14 Temmuz 2018 Cumartesi 10:04

GÜNDEM

Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz

Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz
Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz

34volt » 34Volt

EKONOMİK SINIFLAR ve EKONOMİK KRİZ

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İYİ Parti Şişli İlçe Bsşkanlığı’ndsn Gürkan Çakıroğlu “Burjuvazi Sınıfı neden derin ekonomik krize rağmen devlete hatalarını söylemiyor?çıkışı

Bizde “Burjuvazi Sınıfı” neden temel hak ve özgürlükler ile ekonomiye dair konularda batılı toplumların oldukça gerisinde bir konumda bulunuyor? Neden devleti veya erki özgürlükler noktasında teşvik edemiyor? İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krize rağmen neden hükümete bu krize ilişkin hatalarını söyleyemiyor? Batıda liberalizm ve demokrasinin lokomotifi olan bu sınıf bizde neden aynı misyonu göremedi? Sorularıncevabı bizi Cumhuriyet’in kurucu yıllarına hatta daha da gerileri kadar götürecektir.

Cumhuriyet kurulduğunda toplumda ticaretle uğraşan Türk vatandaş nerdeyse yoktu. Eski zamanlarda zaten malum ticareti gayrimüslimler yapıyordu. İşte bu sebeple sermayede olmadığı için devlet kendi burjuvazi sınıfını kendi oluşturdu ve devlet ihaleleri ile bir zengin zümresi yarattı. Bu zümre gücünü devletten bağımsız girişimlerle elde etmediği içinde her zaman birey-devlet veya toplum-devlet arasında seçim yapması gerektiğinde devletten yana tavır aldı. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve bu süreçlerde bu kesimin tepkisi ortadadır.Hiçbir zaman özgürlüklerden yana olmadılar.

Son olarak AKP İktidarı, bu sınıfın bağlılığı kendisine olmadığı için öncelikle bir yandan kendi zengin zümresini oluşturmak adına devlet ihalelerini kendi kesimine yönlendirdi, diğer yandan da bu eski zümreninbağlılığının güce yani devlete olduğunu bildiği için devlete iyice yerleşerek bunlardan ciddi bir kesimini zamanla devşirerek kendisine bağladı. İşte bu sebeplerle bizde ki “Burjuvazi” kesimi hiçbir zaman ekonomik olarak hangi konu olursa olsun mevcut iktidarlara veya erke ses çıkaramaz.”dedi.İlginizi Çekebilir

Dünyagöz Türkiye’De Ameliyat Olması İçin Paris’Te Yardım Toplandı!

En büyük hayali üniversiteden mezun olup dil öğretmenliği yapmak olan Zahia Zaid, Paris’te kendisi için düzenlenen yardım gecesinde toplanan yardımlar sayesinde Türkiye’ye geldi. Dünyagöz Etiler’in uzman hekimi Op. Dr. Fevzi Akkan tarafından başarıyla gerçekleştiren ameliyatın ardından, 22 yaşındaki genç hayata gözlerini yeniden açtı.


İto Başkanı Avdagiç Ekonomi İdaresi Kaptan Köşküne Çıktı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesi açıklandı


BbÇocukların Sihirli Dünyasına Rehberlik Eden Kitap;“Küçük Cadı Melis Tatilde”

Yazar Fatma Meriç Demirel’in hayal gücünü yalın ve akıcı bir dille çocuklarla paylaştığı “Küçük Cadı Melis Tatilde”son sayfasına kadar çocukların ellerinden bırakamayacağı bir kitap.


E İmzayla Kağıt Ve Kargo Maliyetleri Yüzde 50 Azaldı

82 bin kişinin oksijen ihtiyacı karşılandı, 41 bin ağaç kurtarıldı


Kidzmondo Yaz Kampı’Nda Hem Eğlenin Hem Öğrenin! Steam De Var, Youtuberlık Eğitimi, Yüzme De… Kodlama Da Var Eğlence De!

Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo’nun yaz kampı bu sene de farklı, heyecanlı, eğlenceli ve öğrenceli! Yeni nesil öğrenme modeli STEAM ile birbirinden keyifli aktiviteler, kodlamadan robot tasarıma KidzMondo TeknoPark, sosyal medya fenomeni olma yolunda youtuberlık eğitimi, havuzdan çiçek dikimine açık hava kampı, ilk oyunculuk denemeleri ile sahne sanatları ve çok daha fazlası KidzMondo 2018 Yaz Kampı’nda çocukları bekliyor! Çocukların yaz tatilinin keyfini doyasıya çıkaracakları kamp, 18 Haziran’da başlıyor.


Etiketler: neden, kendi, Burjuvazi, ekonomik, krizeYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img