale geldi

Otomobillerde sürücü kavramının, 2030 yılından itibaren piyasaya sunulacağı öngörülen otonom özellikli araçlarla birlikte, tarihe karışması bekleniyor. Tüm dünyayı etkileyecek olan bu köklü değişimin ve dönüşümün ilk mühendislik adımları Türkiye’de de atılmaya başlandı. Dünyanın en büyük otomotiv mühendislik firması olan AVL’nin İstanbul’daki merkezi AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye mühendislerinin mühendislik çalışmaları sonucunda otonom teknolojisi geliştirilen hibrit özellikli ilk sürücüsüz araç İstanbul’da test sürüşüne hazır hale geldi. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, otonom teknolojileri geliştirilen sürücüsüz aracın testlerine başladıklarını belirterek aracın sahip olduğu gelişmiş otonom özellikler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Kontrol yapay zekayda

Akıllı algoritmaları, fonksiyonları ve diğer otonom sistemleri geliştirilen aracın gelişmiş özelliklere sahip olduğunu ve kullanıcıların müdahalesi olmadan birçok işlevi yerine getirebildiğini ifade eden Dr. Serkan İmpram, şöyle konuştu: “İstanbul’daki Ar-Ge merkezlerimizde Türk mühendislerimiz tarafından otonom sistemleri geliştirilen araç, hibrit-elektrikli bir model. Bununla birlikte, geliştirdiğimiz sistem pek çok farklı araç türüne de uygulanabilecek özellikte ve seviyede. Uluslararası güvenlik standartlarına göre geliştirdiğimiz otonom araç, ilk olarak L2 seviyesinde testlere başlayacak. Araçla herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan otoyolda sürüş yapılabilecek. Direksiyon, hızlanma ve yavaşlama kontrolü araç üzerine yüklediğimiz akıllı algoritmalar sayesinde araç tarafından yönetilecek. Aynı zamanda otobanda seyir halindeyken kendi kendine virajlı yollarda dahi şeridini koruyabilecek.”

Araç trafik kurallarına uyumlu

Otonom teknolojileri geliştirilen aracın trafik kurallarına göre kendi hızına kendisinin karar vereceğini belirten Serkan İmpram, “Kullanıcı müdahale etmeden araç trafik kurallarına uyacak. Hız sınırına uygun şekilde şeridini koruyacak ve önüne çıkacak araçların hızına göre kendi hızını güvenli bir mesafeden takip edecek şekilde ayarlayabilecek. Gerektiğinde şerit değiştirme, herhangi bir problem olduğunda aracı güvenli şekilde kenara çekmek gibi daha ileri gelişmiş fonksiyonlar eklenerek kontrol yapay zekaya bırakılacak. Eklenecek yeni özelliklerle tüm kararlar, geliştirilen otonom fonksiyonlarca alınıp uygulanabilmesi sağlanacak ve her koşulda güvenli bir şekilde çalışan tam otomatik bir sürüş mümkün hale gelecek.” açıklamasında bulundu.İlginizi Çekebilir

Esprit İle Babanıza Bir Şıklık Yapın

Dünyaca ünlü saat markalarının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Saat&Saat, Babalar Günü için yıllarca hatırlanacak bir hediye arayanlara Esprit’i öneriyor. Esprit, hasır çelik bileziği, siyah kadranı ve yalın tasarımıyla her stile uyum sağlıyor. Güçlü duruşundan ödün vermeyen Esprit, tasarımıyla adeta çabasız şıklığın da bir göstergesi oluyor. 3 ATM su geçirmezlik özelliğine de sahip olan Esprit, babaların eskimeyecek aksesuarı olmaya şimdiden aday.


Ramazan Boyunca Kaçuv’A Yapacağınız Bağışlar Bu Bayramda Çocuklara Umut Olsun

2000 yılından bu yana çoğunluğu şehir dışından gelen ve ekonomik nedenlerle tedavileri aksama riski taşıyan çocuklara uygun tedavi ortamının yaratılmasını sağlamak için faaliyet gösteren Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), bağışçılarının verdiği desteklerle daha çok çocuğa ve onların ailelerine umut oluyor. KAÇUV, Ramazan boyunca da herkesi bağışlarla çocukların yüzünde bir gülümseme olmaya çağırıyor.


Çimsa, Avrupa’Nın En Teknolojik Beyaz Çimento Fabrikası Bunol İçin Satın Alma Sözleşmesini İmzaladı

Çimsa, Avrupa’nın en teknolojik beyaz çimento fabrikası


B.Bulteni...Calisanlariniza Tatil Hediye Edin...

Edenred ile Çalışanlarınıza Tatil Hediye Edin


Türkiye Finans Toplamda 800 Milyon Lira Tutarında İki Kira Sertifikası Halka Arzını Başarıyla Tamamladı

Türkiye Finans, kira sertifikası ihraç işlemlerinde esnek uygulamalara devam ediyor. Aynı gün içerisinde 2 farklı kira sertifikası ihraç ederek toplamda 800 milyon liralık değer elde eden Banka iki ihraçtan birini 91, diğerini 179 gün vadeli olarak yurt içi piyasaya sundu.


Etiketler: otonom, araç, geliştirilen, Türkiye, testYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img