14 Temmuz 2017 Cuma 12:25

BİLİM TEKNOLOJİ

Foça'nın ünlü seramikleri Kral Arthur'un kalesinde bulundu

 Foça'nın ünlü seramikleri Kral Arthur'un kalesinde bulundu

Kral Arthur'un da aralarında olduğu Kelt krallarının sofra seramiklerinin Foça'dan gittiği anlaşıldı

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Efsanevi sahil şatosunun bulunduğu Tintagel kalesinde arkeoloji kazıları erken Cornish krallarının zarif zevklerini ortaya çıkardı.

İngiltere'nin Güney Batısındaki Cornwall Kontluğunun kuzey kesimlerindeki Atlantik kıyısında yer alan engebeli arazilerde kurulmuş Tintagel köyü yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı küçük bir yerleşim alanı ama Birtanya'da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında. Turistlerin ilgisinin sebebi şüphesiz ki köyde bulunan efsanevi Tintagel Kalesi'nin Kral Arthur ve Büyücü Merlin efsaneleriyle bağdaştırılması.

Ancak English Heritage (İngiliz Mirası - İngilterenin tarihi alanlarını koruma misyonuyla çalışan kuruluş) üyeleri; efsanevi sahil şatosunun kalıntılarına sahip Tintagel Kalesi'nin tarihi konusunda; en önemli İngiliz kültür miraslarından biri olmasına rağmen Arthur ve Merlin'in öykülerine çok fazla vurgu yapılmasından rahatsızlar. Onlar, Tintagel kalesinde on yıldır süren arkeolojik kazıları gölgede bırakan efsaneleri öne çıkartmak yerine, kalenin gerçek tarihine odaklanmayı ve eski Cornish mirasını konuşmayı tavsiye ediyorlar.

The Guardian gazetesinde Steven Morrisimzalı habere göre; Tintagel kalesinde arkeoloji kazılarındaki son keşifler belki onların bu arzusunu sağlamayacak ama en azından efsane ile gerçekler arasındaki dengeyi düzeltmeye yardımcı olabilecek türden.

SERAMİKLER TÜRKİYE'DEN KADEHLER İSPANYA'DAN

Tintagel Kalesinde yapılan arkeolojik kazılara göre; erken dönem Cornish kralları, istiridye yemeye bayılıyorlardı. Bunun yanı sıra İspanya'dan getirilen cam kadehlerde kaliteli şarap içmek Türkiye'den ithal edilen kâselerden kızarmış domuz eti yemek en büyük sofra zevkleriydi.

Cornwall Arkeolojik Ünitesi ( Cornwall archaeological unit- CAU) tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılardaki buluntular; Tintagel'in 5. ve 6. yüzyıllar boyunca kraliyet bölgesi olduğu ve ticaret bağlantılarının doğu Akdeniz'e kadar ulaştığını kanıtlıyor.

ÜNLÜ FOÇA SERAMİĞİNDEN YAPILMIŞ KASE

Kazılarda kayrak taşlarından yapılmış basamaklarla ulaşılan Tintagel'in ada bölgesinin güney terasındaki taş duvarlı yapıların kalıntıları bulundu. Kalıntılar arasında Türkiye'den gitmiş eşyalar da var. Foça'nın ünlü terra sigillata tarzında üretilmiş seramik kase onlardan biri.  (Phocaean red slipware bowl - Kırmızı Astarlı Seramik kase -  12 İon kenti arasında yer alan Phokaia, İzmir'in Foça İlçesi'nin Antik Çağ'daki adıdır). Kazılarda aynı zamanda Türkiye'nin güneyinden ve Kıbrıs'tan gttiği düşünülen ithal amforalar ile İspanya'dan getrilmiş kaliteli cam kadehler bulundu.Kalıntılar arasında yer alan, inek, koyun ve keçi kemikleri kasaplık kültürünün yaygınlığını gösteriyor. Morina balığı kemikleri ve istiridye kalıntıları da deniz besinlerinin sevildiğini gösteriyor.

English Heritage, said: “ ">English Heritage üyesi mekan küratörü Win Scutt, buluntuların Tintagel Kalesi'nde yaklaşık bin yıl önce yaşayanların hayatlarına büyüleyici bir bakış sağladığını belirterek; "Roma imparatorluğunun çöküşünün İngiltere'yi karanlığa attığını düşünmek kolaydır ama Cornish krallarına (Erken dönem Kelt kralları) ait bu taş yapıda bulunanlar o döenmde de lüks hayat yaşandığını kanıtlıyor. Türkiye'den gelen ince tabaklar, süslenmiş İspanyol cam kadehleri ile şarap içip, kızarmış domuz, balık ve istiridye yedikleri ziyafet sofraları kurulduğunu anlıyoruz. Bu ziyafetlerde Doğu Akdeniz'den ticareti yoluyla amforalar içerisinde gelen şarap ve yağları kullanıyorlardı" dedi. CAU proje direktörü Jacky Nowakowski de "Kazılarımız inanılmaz derecede iyi korunmuş taş duvarlar, kayrak zemin taşları ve iyi inşa edilmiş bina kalıntıları ortaya çıkardı. Bu keşifler geçen yıl yapıldı, ancak ayrıntılarını bu sene açıklayabildik. 2017'deki planımız, güney terasta daha büyük bir alan açmak ve böylece binaların boyut ve boyutlarını iyi bir şekilde incelemek ve tam olarak ne zaman inşa edildiğini ve nasıl kullanıldıklarını bulmaktır" dedi.
 

arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Blog Yazarları ve "Blogger Annelik"

Hürriyet'ne Ömür Kurt, blog yazarları arasında farklı bir yeri olan blogger "Manyak Anne" Şebnem Seçkiner ile kitabı "Manyak Anne"yi konuşmuş. İlginç bulduğumuz için paylaşıyoruz.


Waternet’Ten Ofiste Su Tüketimini Artıran Öneriler

Ofisteki doğum günü kutlamasında yediğiniz bir dilim pastanın ardından ne kadar su içmelisiniz?


Ayşegül Aldinç’ten yeni klip müjdesi

11 Kasım’da yayın hayatına başlayan ve 10 gün boyunca İstanbul’da Pera64’te yayın yapacak olan Red Bull Music Academy Radio’nun dünkü konuğu Ayşegül Aldinç oldu. Efsane sanatçı, Murat Meriç’e müziğe başladığı ilk yılları ve son albümüne dair merak edilenleri anlattı.


Bırakın Macun Ve Fırçasını Kendisi Seçsin

ÇOCUKLARIN DİŞ HEKİMİNE GÜLE OYNAYA GİTMESİNİN TÜYOLARI


İran: Darbe Gecesi Erdoğan’In İran’A Gelmek İstediği Haberi Doğru Değil

İran Lideri Ayetullah Hamaney’in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’a gelmek istediğine yönelik basında çıkan iddiaların doğru olmadığını ifade etti.


Etiketler: Büyücü Merlin, Cornwall, English Heritage, Foça, foça seramikleri, İngiltere, İngiltere'deki arkeolojik kazıda Foça seramiği bul, İspanya, İzmir, Jacky Nowakowski, kadeh, kase, Kıbrıs, Kırmızı Astarlı Seramikler, Kral Arthur, Phokaia, Terra sigillata, Tintagel Kalesi, Türkiye, Win Scutt,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img