31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:24

GÜNDEM

İskender Pala Ve Edebiyatçı Gençler Yunus Emre Enstitüsü Çatısı Altında Buluştu


34volt » 34Volt

Türk Edebiyatı Yaz Okulu tüm hızıyla sürüyor

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyanın dört bir yanından gençleri Türk Edebiyatı Yaz Okulu kapsamında İstanbul’da bir araya getiren Yunus Emre Enstitüsü, öğrencileri edebiyatımızın en önemli yazar ve araştırmacılarından Prof. Dr. İskender Pala ile buluşturdu.

Alay Köşkü olarak da bilinen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi Kütüphanesi’nde gerçekleşen söyleşide, Türk şiirinin gazel, koşma ve ilahi örnekleri üzerinden divan, halk ve tekke katmanları incelendi.

Divan şiirinin halktan uzak bir yapısı yoktur

Türk şiirindeki katmanları öğrencilere oldukça öğretici tanımlarla alatan Prof. Dr. İskender Pala, bu katmanlara dair: “Divan şiiri bir has bahçedir, özenilmiştir. Ama halktan uzak diye zannedilen bir yapısı yoktur. Aynı konu çeşitli katmanlarda karşılık bulabiliyor. Has bahçede yetişen gül gazeldir. Kırlarda yetişen gül koşmadır. Kırlardan has bahçeye ya da has bahçeden kırlara gitmek üzere ehlileştirilen gül de ilahidir. Has bahçedeki bilgidir, birikimdir. Kırdaki vergidir, kabiliyettir; ama ortadaki irfandır, ikisinin birleşmesidir.” ifadesini kullandı. Pala ayrıca genel inanışın aksine divan şiirinin halktan uzak bir yapısı olmadığını vurguladı ve ‘ezel’ kavramını konu edinen üç katmandan üç örneği öğrencilerle birlikte inceledi.

Aydın olmanın sorumlulukları var

Öğrencilerden gelen entelektüellik ile alakalı bir soru üzerine ünlü yazar, aydın olmanın getirdiği sorumluluklar olduğunu belirtti. Pala, konuyla ilgili: “Entellektüel olmanın, münevver olmanın, aydın olmanın bir sorumluluğu vardır. Yaptığınız işlerle, ortaya koyduğunuz eserlerle uyuyanları uyandırabiliyorsanız görevinizi yapıyorsunuz demektir.

Sanat sanat içindir görüşüne katılmıyorum. Sanat toplum içindir ve ortaya konan her eserin topluma bir yansıması olmalıdır.” görüşünü paylaştı.

On sekiz bin kelime ile yazan Fuzuli’yi bin sekiz yüz kelimeyle anlamak zor

Geçmiş yüzyıllarda kaleme alınan eserleri insanların günümüzde okumakta zorlanması konusuyla ilgili Prof. Dr İskender Pala, Fuzuli’nin ‘Leyla ile Mecnun’ ve William Shakespeare’in ‘Romeo ve Julliet’ eserleri üzerinden günümüzde daha dar bir kelime haznesiyle yaşamımızı sürdürdüğümüze vurgu yaptı. Pala, sözlerinin devamında öğrenmek için zaman, emek ve para harcamak gerektiğini; ancak bugün insanların bunları eğlence için harcadığını söylerken; eğlencenin en asil şeklinin edebiyat, roman ve şiir olduğunu ifade etti. “Öğrenmek için kimse emek, zaman, para harcamıyor. Ama eğlenmek için harcıyorlar. O zaman biz de öğrenmeyi bir eğlence formatında sunmalıyız. Benim romanlarımı okuyan biri son sayfayı okuduğunda eğlenmiş olur; ama en az bir meselesini halletmiş de olur.”

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü çalışmalarını; Kültürel Diplomasi, Kurumsal Kapasite, Bilim Diplomasisi, Kültürel Etkileşim ve Türkçe Öğretimi olmak üzere 5 ana eksen üzerinden yürütüyor. Enstitü bugün dünya genelinde 157 irtibat noktasına ulaştı.www.yee.org.trİlginizi Çekebilir

Yedek Frekansistanbul 2019 Seçim Özel Yayını

16 06 2019 İstanbul 2019 seçim özel yayını (YEDEK) frekans bilgisi HD TÜRKSAT 3AD/L: 11138 MHz S/R: 4444FEC: 5/6POL: Dikey DVbs-28psk.


'En Övgüye Değer' Çağrı Merkezi Ödülü Nn Hayat Ve Emeklilik'in Oldu

IMI Conferences tarafından düzenlenen Çağrı Merkezi ödülleri sahiplerini buldu


Wolfcity Ankara'da Şampiyon Fırtına Boys Oldu

Wolfteam takımları başkentte kıyasıya mücadele etti


Beloyarsk Ngs Personeli, En İyi Uluslararası Uygulamalara Uygun Olarak Güvenlik Kültüründeki Yetkinliğini Artırıyor

Türkiye’nin ilk nükleer güç santali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rosatom’un alt şirketi Rosenergoatom’a bağlı Beloyarsk NGS’de, Dünya Nükleer Santraller Birliği (DNSB) temsilcileri, “Güvenlik Durumunun Değerlendirme ve Güvenlik Kültürünün Geliştirilmesi” alanını destekleme görevini tamamladı.


Bülten Türk İngiliz Ticaret Ve Sanayi Odası Tügiad İle İşbirliği Anlaşması İmzaladı

TBCCI (TÜRK-İNGİLİZ TİCARET VE SANAYİ ODASI) VE TÜGİAD (TÜRKİYE GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ) İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI


Etiketler: Pala, olmanın, için, Türk, YunusYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img