14 Temmuz 2018 Cumartesi 10:04

GÜNDEM

Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz

Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz
Ekonomik Sınıflar Ve Ekomomik Kriz

34volt » 34Volt

EKONOMİK SINIFLAR ve EKONOMİK KRİZ

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İYİ Parti Şişli İlçe Bsşkanlığı’ndsn Gürkan Çakıroğlu “Burjuvazi Sınıfı neden derin ekonomik krize rağmen devlete hatalarını söylemiyor?çıkışı

Bizde “Burjuvazi Sınıfı” neden temel hak ve özgürlükler ile ekonomiye dair konularda batılı toplumların oldukça gerisinde bir konumda bulunuyor? Neden devleti veya erki özgürlükler noktasında teşvik edemiyor? İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krize rağmen neden hükümete bu krize ilişkin hatalarını söyleyemiyor? Batıda liberalizm ve demokrasinin lokomotifi olan bu sınıf bizde neden aynı misyonu göremedi? Sorularıncevabı bizi Cumhuriyet’in kurucu yıllarına hatta daha da gerileri kadar götürecektir.

Cumhuriyet kurulduğunda toplumda ticaretle uğraşan Türk vatandaş nerdeyse yoktu. Eski zamanlarda zaten malum ticareti gayrimüslimler yapıyordu. İşte bu sebeple sermayede olmadığı için devlet kendi burjuvazi sınıfını kendi oluşturdu ve devlet ihaleleri ile bir zengin zümresi yarattı. Bu zümre gücünü devletten bağımsız girişimlerle elde etmediği içinde her zaman birey-devlet veya toplum-devlet arasında seçim yapması gerektiğinde devletten yana tavır aldı. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve bu süreçlerde bu kesimin tepkisi ortadadır.Hiçbir zaman özgürlüklerden yana olmadılar.

Son olarak AKP İktidarı, bu sınıfın bağlılığı kendisine olmadığı için öncelikle bir yandan kendi zengin zümresini oluşturmak adına devlet ihalelerini kendi kesimine yönlendirdi, diğer yandan da bu eski zümreninbağlılığının güce yani devlete olduğunu bildiği için devlete iyice yerleşerek bunlardan ciddi bir kesimini zamanla devşirerek kendisine bağladı. İşte bu sebeplerle bizde ki “Burjuvazi” kesimi hiçbir zaman ekonomik olarak hangi konu olursa olsun mevcut iktidarlara veya erke ses çıkaramaz.”dedi.İlginizi Çekebilir

Sennheiser Ambeo Smart Türkiye’De İlk Kez N11.Com’Da

Dünyanın ilk kompakt ve mobil 3D ses kaydı yapabilen kulaklığı


Türkiye’De Baskıya Talep Artıyor

TÜRKİYE’DE BASKIYA TALEP ARTIYOR


83 Yıl Hapis Cezasıyla Aranan Hırsızlık Şüphelisi Yakalandı

Uşak'ta, 54 ayrı hırsızlık suçundan kaydı bulunan ve 83 yıl 2 ay 10 gün kesinleşmiş hapis ile 7 bin 400 lira adli para cezasıyla aranan 21 yaşındaki Tarık Yüksel, polis tarafından yakalandı. Adliyeye sevk edilen Yüksel, tutuklandı.


Türkiye’Deki Araç Sayısı 23 Milyona Yaklaştı

BASIN BİLDİRİSİ


Efinans’In Yeni Genel Müdürü Okay Yıldırım Oldu

QNB Finansbank’ın iştiraki, e-dönüşüm sektörünün lider oyunculardan eFinans’ın yeni Genel Müdürü Okay Yıldırım oldu.


Etiketler: neden, kendi, Burjuvazi, ekonomik, krizeYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img