3 Mart 2016 Perşembe 13:51

KADIN

Ev kadınının kalp krizi geçirme riski daha yüksek

Ev kadınının kalp krizi geçirme riski daha yüksek

34VOLT

Kalp krizi geçirme riskleri açısından yapılan araştırmalar evde hareketsiz yaşam süren kadınların, çalışan kadınlara oranla daha fazla risk taşıdığını gösteriyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Kalp hastalıklarının kadın ile erkeği farklı biçimde tehdit ettiğini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, bu farkları anlatıyor.

Yapılan araştırmalarda ev kadınlarının çalışanlara göre daha hareketsiz bir hayat sürdükleri, daha fazla kilo sorunu yaşadıkları, daha hipertansif oldukları, LDL ve trigliserid düzeylerinin daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, “Bu nedenle, ev kadınlarının kalp krizi geçirme riski çalışan kadınlara göre daha yüksek” diyor.

Türkiye’de kadınlarda erkeklerden daha çok kalp hastalığı görülüyor

Dr. Ateş, cinsiyetler ve kalp hastalığı bağlantısı konusunda da şu bilgileri veriyor: “Yıllarca kalp hastalıkları erkek hastalığı olarak değerlendirildi. Erkeklerin daha fazla kalp krizi geçirmesi ise iş hayatındaki strese bağlandı. Evde kalan eşin daha stresten uzak ve düzenli bir hayat sürdüğü için daha az risk taşıdığı düşünülüyordu. Bu düşünceler halen devam ediyor. Türkiye’de ise toplam kalp hastalığının kadınlarda görülme sıklığı yüzde 7,3 iken erkeklerde ise yüzde 6,2. Kadınlarda özellikle hipertansiyon ve romatizmal kalp hastalıkları daha fazla görülüyor. Koroner kalp hastalığının görünme oranı ise kadınlarda yüzde 3,5 erkeklerde yüzde 4,1 civarında. Koroner kalp hastalığı riski kadınlarda biraz düşük olmasına rağmen zaman içinde artış göstermiş durumda.”

Kalp krizinin kadın ve erkek üzerindeki etkileri farklı

Kalp krizi geçiren hastalar arasında ağrının başlaması ile acil servise başvuru arasındaki sürenin, erkek hastalarda kadın hastalara göre çok daha kısa sürdüğünü belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş şöyle devam ediyor: “Çünkü erkekler kalp krizi riski taşıdıklarını bildikleri için hissettikleri ağrının kalp kaynaklı olabileceğini hızla düşünüyor. Kadınlarda ise göğüs ağrısı biraz daha yaygın oluyor. Omuzlara, boyna kollara, karna ve hatta sırta yayılıyor. Ağrı; gelip giden tarzda, göğüste yanma hissi ya da sadece ağırlık hissi oluşması şeklinde bilinen kalp krizinin şiddetli göğüs ağrısına benzemiyor. Kadınlarda kalp krizini düşündüren semptomlar göğüs ağrısından çok, açıklanamayan anksiyete, bulantı, sersemlik, çarpıntı ve soğuk terleme olarak görülüyor. Bu semptomlarla acil servise başvuran kadın hastalar, en değerli zamanlarını acil servislerde tanı konabilmesi için kaybediyor”.

Koroner kalp hastalığında erkek ve kadın arasında ne fark var?

Koroner kalp hastalığı görülme sıklığı erkeklere göre kadınlarda daha hızlı artıyor.
Total kolesterol yüksekliği erkekler için daha önemliyken kadınlarda HDL daha önemli. HDL düşüklüğü kadınlar için bağımsız risk faktörüdür.
Trigliserid yüksekliği kadınlar için majör risk faktörüdür.
Hipertansiyon iki cins için de risk faktörüdür fakat kadınlara koroner arter hastalığı için daha az etki eder.
Sigara kullanımı her iki cins için de çok önemli bir risk faktörüdür. Sigara kullanma oranları erkeklerde azalmaya başlarken, özellikle genç kadınlar arasında artıyor. Sigara içen kadınların aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanmaları, riski yüksek derecede artırır.
Diyabet kadınlar için daha ciddi bir risk faktörüdür.
Menopoz kadınlardaki riski önemli ölçüde yükseltir. Menopoz yaşı ortalama 47’ye gerilemiştir. Hormon replasman tedavisinin koroner kalp hastalığından korunmada faydalı olduğu ispatlanmamıştır. Hatta, progesteron içeren replasman tedavisinin ciddi risk oluşturduğu tespit edilmiştir.
C-Reaktif protein her iki cins içinde risk faktörüdür. Hormon replasman tedavisi alırken CRP yüksekliği riski ciddi şekilde artırır.

İlginizi Çekebilir

Zap Bölgesindeki Pkk Hedefleri Hava Harekatıyla İmha Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde tespit edilen PKK'ya ait 5 hedefin düzenlenen hava harekatı ile imha edildiğini açıkladı.


Mezbahane, Yangında Küle Döndü

Niğde'nin Bor İlçesi'nde elektrik kontağından çıkan yangında küle dönen mezbahanede, yaklaşık 3 milyon liralık hasar meydana geldi.


İnegöl’De Zincirleme Trafik Kazası: 8 Yaralı

– BURSA- Ankara Karayolu’nun İnegöl’ün Kınık Mahallesi yakınlarında 4 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 8 kişi yaralandı.


Sony, “Teos Çözümleri” Yelpazesini Kurumsal Av Ağlarıyla Genişleterek Akıllı İş Yerleri Oluşturmanızı Sağlıyor

Sony geçtiğimiz günlerde öncü ‘TEOS’ teklifi kapsamında yeni bir çözüm setinin duyurusunu yaptı. Gelişmiş özellikler kurumların, müşterilerine kendi akıllı telefonlarından AV cihazlarını kontrol etme, tabletler kullanarak toplantı odası rezervasyonu yapma ve sanal bir resepsiyonist oluşturma imkanı sunarak akıllı iş yerlerine doğru ilerlemesini sağlıyor. Bu ilerleme, anında kablosuz yansıtma özelliğiyle tüm kullanıcılar için sezgisel içerik paylaşımını mümkün kılacak olan TEOS Connect’in lansmanıyla daha da hızlanacak.


Rusya'nın PYD sevdası Türk-Rus ilişkileri zehirleyebilir!

Yumuşayan Türk-Rus ilişkilerine PKK'nın Suriye uzantısı PYD damga vuracak gibi gözüküyor. ABD'lilerle paralel düşünen Rusların PYD ve PKK sevgisi depreşti. Ruslar terör örgütünü Cenevredeki masada istiyor.


Etiketler: gürsel ateşYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img