1 Haziran 2017 Perşembe 15:11

EKONOMİ

İhracat Tam Gaz Gidiyor

İhracat Tam Gaz Gidiyor

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Mayıs 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 artışla 12 milyar 472 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Şunu gururla söyleyebiliriz ki, tam 7 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. 2017 1. Çeyrekte ihracatın büyümeye 2 puan ve üstü katkı vermesini bekliyoruz” diye konuştu. Büyükekşi, ilk 5 ayda ihracat artışının yaklaşık dörtte birinin tek başına Sakarya kaynaklı olduğunu açıkladı.

En fazla ihracat yapılan 20 ülkede en yüksek artışın yüzde 73,4 ile Rusya’ya gerçekleştiğini söyleyen Büyükekşi, “Bunda ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu. Mayıs 2017 Rusya’ya ihracatımızın en yüksek oranda artış gösterdiği ay oldu” dedi. Mayısta sanayi ürünlerinde en fazla ihracat artışını yüzde 237 ile Gemi ve Yat sektörünün elde ettiğini belirten Büyükekşi, bunda geçen yıl ihracat yapılamayan İzlanda ve Danimarka’ya yapılan ihracatın etkili olduğunu kaydetti.

İhracat rakamlarının açıklandığı basın toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şunları söyledi: “2017 ihracatı orta vadeli programdaki 153 milyar dolarlık hedefi çok ileriye taşıyarak belki tarihi zirveyi yakalayacak. İhracatın ithalatı karşılama oranında 2017 hedefimiz yüzde 90 ve üzerine çıkmak. Orta vadede hedefimiz ihracatını ithalatı karşılama oranında yüzde 100’ü yakalamak. Bu kaçınılmazdır.”

İlginizi Çekebilir

Şişli'de Hdp'lilerin Tutuklanmasını Protesto Edenlere Polis Müdahalesi (3)

* HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto eden gruplar, Şişli Camii önünde biraraya geldi.


Yaratıcılığı ve Yenilikçiliği Ödüllendiriyor;

Mobil Pazarlamanın küresel gelişimine yön veren Mobile Marketing Association (MMA) tarafından düzenlenen ve dünyanın sadece mobil pazarlamaya yönelik tek ödül programı olma özelliği taşıyan MMA The Smarties ödül programı için 2018 başvuru süreci başladı.


Carousel AVM'de Anılar Hayat Buldu

Hayattaki değerleri anların yaşattığı mutlulukların değerini ön plana çıkartan yarışma ile yaşanan tüm anılar canlana-rak ödüllendirildi.


On Üç Sanatçının Kız Çocuklarının Eğitimi İçin Yazdığı, Onlar'ın Öyküsü İnkılâp Kitabevi'nden Yayımlandı

Gazeteci Ömür Sabuncuoğlu’nun hazırladığı, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının ve gazetecilerinin kız çocuklarının eğitimi için kaleme aldığı öykülerden oluşan Onlar’ın Öyküsü, İnkılâp Kitabevi’nden yayımlandı.


Ünlü Annelerden Toçev&Adl Lansmanına Anlamlı Ziyaret

‘‘Okumak Her Çocuğun Hakkıdır ’’


Etiketler: 2017, yüzde, Büyükekşi, ihracat, İhracatYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img