23 Temmuz 2015 Perşembe 00:27

ŞEHİR

İETT otobüslerinde 'karakutu' dönemi

İETT otobüslerinde 'karakutu' dönemi

34VOLT

İETT otobüslerinde başlatılması planlanan 'karakutu' uygulamasıyla kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşulların kayıt altına alınması hedefleniyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği 'Sürdürülebilir Toplu Taşıma İçinKarakutu Geliştirilerek Sürüş Güvenliği ve Yakıt Tasarrufu Sağlanması Projesi' sayesinde, kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınacak. Projenin öncelikli hedefi, yol ve sürüş güvenliğinin arttırılması, kaza sayılarının ve bakım giderlerinin düşürülmesi, yolcu konforunun artırılması ve yakıt tasarrufunun sağlanması.

Söz konusu teknolojiyle ulaşımdaki birçok sorun çözülmeye çalışılacak ve araçlardaki elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak araç bilgilerine uzaktan erişim sağlanacak.

Seksenin üzerinde veri alınacak olan sistem, sadece veri kaynağı oluşturmakla kalmayıp verileri analiz edecek.

Böylece iç ortam klima sıcaklığından yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar birçok bilgi, anlık olarak tek bir merkezden yönetilecek.

Projeyle yolcuların şoförün klima açmaması, aracın hızlı ya da yavaş gitmesi gibi şikayetlerine de çözüm bulunmuş olacak.

Ayrıca, toplanan veriler sayesinde otobüslerdeki yolcu oranı ölçülecek, şoförler de araçların verimli kullanılması konusunda eğitilecek.

Muhabir: Sefa Mutlu

İlginizi Çekebilir

Lezita Oluşturduğu Stant Ve Döner Tadım Alanında Üç Binden Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

LEZİTA, EN BEĞENİLEN ÜRÜNLERİNİ


Eib, Üç Ayda Bin 282 İhracatçıya 25 Konuda 5 Bin 195 Saat Eğitim Verdi

www.egebirlik.org.tr


Göztepe'de Göktuğ Korkuttu

Türkiye 1'İnci Ligi'nde pazar günü zirve mücadelesindeki en yakın rakibi Boluspor'u ağırlamaya hazırlanan Göztepe'de genç kaleci Göktuğ'un sakatlığı teknik heyetin keyfini kaçırdı.


Usta Spiker Mesut Mertcan’ın Dileği Gerçek Oldu!

Verdiği bir röportajda son kez TRT ekranlarından ana haberi sunmak istediğini açıklayan TRT eski spikeri Mesut Mertcan, Erhan Çelik ile birlikte TRT 1 ana haberi sundu.


Deborah Mılano Extra Precısıone Eyelıner İle Daha Derin Bakışlar !

Yalnızca Watsons mağazalarında ve watsons.com.tr adresinde bulabileceğiniz İtalyan kozmetik devi Deborah Milano, yeni likit eyeliner’ı ‘Extra Precisione’ ile makyaj çantanızın yeni vazgeçilmezleri arasında olacak.


Etiketler: istanbul kalkınma ajansı, istkaYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img