21 Haziran 2019 Cuma 10:03

BİLİM TEKNOLOJİ

Hititlerin 3 bin yıllık zaman makinesi

Hititlerin 3 bin yıllık zaman makinesi

OKUYUCU

Hititlerin inşa ettiği Yazılıkaya Açıkhava Tapınağının güneş ve ay yılını saptayan bir zaman makinesi olduğu anlaşıldı

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Luvi Araştırmaları Vakfı (Luwian Studies) başkanı Jeoarkeolog Dr. Eberhard Zangger ile Basel Üniversitesi Mısırbilim Anabilim Dalı öğretim üyesi arkeoastronomi uzmanı Dr. Rita Gautschy ile birlikte Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı'nın astronomik ve dinsel gizemlerine dair önemli yeni bilgiler içeren bir araştırmaya imza attı.

Makaleye göre; Hititler, Yazılıkaya Açıkhava Tapınağını önemli astronomik tarihleri şaşmaz doğrulukla gösteren bir açık hava takvimi ve saati gibi kullanmışlar. Ve aynı takvim bugün bile şaşmaksızın çalışıyor.

A Odasındaki rölyefler kameri ayların, günlerin ve yılların takibinde kullanılılan bir takip sistemi içeriyor.

Tapınak Duvarları gündönümlerine işaret ediyor.

Erkek Tanrı figürleri Ay Takviminin günlerini simgeliyor.

Dişi Tanrılar ise Güneş Yıllarını gösteriyor.

34Volt İstanbullunun Açılış Sayfası

Yazılıkaya Hitit rahiplerinin takvimlerini tuttuğu yerdi:  Büyük olasılıkla güncel gün, ay ve yılı, taş ya da tahtadan yapılmış gösterge sütunlarını hareket ettirerek işaretliyorlardı. Bu yöntemle bir yıldaki en önemli günleri belirleyebilirlerdi: Yeni Yıl, gündönümleri, ekinokslar ve aylık bayramlar. Hititler sayısız tanrılarına hizmet etmek için hiçbir fırsatı kaçırmazlardı, bu yüzden de rahipler için bir yıl içinde sayıları 165’i bulan bayramların tarihini doğru olarak tayin etmek büyük zorluktu.

Hititlerin Güz Dönümü Bayramı nasıl kutlanıyordu?

Böylesi bir yorumla Yazılıkaya’daki bir bayramın, örneğin yaz gündönümü bayramının neye benzediğini daha kolay hayal edebiliriz: Rahiplerin eşlik ettiği kral ve ailesi akşamüstü tapınak avlusuna geliyorlardı. Kapı evi esas olarak güneş tanrıçası Arinna’nın tapınağa girişini sağlıyordu. Günbatımından kısa süre önce, güneş ışınları kapı evininin içinden geçip, özenle konuşlandırılmış (olasılıkla altınla kaplanmış) Tanrıça’nın kendi heykelini aydınlatıyor, böylece törene katılanlar ilahi bir tecelliye tanık oluyorlardı. Bu unutulmayacak deneyimden etkilenmiş olan cemaat, A Odasına ilerliyor ve orada da yılın geri kalanında gölgede kalmış olan Büyük Kral’ın suretinin ihtişamla aydınlandığı görüyorlardı. Güneş tanrıçasının kutsal gücü böylece onun dünyadaki temsilcisine aktarılıyor ve kralın otoritesi perçinleniyordu.

Makalenin Türkçe tam metni de pdf olarak https://www.arkeolojikhaber.com/haber-hititlerin-goksel-dini-ve-yazilikaya-acikhava-tapinaginin-gizemi-22231/ adresinden indirilebiliyor.İlginizi Çekebilir

1907 Fenerbahçe Derneği Kamuoyu Duyurusu

KAMUOYU DUYURUSU


Sosyal Girişimciler Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe’De İnsanlığın Yarınını Konuştu

Sayın basın mensubu,


Dünyanın En Büyük Influencer Buluşması İstanbul’Da Gerçekleşecek

Dünyanın En Büyük Influencer Buluşması İstanbul’da Gerçekleşecek


Doubletree By Hilton, Ankara’Daki İlk Otelini Lösev’İn Sağlık Kenti’Nde Açacak

ANKARA – 03 Eylül 2019 – Türkiye pazarında hızlı büyümesine devam eden DoubleTree by Hilton, Ankara’da hizmet vermeye hazırlanıyor. Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) tarafından Ankara’nın İncek bölgesinde yapılan Sağlık Kenti’nde yer alan otelin bu sene içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Ankara’nın hızla gelişen İncek bölgesi, kentsel dönüşüm programı kapsamında önümüzdeki yıllarda önemli sayıda kamu hizmet binası, iş merkezleri, üniversite ve yabancı elçiliklere ev sahipliği yapacak.


İş Bankası’Ndan Birikim Yapmayı Kolaylaştıran Dijital Yenilik Robofon Danışmanı

İş Bankası’ndan Birikim Yapmayı Kolaylaştıran Dijital Yenilik: Robofon Danışmanı


Etiketler: Yazılıkaya, önemli, olarak, Hititlerin, AçıkhavaYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img