12 Ağustos 2015 Çarşamba 16:38

OTOMOBİL

Elektrikli Pehlivan’a Tasarım Ödülü


DHA

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Edirne’De Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan ve elektrikle çalışan 'Pehlivan ElekTrak' adı verilen otomobil, İzmit Körfezi'ndeki 'alternatif elektrikli araçlar yarışmasında 6’nci olurken, tasarım ödülü kazandı. Öğrencilerin ziyaret ettiği Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, araçla şehir trafiğinde tur attı.


Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden 16 öğrenci tarafından 8 aylık çalışma sonucu yapılan elektrikli otomobil, İzmit de TÜBİTAK’ın düzenlediği 'alternatif enerjili araçlar' yarışına katıldı. Öğrencilerin 'Pehlivan ElekTrak' adını verdiği karbon fiber gövdeye ve lityum İon bazlı bataryalara sahip araç, TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve İzmit Körfez pistindeki yarışlarda güneş enerjili araçlar kategorisinde tasarım ödülü alırken, centilmen davranışları nedeniyle 'Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü. Yarışlarda 35 araçtan 30 turu tamamlayan 9 araç içerisine girerek, 6’ncı oldu.


'HAYALET GİBİ ARABA'

Aracı tasarlayıp yapan öğrenciler Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ile birlikte Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i ziyaret etti. Valilik bahçesindeki ziyarette alınan kupa ve başarıları anlatılırken, Vali Şahin araca binerek gezmek istedi. Önce valilik bahçesinde tur atan Vali Şahin, daha sonra şehir trafiğine çıktı. Arkasından da polis memuru koşarak trafiği düzenledi. Şehir trafiğindeki turunun ardından yeniden bahçeye gelen Vali Şahin, aracın performansını çok beğendiğini belirterek, "Valla beğenmek ne demek, bu ne biçim bir şey. Trafikte gören minibüs sürücüsü de şaşırdı. 'Hayalet gibi araba' dedi şaşırdı. Boyası kaportası güzel" yorumunda bulundu.


ARACIN ÖZELLİKLERİ

Elektrikli araçta pil, koltuk ile lastikler haricinde bütün mekanik parçaları ve işletim sistemleri ile bilgisayar sistemleri de üniversite öğrencileri tarafından üretildi. 230 kilo ağırlığında ve 110 kilometre hıza ulaşabilen kapasitede 3 kwh saat batarya ile 100 kilometre gidebilen 'Pehlivan ElekTrak' TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen teknik ve güvenlik kontrollerini başarı ile geçmişti.
İlginizi Çekebilir

47. Postacı Yürüyüş Yarışması Türkiye Finali Eskişehir’De Gerçekleştirildi

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) sadece ekonomik değil, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleriyle de hayatın her alanında yer almaya devam ediyor.


Gsk Türkiye “En İyi İşverenler” Listesinde

GSK Türkiye, ikinci kez katıldığı Great Place to Work Enstitüsü’nün “En İyi İşverenler Listesi”nde bu yıl da yer aldı. GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray, Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. Bu sonuç, kurum kültürümüzün istikrarlı biçimde çalışanlar nezdinde karşılık bulduğunu ve takdir edildiğini ortaya koyuyor” dedi.


Bursaspor'da 4'Üncülüğu Sağlamlaştırma Maçı

Bursaspor, Spor Toto Süper Ligin 10'uncu haftasında yarın deplasmanda Kardemir Karabükspor'la oynayacak.


Liseli Gençler Sahnede Devleşti 666Nükhet Duru, Sertab Erener, Fuat Güner, Kalben, Ece Şeçkin, Çağatay Akman Liselilerle Buluştu.

fizy 21. Liseler Arası Müzik Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu


Yorgunluğa Veda

Yorgunluk modern çağın en yaygın hastalıklarından biri… Bitkin uyanıp işe veya okula sürünerek gidenler, kolunu kaldıracak enerjiyi zor toplayanlar bu hastalığı iyi biliyor. Kişiselleştirilmiş tıp alanındaki çalışmalarıyla tanınan Dr. Sibel Özgül, kronikleşmiş yorgunluğun kişiye özel yaklaşımla tedavi edilebildiğini söylüyor.


Etiketler: Elektrikli, otomobil, Pehlivan, Tasarım, ÖdülüYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img