27 Mayıs 2019 Pazartesi 11:37

GÜNDEM

Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Türkmen'den Nükleerdeki Şehir Efsanelerine Cevaplar

Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Türkmen'den Nükleerdeki Şehir Efsanelerine Cevaplar
Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Türkmen'den Nükleerdeki Şehir Efsanelerine Cevaplar

34volt » 34Volt

Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr.Türkmen'den nükleerdeki şehir efsanelerine cevaplar:

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

“Dünya nükleerden vazgeçmiyor aksine büyük atılım için gün sayıyor”

Nükleer en çevreci enerji türüdür"

“İsviçre nüfusunun yüzde 10’u nükleer santrallerin çevresinde yaşıyor”

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Türkmen’e nükleerle ilgili şehir efsanelerini, insanların kafasındaki soru işaretlerini sorduk. “Bir nükleer santralin yakınında yaşamak, denize girmek, santral civarında yetişen tarım ürünlerini tüketmek ve turizm faaliyetlerinde bulunmak canlılar için bir tehdit oluşturmaz" diyen Türkmen, "Örneğin İsviçre nüfusunun yüzde 1’i bir santralden 5 km’lik bir mesafede, yüzde 10’u ise 15 km’lik bir mesafede yaşıyor” dedi.

İddia edilenin aksine dünyanın nükleer enerjiden vazgeçmediğini vurgulayan Türkmen, “Önümüzdeki 10 sene içinde nükleer santral projelerinde ciddi artış olması beklenmektedir. Dünya vazgeçmiyor aksine daha büyük bir atılım için gün sayıyor” ifadelerini kullandı. Nükleer santrallere karşı çıkanların Çernobil ve Fukuşima kazalarını örnek verdiğine dikkat çeken Türkmen, "Artık Çernobil benzeri bir kazanın olması yeni nesil güvenlik sistemleri ile mümkün değildir. Fukuşima ise tam olarak bir ‘tasarım ötesi’ bir kazadır. Bu kazayı takiben nükleer sektör, tasarım ötesi kazaların önlenmesine yönelik de yeni tasarımlar ve teknolojiler geliştirmektedir. Yeni nesil güvenlik teknolojileriyle nükleer santrallerde 10 binde 1’den 10 milyonda 1’e düşmüştür. Gelişen teknoloji ile bu olasılık her geçen gün daha da azalmaktadır" dedi.İlginizi Çekebilir

F 35’Lere Parça Üreten Fabrika Siber Saldırıya Uğradı, Üretim Durdu

SİBER SALDIRI ÜRETİMİ DURDURDU, ÇALIŞANLAR EVE GÖNDERİLDİ


Kişisel Veriler Koruma Altındakişisel Veri Güvenliği Kişinin Kendisi İle Başlar

“KİŞİSEL VERİLER KORUMA ALTINDA”


Mehrymuxninon İşbirliği "Fransız İhtişamında Egzotik Macera" &Görseller

Trend öncüsü çanta markası Mehry Mu’nun eklektik tarzı ile sektöründe hızla yükselen aksesuar markası Ninon’un ışıltılı hayal aleminden doğan tılsımlı Ninon x Mehry Mu limited edition sonbahar-kış clutch koleksiyonu bu sezon cesur rüyaların peşinden gidiyor.


Tasarımın Yıldızları Işık’Ta Buluştu

Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde düzenlenen ve ilk üç günü çalıştaylarla geçen Işık Tasarım Günleri’nin son iki gününde ise konferanslar dizisi yer aldı. Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun katkılarıyla düzenlenen ve Işık Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra İstanbul’daki farklı üniversitelerin öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği Tasarım Günleri’nde, üretimleriyle fark yaratmış birbirinden değerli tasarımcılar yer aldı.


Şirketlerin İş Sürekliliğini Aksatan 5 Kör Nokta

DİJİTAL ALTYAPINIZDAKİ KÖR NOKTALAR


Etiketler: nükleer, Türkmen, aksine, için, NükleerYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img