23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:47

GÜNDEM

Geleceğin Üniversitesi Nasıl Olacak

Geleceğin Üniversitesi Nasıl Olacak

34volt » 34Volt

KONU: GELECEĞİN ÜNİVERSİTESİ NASIL OLACAK?

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Yeni nesil üniversiteler nasıl olacak? İş dünyası neler bekliyor, üniversiteler hangi eğitim modellerine göre öğrencilerini hayata hazırlayacak? Dünyanın en büyük eğitim kurumlarının dahi derslerini online ve ücretsiz açtığı bir dünyada üniversitelerin büyük dönüşüme hazırlanması gerektiği düşünülüyor.

Dijital dönüşüm; yeni teknolojiler ve çevrimiçi uygulamalar ile her sektör ve meslekte etkisini derinden hissettiriyor. Üniversitelerin geleceğinin nasıl olacağı, kampüs ve eğitim modellerinin dijital devrim ile birlikte nasıl dönüşeceği de merak konusu.

Dr. Görkem İldaş, “Yolun Başındayken” isimli eğitim programında “geleceğin üniversiteleri”ni Atlas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Batuhan Özay ile konuştu. Habertürk TV’de yayınlanan programda, yeni mesleklerin ortaya çıkmasıyla üniversitelerin de şekillendiğini ifade eden Prof. Özay, dijitalleşmeyle birlikte kurumların kombine modeller üzerine çalıştığını söyleyerek, “Üniversitelerin kendilerini geleceğe adapte etmeleri gerekiyor. Diplomayı alıp mezun olduktan sonra da belli dönemlerde tekrar üniversiteye dönüp, eğitim almanız gerekecek.” dedi.

MEZUNİYET SONRASI EĞİTİM SÜRECEK

Yeni neslin üniversite eğitimi için istihdam ve kariyere yönelik bir program talep ettiğini anlatan Prof. Dr. Özay, “Mezun olduktan sonra bir istihdam olacak, sonrasında bir kariyer planlayacaklar. O yüzden kampüs de akademik kadro da çok önemli. Ama geleceğin üniversitesi olarak bir şey daha eklemek lazım: Mezuniyet sonrası eğitim” dedi. Özay, şöyle devam etti:

“Biz üniversiteler olarak öğrencilere 21. yüzyılın yetkinliklerini de vermek zorundayız. Çünkü sadece geleneksel bilgiye dayalı eğitim artık gelecek üniversitelerin eğitim sisteminde yer almamalı. Aktif öğrenme modeli ya da hibrit öğrenme modeline üniversiteler gitmeli. Geleneksel eğitimde öğrencilere akademisyenler genel akademik bilgiyi derslikte verir. Sonrasında ödev ve projelerle ders dışında öğrenciler bu bilgileri özümsemesi istenir. Biz aktif öğrenme ya da hibrit öğrenme modeline göre eğitim modeli belirledik. Burada öğrenci ders öncesinde, hangi konular anlatılacak görecek, kendisine verilecek dokümanlara çalışıp gelecek. Anlamadıklarını soru haline getirecekler, akademisyenler bu sorulara göre öğrencileri gruplandıracak, akademisyenler bir anlamda öğrencilere danışmanlık yapacak. Böylelikle kendi bilgilerini özümsemiş olacaklar.”

İŞ DÜNYASI MEZUNDAN NE BEKLİYOR?

Öğrenme kavramının içerisinde çeşitli yetkinlikleri barındığını söyleyen Prof. Özay, “Biz üniversiteler esasında öğrencilerin bir kısmının bu yetkinlikleri ortaöğretim ve lisede almış olduklarını bekliyoruz. Ancak yetkinlikler biraz eksik kalıyor” diyerek, şunları ekledi:İlginizi Çekebilir

Hero Baby’Den Pandemi Döneminde Çalışanlarına Fiziksel Ve Psikolojik Destek!

“Çalışanlarımızın bu dönemi hem fiziki hem de psikolojik olarak sağlam bir şekilde geçirmesini önemsiyoruz”


Korona 21. Yüzyıl İnsanına Olumlu Etki Edecek

Türkiye’de hayat, tüketim ve algılar dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgınından nasıl etkilendi?” sorusuna cevap arayan araştırma, öncelikli olarak günlük yaşantımızdaki rutinlerimizi yeniden şekillendirdiğimizi ve davranış değişiklikleri gösterdiğimizi tespit etti.


Girişim Ekosistemi Rekorlarla Büyüyor

KPMG’nin Pulse of Fintech 2019 raporuna göre geçen yıl dünyada küresel fintech yatırımları 137,5 milyar dolarlık işlemle yeni bir rekora imza attı. Türkiye’deki girişim ekosistemi ise 2019’da yüzde 66 büyüyerek 102 milyon dolar yatırım aldı


Tv Haber Montaj Faırmont Quasar Istanbul’Da Caz Rüzgarı Esti

Fairmont Quasar Istanbul, dünyanın en prestijli müzik organizasyonlarından biri olan Montreux Caz Festivali’nin yükselen yıldızı Bobby Bazini’yi ağırladı.


Flütler Trump Avm’Den Renklendirmek Çocuklardan, 8 9 Şubat Trump Avm

Trump Alışveriş Merkezi’nin özel çocuk katında bu hafta sonu da birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar bu hafta sonu ‘Flüt Boyama Atölyesi’nde müzik derslerinde kullanabilecekleri flütleri dilediklerince renklendirecekler. Hayal güçlerini kullanarak boyadıkları flütlerle notaları eğlenerek öğrenecekler. Atölye etkinlikleri, 8-9 Şubat günlerinde 14.00 – 16.00 saatleri aralığında gerçekleşecek.


Etiketler: eğitim, üniversiteler, Özay, Prof, öğrenmeYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img