5 Haziran 2016 Pazar 02:43

BİLİM TEKNOLOJİ

İnsanlığın Sonu Ne Olacak Yuval Noah Harari ve Sapiens

İnsanlığın Sonu Ne Olacak Yuval Noah Harari ve Sapiens

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

Hürriyet Kelebek'ye yer alan kitapla ilgili bazı notlar

Sapiens Tesadüfen Yazıldı

* Yuval Noah Harari, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde çalışan bir tarihçi. Uzmanlık alanı Ortaçağ askeri tarihi. Dünyayı sallayan, Türkiye’de de Kolektif Yayınevi’nden 13 baskı yapan ‘Sapiens’i biraz tesadüf eseri yazdı.

*Daha kıdemli akademisyenlerin vermekten kaçtığı ‘dünya tarihine giriş’ dersi Harari’nin üzerine kalmıştı. Genç tarihçi, dersi verirken bu alanda akıcı bir dille anlatılan bir kitap olmadığını fark etti; ders notlarına dayanarak ‘Sapiens’i kaleme aldı.

*Kitap, İsrail’de hemen her yayınevinden ret cevabı aldı; nihayet yayımlandığındaysa patladı. Derken 20 dile çevrildi. Batı dünyasında hızla bir bestseller haline geldi.

*Esas sükse, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘Sapiens’i kitap kulübüne seçerek 38 milyon takipçisine tavsiye etmesiyle geldi.

 

Fotoğraf Kaynak: nasa.govİlginizi Çekebilir

Çocukların Yaz Enerjisi Deıchmann’Da!

Çocukların enerji dolu dünyasına eşlik eden DEICHMANN ayakkabı modelleri ile minikler, konforlu bir yazın kapılarını aralıyor. Anne ve babaları kadar şık görünmek isteyen çocuklar, DEICHMANN’ın rengarenk ayakkabı koleksiyonunu tercih ediyor.


Bakan Yılmaz: 153 Bin Suriyeli Çocuk Türkçe Müfredatla Eğitim Görüyor

Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz, 153 binden fazla Suriyeli öğrencinin, Türkçe müfredatla eğitim gördüğünü söyledi.


İbb Meclisi’Nden 15 Temmuz Şehitliği’Ne Onay Basın Daveti

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında şehit olan 20 vatandaşımızın defnedildiği 267 metrekarelik alanın "şehitlik" olarak tescillenmesine oy birliğiyle karar verdi.


Guess’İn Jennifer Lopez’Li 2018 Bahar Koleksiyonu Türkiye’De!

Guess’in Jennifer Lopez’li 2018 Bahar Koleksiyonu Türkiye’de!


Hatice Kübra'yı Kaçıran Kadın Yakalandı

Gaziantep'te evlerinin önünde kaybolan 2,5 yaşındaki ikizlerden Hatice Kübra Çakıroğlu'nu kaçıran 46 yaşındaki Firdevs K., 15 gün sonra polis ekipleri tarafından yakalandı.


Etiketler: sapiens, kitap, Yuval Noah HarariYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img