11 Haziran 2017 Pazar 15:12

BİLİM TEKNOLOJİ

En eski mantar fosilinin inanılmaz hikayesi

En eski mantar fosilinin inanılmaz hikayesi

Şu ana dek bilinenden 99 milyon yıl daha yaşlı, en eski mantar fosili adeta imkasızı başardı ve mucizevi şekilde kireç taşının içinde korunarak günümüze ulaştı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yaklaşık 115 milyon yıl önce, antik süperkıta Gondwana parçalanırken bir mantar nehre düştü ve imkansız gibi görünen bir yolculuğa çıktı. Onun kaderi fosilleşerek korunup, günümüz bilimcilerini şaşırtmaktı.

Dünyanın en eski mantar fosili, olağanüstü derecede seyrek görülen olasılıkla, 115 yıl boyunca bir kireç taşı içinde tek parça kalmayı başardı.  Araştırmacılar mantarları Agaricales sınıfına kaydettiler ve Gondwanagaricites magnificus olarak adlandırdılar.

********************************************************************************

 BU HABERLER DE ÇOK İLGİNÇ... TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ:

> TAŞ DEVRİ MATKABI: BURSA'DA BULUNAN 7 BİN 500 YILLIK MATKAP UCU

> AZTEKLERİN ÖLÜM OYUNU PİSTİ BULUNDU

**********************************************************************************

Gondwanagaricites magnificus Mmantar yaklaşık 5 santimetre (2 inç) boyunda.

Bilim adamları, Brezilya'nın kuzey doğusunda, kireç taşı içinde sağlam kalarak bugüne gelen mantarın sırrını hâlâ merak ediyorlar.

Plos One Dergisinde; En Esk Mantar Fosili (The oldest fossil mushroom) başlığı ve Sam W. Heads, Andrew N. Miller, J. Leland Crane, M. Jared Thomas, Danielle M. Ruffatto, Andrew S. Methven, Daniel B. Raudabaugh, Yinan Wang imzaları ile yayınlanan makaleye göre; Mantar, her nasılsa, çok tuzlu bir lagünün içinde kalarak battı ve suyun içinde tuz tabakaları arasında kaldı. Zamanla üzerinde ince tortul tabaka katmanları oluştu. Mantar mineralize oldu, dokuları pirite (aptal altın) oldu daha sonra Mineral goatit'e dönüştü.

Illinois Doğal Tarih Araştırmaları'ndan (Illinois Natural History Survey) paleontolog Sam Heads, Brezilya'nın Crato Oluşumu çalışmaları esnasında bir fosil koleksiyonunu dijitalleştirirken mucize mantarı keşfetti.

"Çoğu mantar büyür ve birkaç gün içinde yok olur" diyen Sam Heads, "Bu mantarın tamamen korunmuş olması çok şaşırtıcı" yorumunu yaptı.

Paleontolog Sam Heads, "Düşündüğümüz zaman, adeta mucize gerçekleşmiş gibi; bu şeyin burada olma ihtimali ne kadar? Bu gölette büyümek üzere bir lagünde yaşamayı başarmak ve  üstesinden gelmek zorunda olduğu diğer engelleri aşmak, mineralize olmak ve 115 milyon yıl korunmak. Bu çok çok düşük bir olasılık. Ama bu mantar bunu başardı. Bu, bir mantarın korunması için çok daha olası bir senaryo; çünkü bir ağaçtan doğrudan orman zeminine düşen reçine, örnekleri kolayca koruyabilir: Bu şimdiye kadar mantar fosil kayıtları verilen durum böyle görünüyor" dedi. 

DAHA ÖNCEKİ EN ESKİ MANTARDAN 99 MİLYON YIL DAHA YAŞLI

Bu keşiften önce, bulunan yeni fosil mantarların kehribar renginde korunmuş olduğunu bildiren INHS mikologu Andrew Miller da yeni raporda yer aldı.

Güneydoğu Asya'da amberde bulunan bir sonraki en eski mantar fosilinin yaklaşık 99 milyon yıl öncesine ait olduğunu belirtildi.

arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Ribellion’Dan Auranızı Yansıtacak Bir Yaz Koleksiyonu

Chic Aura


Dyotherm Isolteco 110 ‘Yılın Isı Yalıtım Ürünü’ Seçildi

B2B Medya’nın Yalıtım Dergisi tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde; tüketiciler ve Seçici Kurul üyeleri DYOTHERM ISOLTECO 110’u ‘Yılın Isı Yalıtım Ürünü’ seçti. DYO’nun çevre dostu yeni nesil ısı yalıtım ürünü, enerji tasarrufu sağlarken yapılara nefes aldırıyor ve ömrünü uzatıyor.


Vaillant Müşteri Odaklı Hizmet Anlayışını ‘Deneyim’ Zirvesinde Anlattı

İklimlendirme sektörünün öncü kuruluşlarından Vaillant, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’18’de, markanın müşteri odaklı hizmet anlayışını anlattı. Zirveye katılan Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin, “Vaillant’ın DNA’sına işleyen ‘müşteri memnuniyeti’ unsuru asla taviz vermediğimiz bir özelliğimiz. Müşteri memnuniyeti 144 yıldır firmamızın tüm operasyonlarının kalbinde yatıyor. Biz de 26 yıldır Türkiye’deki operasyonlarımızı aynı vizyon ve felsefe ile yürütüyoruz” dedi


Foreo’Nun Yeni Cilt Bakımı Ürünü Luna™ 2 İle Cildinizin Gençlik Işıltısını Ortaya Çıkarın

Foreo’nun dakikada 8.000 T-Sonic™ titreşimle gözenekleri kirlerden arındıran gelişmiş sistemi, ölü derileri derinlemesine temizleyerek gözenekleri sıkıştırmaya yardımcı oluyor. LUNA™ 2, düşük frekanslı titreşimler sunan yaşlanma karşıtı modu ile ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor ve cilde daha sıkı bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca, hızlı kuruyan gözeneksiz yapısıyla ultra hijyenik silikon tasarımı bakteri oluşumunu önlüyor.


Power9 İle Değişime Hazır Olun

Eskisinden daha güçlü tasarımı ve özellikleri ile dijital çağın yeni lideri konumuna gelecek yapay zeka işlemcisi POWER9’un tanıtımının yapılacağı lansmanın tarihi duyuruldu.


Etiketler: mantar, içinde, Heads, eski, milyonYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img