8 Ocak 2018 Pazartesi 00:08

SAĞLIK

Güçlü bağışıklık sistemi için el hijyeni şart!

Güçlü bağışıklık sistemi için el hijyeni şart!

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Kış mevsiminin gelmesi nedeniyle kapalı ve kalabalık alanlarda daha fazla vakit geçirmek, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor. Özellikle bulaşıcı enfeksiyonlardan korunmak için el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ellerin sık sık yıkanmasını önererek yıkama süresinin en az 30 saniye olması gerektiğini vurguluyor.


Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, içinde bulunduğumuz kış mevsiminde bulaşıcı hastalıkların yaygınlaştığını belirterek el hijyeninin önemini vurguladı.

El hijyeninin yeteri kadar sağlanamadığı takdirde enfeksiyonlara davetiye çıkarıldığını ifade eden Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, el yıkama ile belirli oranda enfeksiyonların önüne geçilebileceğini söyledi.


El temasından sonra eller yıkanmalı


El hijyenini sağlamak için fırsat buldukça ellerin yıkanması gerektiğini söyleyen Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, özellikle sosyal hayatta el temasını gerektiren alışveriş, toplu taşıma araçlarını kullanma, para alıp verme gibi tüm rutin işlemlerden sonra el temizliği için su ve antimikrobiyal olmayan katı/sıvı sabun kullanılabileceğini belirtti.


İdeal el yıkama nasıl olmalı?


Günlük aktiviteler sırasında cilde bulaşan mikroorganizmaların, sabun ve su ile ellerin yıkanması durumunda ciltten tamamen uzaklaştırılabileceğini ifade eden Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, şunları söyledi: “Eller mutlaka uygun sabunla yıkanmalı ve yıkama süresi en az 30 saniye olmalıdır. Ayrıca ellerde gözle görülür bir kirlenme olduğunda da antimikrobiyal sabun kullanılabilir. Önce eller su ile ıslatılarak yıkanmaya başlanmalı. Ellere 3-5 ml sabun alınıp en az 15 saniye süre ile eller ovalanmalıdır. Ellerin ve parmakların tüm yüzeyinin sabunla kaplanmış olmasına dikkat edilir. Eller su ile durulanır ve tam olarak kurulanır.”

İlginizi Çekebilir

İpini Koparan Boğa, Öğrenci Yurduna Daldı

Kilis’Te, ipini koparan boğa, üniversite öğrencilerinin kaldığı yurdun bahçesine girdi, kendisini yakalamak isteyen bir güvenlik görevlisi ile öğrenciyi boynuz darbeleriyle yaraladı.


Bülten Network İle Sıcak Yaz Günlerinde Şıklık Ön Planda

NetWork İlkbahar/Yaz 2018 erkek koleksiyonu şehrin tempolu yaşamından deniz seviyesine geçerken kullanabileceğiniz şık tasarımlardan oluşuyor. Sıcak yaz aylarında tercih edilen kısa kollu ve hafif kumaşlı gömleklerin yanı sıra, ceket içine giyilebilen triko polo yaka tişörtlere kadar birçok parça yazın ‘olmazsa olmaz’ı haline geliyor.


Sleepy Natural Kadın Pedi Lansmanı

Doğal bambu lifleri sayesinde hızlı emiciliğe sahip Sleepy Natural, yenilikçi özellikleriyle kadınlara aradıkları konforu sunuyor


Nıke’Tan 3D Ayakkabı Yüzü: Flyprınt

Değerli Basın Mensubu,


Ankara Ekonomisine Yön Verenler Buluştu

Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği’nin düzenlediği Atılım Business Network toplantısının birincisi Yıldırım Kule’de gerçekleşti.


Etiketler: için, yıkama, Uzmanı, Şerafettin, ÖzerYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img