13 Temmuz 2014 Pazar 10:38

ŞEHİR

Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar

Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar
Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar
Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar

DHA » EZGİ ÇAPA

Fikirtepe'de 4’üncü yılına giren kentsel dönüşüm açmazı Fikirtepe’de düzenlenen basın toplantısında yeniden ele alındı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Fikirtepe'de 4’üncü yılına giren kentsel dönüşüm açmazı Fikirtepe’de düzenlenen basın toplantısında yeniden ele alındı. Fikirtepe’de 31 dönümlük arazinin ortasında tek başına kalan evin sahibi Alaaddin Demirel, “Teminatsız metinlere imza atmamız istendi. İmzalatılan sözleşmelerin garantisi yok. Büyük bir ihtimalle buradan ayrılan insanlar bir daha buraya dönemeyecek” diye konuştu.

Basın toplantısını Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Düzenledi

Merdivenköy Mahallesi'ndeki Halis Kurtça Kültür Merkezi'ndeki toplantıya bu süreçte evini yıktırmayarak tek başına kalan ve adı 'Fikirtepe inatçısı'na çıkan Alaaddin Demirel, Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Sabır Karakoçoğlu, avukat Hüseyin Karataş ve mimar Cemal Kurtoğlu katıldı.
  

İnsanlar bi·r daha Fi·ki·rtepe’ye dönemeyecek 

Alaaddin Demirel, “teminatsız metinlere imza atmamız istendi” dedi. Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarının altını çizen Demirel, “İmzalatılan sözleşmelerin garantisi yok. Büyük bir ihtimalle buradan ayrılan insanlar bir daha buraya dönemeyecek” diye konuştu. Fikirtepe’de alınan ‘acele kamulaştırma’ kararının herhangi bir kamu yararı sağlamadığını belirten Demirel, “Bu kamulaştırma değil, el koyma. Adaletsiz bir uygulama. Hem firmaların hem bizim haklarımızı koruyan bir anlaşma istiyoruz” dedi.

i·nsanlar yanlizlaştirıldı

Avukat Hüseyin Karataş ise kentsel dönüşüm sürecinde tüzel kişilerle karşı karşıya gelen vatandaşların ‘yalnızlaştırıldıklarını’ söyleyerek, “Arkalarında bir hukukçu ordusu, içinde 40 tane tilkinin dolaştığı metinler ile geliyorlar. Karşısında avukata danışacak gücü olmayan insanlar var. İnsanlar 30 sayfa sözleşmede ne yazdığını bilmeden imzalıyorlar” diye konuştu.

Proje maketi· üzeri·nde satiş yapiyorlar

Müteahitlerle anlaşma sürecinde komşular arasında anlaşmazlıklar ve düşmanlıklar meydana geldiğini belirten mimar Cemal Kurtoğlu, Fikirtepe’de inşaat yapmaya talip olan firmaları eleştirdi. Kurtoğlu, “Müteahhitler Fikirtepe’ye hücum etti ama bunlar aklı başında yeterli sermayesi olan müteahhitler değil. Maket üzerinden satış yapıp sermaye birikimi sağlayan, düşük sermayeli firmalar buraya geldi" dedi.

 Kurtoğlu, “Fikirtepe’nin rant değeri çok yüksek. 4 yıllık süre çok güzel değerlendirebilir, uluslararası yarışmalar açılabilir, yaşam altyapısı düşünülerek çok güzel projeler yapılabilirdi. Fırsat kaçtı. Bu saatten sonra mevcut yasalardan kendimizi korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 İlginizi Çekebilir

Perakende Mağazacılık Dijitalleşiyor…

Sistem 9 Hakkında Merkezi İstanbul’da bulunan Sistem 9, uçtan uca Dijital Signage (DS) entegrasyon çözümleri ve Dijital Ev dışı (DOOH) reklam kanalları konusunda lider bir firmadır. Şirket, Kurumsal Çözümler ve Reklamcılık olmak üzere iki ayrı alanda faaliyet gösteriyor.Sistem 9, DS alanında; yazılım, donanım, kurulum,teknik servis ve içerik yönetimi de dahil olmak üzere anahtar teslimi çözümler sunuyor.


Çizgiyi Reklama Taşıyan Orhan Büyükdoğan’In Eserleri Karikatür Evi’Nde Sergileniyor

Henüz renkli televizyonlar yokken, çizgi hikayeleri ile hayatımızı renklendiren Orhan Büyükdoğan’ın eserlerinin bir araya geldiği ‘Düşsel Tiplemeler: Orhan Büyükdoğan Karikatürleri’ isimli karikatür sergisi 4 Mayıs – 3 Haziran tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde izleyici ile buluşuyor.


Dıgıtal Age Summıt, “Güven” Kavramını Konuşmak Üzere Geri Sayıma Başladı!

Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda gerçekleşecek Digital Age Summit için geri sayım başladı. 8 Mayıs 2018 tarihinde Four Seasons Bosphorus Istanbul’da bu yıl 12’ncisi düzenlenecek zirvede “güven” kavramı her açıdan ele alınacak.


Outsourcing 20 Milyar Tl Büyüklüğe Ulaşacak

Şirketler ana faaliyetleri dışındaki işlerle uğraşmak istemiyor


Bolu'da Fetö Yalanı İle Dolandırıcılığa Karşı Broşürlü Uyarı

Bolu'da polis ekipleri, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) adını kullanarak yapılan telefon dolandırıcılığına karşı bankalar önünde vatandaşlara broşür dağıtarak uyardı.


Etiketler: merdivenköy, fikirtepe, kadıköyYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img